Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2011

Slovo odborníka: Jak přežít zimu pomocí Tradiční čínské medicíny?

Z pohledu tradiční čínské medicíny vládne zimnímu období prvek Voda. Voda má chladnou povahu a z tělesných orgánů ovládá ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány. V zimě při zanedbání teplého oblečení a vhodné životosprávy budou zmíněné orgány velmi trpět. Vývodem ledvin jsou uši, tedy i ty je nutné chránit. Dalším orgánem jsou kosti. Většina lidí trpících bolestmi páteře má dle tradiční čínské medicíny oslabené ledviny, a dokud se ledviny neposílí, páteř zůstává nemocná. Kvalita vlasů nám ukazuje správnou zásobu energie v ledvinách. Ledviny jsou naší pokladničkou energie, proto si je musíme tak dobře chránit a opečovávat…

Takže jak na to? Hlavně je nutno dbát na teplé oblečení venku, zvláště nohou, hýždí a beder, ale doma se naopak mírně otužujeme. Ideální je otírání vlhkou žínkou při ranní hygieně – tvář, krk, hrudník až do pasu po dobu asi 2 minut, postupně čas prodlužujeme až na 5 - 10 minut, přičemž teplota vody má postupně klesat. Tímto způsobem upevňujeme a otužujeme povrchovou energii čchi a tím zvyšujeme imunitu.

Ve stravě se vyhýbáme všemu chladnému (ledové minerálky, vody, mléko, mléčné výrobky, okurky, rajčata a vůbec syrová zelenina, také ovoce jako mandarinky a pomeranče, banány, ananas, kiwi, mango, papája, mořské řasy, plody moře – krabi, kaviár, slávky, zmrzliny). Míň solte. Naopak vyhledáváme potraviny, které ledvinám prospívají. A které to jsou? Vepřové maso, beran, ovce, koza, ryby: úhoř, treska, sardel, platýs, tuňák, okoun, kapr, losos, pstruh. Na rozdíl od jiných ročních období je možné, aby v zimě byla menší část masa či ryb i v uzené a i mírně tučnější podobě. Nejzdravější je příprava jídla dušením, vařením nebo napařováním, v zimě si občas dopřejme na prohřátí těla grilované maso. Luštěniny – fazole adzuki, hrášek, čočka, sójové boby, fazole mungo. Ovocné kompoty, jablka se skořicí, hruškový, olivy, švestky umeboši a miso. Na prohřátí je velmi vhodné po návratu z venku svařené víno či likér, ale pozor ať to nepřeženete. Na běžné pití horká voda, slabý zelený čaj Dračí studna, rooibos, melta, ayurvédské kafe.

Energii ledvin je vhodné rozhojňovat denně jednoduchým cvikem, při němž masírujeme oblast, v níž se nacházejí ledviny. Postavte se v klidu s mírně rozkročenýma nohama, mírně se předkloňte, ruce dejte v bok, tak, aby hřbety rukou sevřených do pěstí mířily na oblast ledvin a energicky v rychlém tempu masírujte od pasu ze shora dolů a od beder k pasu nahoru. Masáž provádějte denně asi po dobu 2 až 5 minut, dokud nepocítíte příjemné teplo. Masáž nesmí bolet!

Ledviny také nepřímo velmi dobře posílíme masáží uší. Malíčky vsuneme opatrně do zevních zvukovodů a jemně jimi chvějeme asi 100x. Pak energicky promasírujeme oba celé ušní boltce až do mírného zrudnutí uší. Tento jednoduchý cvik nás velmi příjemně a rychle nabudí a navíc preventivně působí proti poruchám sluchu a zvonění v uších.

V ledvinách sídlí naše vrozená energie, která nám s postupujícím věkem slábne. Proto, chceme-li být zdrávi a předčasně nezestárnout, musíme si tuto naši pokladničku energie neustále hýčkat a chránit.

Edita Malcová
praktik Tradiční čínské medicíny, Uherský Brod
telefon: 732 870 370

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každé vydání časopisu Aromaterapie s sebou přinášelo otázku co napsat do jejího úvodníku. Tato otázka se samozřejmě nabízí i tentokráte. Odpověď na ni je poněkud složitější.

Očima zaměstnanců

Ráda bych napsala pár slov o situaci vzniklé ve firmě AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o. Pohled, jak to vidím já, tedy pohled očima zaměstnance.

