Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2011

Škola aromaterapie: Studená sprcha... Proč ne?

Patříš také mezi lidi, co nemají nadbytek energie? Mezi lidi, kteří jsou často unaveni, jen tak proplouvají dnem a nemají chuť či spíše sílu, ze svých cílů a plánů něco realizovat? Kolegové v práci ti energie moc nepřidají a na děti doma moc trpělivosti nemáš? Třeba ti pomůže právě „STUDENÁ SPRCHA“!

Ok, já vím, říkáš si: „Brrr, to tedy určitě. Do té mě nikdo nedostane!“ Ranní tma, zima, možná i poletující sníh nás do studené sprchy moc nelákají… Přečtěte si ale alespoň pár řádků popisujících spoustu výhod, proč právě do ní skočit! A to zrovna po ránu! Přes noc se tělo regeneruje a očišťuje od různých toxinů a negativních energií. Ranní studená sprcha nám vše krásně smyje, a to nejen z těla.

Z holistického pohledu jsou zima a voda JING, tudíž studená sprcha nám dává dvojitý efekt JING. Studená voda omývá tělo hmotné i nehmotné – auru. Čakry jsou energetická centra, proudí jimi energie a každá čakra souvisí s určitou endokrinní žlázou v lidském těle. Mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Čakry nestojí samostatně, ale jsou propojeny sítí „kanálů“, takže kvalita fungování jedné z čaker se odrazí i na ostatních.

Studená sprcha špatné energie uvolňuje a smývá, naopak teplá sprcha tyto energie vtahuje hlouběji do těla. Z tohoto důvodu je důležité studenou sprchou začít!! Jestli si teď říkáš: „To svému tělíčku, které je zvyklé stát aspoň půl hodiny pod horkou vodou udělat nemůžu!“, tak ti na oplátku můžu z vlastní zkušenosti říct, že své tělo připravuješ o spoustu pozitivních účinků, které by mu jenom prospěly!

Studená sprcha uvolňuje napětí v těle, které během života sbíráme do „batůžku na zádech“. Ať už je to stres nebo negativní emoce, vše se nám v těle ukládá a po určité době chce ven. Proto občas onemocníme, aby se naše tělo pěkně pročistilo a dalo nám najevo, že zase není vše tak úplně v pořádku.

Další velikou výhodou studené sprchy je zlepšení krevního oběhu, posílení imunitního systému, zdravější pokožka, méně toxických látek v těle, prevence proti celulitidě, křečovým žilám. Studená sprcha také redukuje krevní tlak, který působí na vnitřní orgány. Studenou sprchou se posiluje nervový systém i svalovina, která se stahuje a vylučuje škodlivé látky z těla. Posilovány jsou i sliznice, což má blahodárný účinek hlavně při nachlazení, kašli, ale i alergiích a senné rýmě.

Já osobně „studenou sprchu“ provozuji již delší dobu, a to jak po ránu, tak i večer pravidelně, a někdy i přes den. Pracuji s dospělými i dětmi a během dne se na mě „chytá“ spousta negativní energie. Po ránu mě sprcha probere, osvěží a pozitivně nastartuje do nového dne. Pokud se cítím nervózní a ve stresu nebo mě děti zlobí, a že to někdy umí, tak místo toho, abych, jak se říká „vypěnila“, dám si dvě minutky v koupelně a je mi fajn! No a večer znovu před spaním, neboť mě uvolní, a hned se lépe spí. Na studené sprše jsem se stala závislá a tělo se bez ní nemůže obejít. Něco jako droga.

Zkuste to i vy, a uvidíte, o čem mluvím! No a v kombinaci s aromaterapií to prostě může být jen lepší! ROZMARÝNOVÝ olej po ránu na probuzení, JALOVCOVÝ nejen během dne na rozproudění, a třeba LEVANDULOVÝ, MEDUŇKOVÝ nebo RŮŽOVÉ DŘEVO na večer dělají uplné zázraky! V horkých dnech kombinace studené sprchy spolu s olejem Z MÁTY, prostě osvěžení na celý den. Olejíčky aplikované po studené sprše lépe působí. Blahodárně působí na pokožku, rychleji se dostanou do krevního řečiště a intenzivněji lahodí nosu. Den se stává voňavější, usměvavější, pozitivnější. S úsměvem se vykročí do nového dne lépe.

Přeji vám všem krásné studené zážitky, spoustu pozitivní energie, splnění plánů či cílů a hlavně hodně pevné zdraví!

Katerina Petersen
masérka, kosmetoložka a zástupkyně aromaterapie v Dánsku

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každé vydání časopisu Aromaterapie s sebou přinášelo otázku co napsat do jejího úvodníku. Tato otázka se samozřejmě nabízí i tentokráte. Odpověď na ni je poněkud složitější.