Slovo odborníka: Voňavé krizové řešení

Psát články do časopisu Aromaterapie, které by zaujaly vás čtenáře, není jednoduché za situace, kdy firma Karla Hadka funguje, natož nyní, kdy je stav, řekla bych, přímo krizový. Doporučovat preparáty vyrobené laborantkami nyní nelze, a proto jsem se rozhodla popsat pár možností, které zvládnete doma sami.

Slovo odborníka: Oleje a ochrana očí

Bylo již mnoho napsáno o využití olejů na mnohé neduhy lidstva. Ať to byly éterické oleje, jejich směsi, rostlinné maceráty, exkluzivní oleje, či „obyčejné“ rostlinné oleje.

Slovo odborníka: Jak přežít zimu pomocí Tradiční čínské medicíny?

Z pohledu tradiční čínské medicíny vládne zimnímu období prvek Voda. Voda má chladnou povahu a z tělesných orgánů ovládá ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány.

Slovo odborníka: Rychlá úleva s produkty Karla Hadka

Znáte to. Přijde nějaký neduh nebo bolest, úraz, a nevíte co s tím.

Slovo odborníka: Nohy vás nosí celý život, proto si zaslouží vaši pozornost!

Vaše nohy jsou každý den uzavřeny v botách v průměru patnáct hodin, přičemž teplota v obuvi se může pohybovat až kolem 40 °C. Není divu, že na konci dne máte nohy nateklé, bolavé a velmi unavené. Špatným výběrem bot svým chodidlům také nepomůžete, „odmění“ se vám zvýšenou potivostí, bolestmi paty a také kuřími oky, otlaky a mnohdy i plísní.

Slovo odborníka: Kosmetika začíná…

Pod slovem kosmetika si povětšinou představujeme různé dózičky či lahvičky, kde úkolem jejich obsahu je starat se jak o naši krásu, tak i nestárnoucí vzhled pokožky. Málokoho napadne, že kosmetika je podstatně širší pojem a počátek kosmetického ošetření je nutno hledat někde úplně jinde.

Slovo odborníka: Konopí a konopná mast – obojím se můžete léčit

Jak se stavět ke konopí? Pro některé je tato otázka předem vyřešená, možná znají pravdu a možná předem tuto rostlinu zavrhli, jiní bloudí v mediálním oparu, který tuto rostlinu zahalil tak důkladně, že pár let potrvá, než se podaří všechny bludy o konopí vyvrátit.

Slovo odborníka: Levandule v chirurgické ambulanci

Rád bych se s vámi podělil o zkušenost s levandulovým ÉO.

Zkušenosti a rady: Půl života s Hadkem

Jak to tak v životě bývá, vždy, když se blíží nějaká významná životní událost, člověk bilancuje.

Zkušenosti a rady: Pochvala pro Orange Sanitol

Vážení a milí, opět se Vám připomínám se svými názory na výrobky pana Karla Hadka.

Škola aromaterapie: Opary – stále aktuální téma

K často se vyskytujícím chorobám patří i opary. Jedná se o onemocnění virového původu projevující se skupinkami puchýřků na kterékoli části těla nebo sliznic. Mezi tato nakažlivá onemocnění patří „obyčejný opar“ (herpes simplex) i „pásový opar“ (herpes zoster).

Škola aromaterapie: Studená sprcha... Proč ne?

Patříš také mezi lidi, co nemají nadbytek energie? Mezi lidi, kteří jsou často unaveni, jen tak proplouvají dnem a nemají chuť či spíše sílu, ze svých cílů a plánů něco realizovat? Kolegové v práci ti energie moc nepřidají a na děti doma moc trpělivosti nemáš? Třeba ti pomůže právě „STUDENÁ SPRCHA“!

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie v Baby clubu Nekky

V baby clubu Nekky nabízíme rodičům, kromě kurzů plavání a cvičení, také kurz masáží miminek a dětí. Program probíhá ve speciálně upraveném prostoru pro miminka, je doprovázen příjemnou relaxační hudbou s minimálním počtem dětí ve skupince.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie

Skutečnost, že výrobky Karla Hadka pomáhají při rozličných zdravotních potížích i nemocech všude tam, kde se běžně podávají léky mající mnoho vedlejších účinků, jistě potvrdí všichni, kteří se někdy s těmito výrobky setkali.

AromaFauna: Nosní olej Fauna Rinis

Naší dvouleté fence shih-tzu jsme se rozhodli pořídit kamarádku z vlastního chovu. Po nakrytí jsme netrpělivě očekávali příchod štěňátek.

AromaFauna: Prevence a spokojená zvířátka

Představte si Zoo obchod o 300 m2. Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo.

AromaFauna: Ptáte se…