Očima zaměstnanců

Ráda bych napsala pár slov o situaci vzniklé ve firmě AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o. Pohled, jak to vidím já, tedy pohled očima zaměstnance.

Slovo odborníka: Voňavé krizové řešení

Psát články do časopisu Aromaterapie, které by zaujaly vás čtenáře, není jednoduché za situace, kdy firma Karla Hadka funguje, natož nyní, kdy je stav, řekla bych, přímo krizový. Doporučovat preparáty vyrobené laborantkami nyní nelze, a proto jsem se rozhodla popsat pár možností, které zvládnete doma sami.

Slovo odborníka: Oleje a ochrana očí

Bylo již mnoho napsáno o využití olejů na mnohé neduhy lidstva. Ať to byly éterické oleje, jejich směsi, rostlinné maceráty, exkluzivní oleje, či „obyčejné“ rostlinné oleje.

Slovo odborníka: Jak přežít zimu pomocí Tradiční čínské medicíny?

Z pohledu tradiční čínské medicíny vládne zimnímu období prvek Voda. Voda má chladnou povahu a z tělesných orgánů ovládá ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány.

Slovo odborníka: Rychlá úleva s produkty Karla Hadka

Znáte to. Přijde nějaký neduh nebo bolest, úraz, a nevíte co s tím.

Slovo odborníka: Nohy vás nosí celý život, proto si zaslouží vaši pozornost!

Vaše nohy jsou každý den uzavřeny v botách v průměru patnáct hodin, přičemž teplota v obuvi se může pohybovat až kolem 40 °C. Není divu, že na konci dne máte nohy nateklé, bolavé a velmi unavené. Špatným výběrem bot svým chodidlům také nepomůžete, „odmění“ se vám zvýšenou potivostí, bolestmi paty a také kuřími oky, otlaky a mnohdy i plísní.

Slovo odborníka: Kosmetika začíná…

Pod slovem kosmetika si povětšinou představujeme různé dózičky či lahvičky, kde úkolem jejich obsahu je starat se jak o naši krásu, tak i nestárnoucí vzhled pokožky. Málokoho napadne, že kosmetika je podstatně širší pojem a počátek kosmetického ošetření je nutno hledat někde úplně jinde.

Slovo odborníka: Konopí a konopná mast – obojím se můžete léčit

Jak se stavět ke konopí? Pro některé je tato otázka předem vyřešená, možná znají pravdu a možná předem tuto rostlinu zavrhli, jiní bloudí v mediálním oparu, který tuto rostlinu zahalil tak důkladně, že pár let potrvá, než se podaří všechny bludy o konopí vyvrátit.

Slovo odborníka: Levandule v chirurgické ambulanci

Rád bych se s vámi podělil o zkušenost s levandulovým ÉO.

Zkušenosti a rady: Půl života s Hadkem

Jak to tak v životě bývá, vždy, když se blíží nějaká významná životní událost, člověk bilancuje.

Zkušenosti a rady: Pochvala pro Orange Sanitol

Vážení a milí, opět se Vám připomínám se svými názory na výrobky pana Karla Hadka.

Škola aromaterapie: Opary – stále aktuální téma

K často se vyskytujícím chorobám patří i opary. Jedná se o onemocnění virového původu projevující se skupinkami puchýřků na kterékoli části těla nebo sliznic. Mezi tato nakažlivá onemocnění patří „obyčejný opar“ (herpes simplex) i „pásový opar“ (herpes zoster).

Škola aromaterapie: Studená sprcha... Proč ne?

Patříš také mezi lidi, co nemají nadbytek energie? Mezi lidi, kteří jsou často unaveni, jen tak proplouvají dnem a nemají chuť či spíše sílu, ze svých cílů a plánů něco realizovat? Kolegové v práci ti energie moc nepřidají a na děti doma moc trpělivosti nemáš? Třeba ti pomůže právě „STUDENÁ SPRCHA“!

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie v Baby clubu Nekky

V baby clubu Nekky nabízíme rodičům, kromě kurzů plavání a cvičení, také kurz masáží miminek a dětí. Program probíhá ve speciálně upraveném prostoru pro miminka, je doprovázen příjemnou relaxační hudbou s minimálním počtem dětí ve skupince.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie

Skutečnost, že výrobky Karla Hadka pomáhají při rozličných zdravotních potížích i nemocech všude tam, kde se běžně podávají léky mající mnoho vedlejších účinků, jistě potvrdí všichni, kteří se někdy s těmito výrobky setkali.

AromaFauna: Nosní olej Fauna Rinis

Naší dvouleté fence shih-tzu jsme se rozhodli pořídit kamarádku z vlastního chovu. Po nakrytí jsme netrpělivě očekávali příchod štěňátek.

AromaFauna: Prevence a spokojená zvířátka

Představte si Zoo obchod o 300 m2. Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo.

AromaFauna: Ptáte se…