Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2011

Slovo odborníka: Kosmetika začíná…

Pod slovem kosmetika si povětšinou představujeme různé dózičky či lahvičky, kde úkolem jejich obsahu je starat se jak o naši krásu, tak i nestárnoucí vzhled pokožky.

Málokoho napadne, že kosmetika je podstatně širší pojem a počátek kosmetického ošetření je nutno hledat někde úplně jinde. Jako základní kosmetický počin je třeba označit mytí pokožky. Není bez zajímavosti, kolik námahy a hlavně peněz věnují výrobci propagaci svých, věčné mládí slibujících, výrobků. Onen základní úkon, očista pokožky, notně pokulhává někde vzadu. V tomto pojednání vynechám očistu pokožky celého těla, tedy sprchování či koupele, a jako kosmetička se věnuji jen obličeji.

O tom, že i pokožku obličeje je potřeba pravidelně a řádně mýt, nemusím zcela jistě nikoho přesvědčovat. Z praxe však vím, že i zde reklama dělá svoje. „Statistická žena“ na mytí pokožky používá to, co je při ruce. Nějaké to tekuté mýdlo, kde už samo slovo mýdlo není na místě. Pokud se podíváme na složení, zjistíme, že se jedná o směs tenzidů v tekuté formě. I u „mýdla“ v pevné formě, tedy klasické kostky je ostražitost na místě.

Většina dnešních mýdel nese toto označení jen a jen proto, že kdysi takto mýdlo vypadalo. I zde složení zcela jednoznačně potvrzuje, že se jedná o „kostkové tenzidy“. Někteří výrobci nabízí i „speciální“ směsi „jemných“ tenzidů na mytí obličeje. Jako příklad bych jmenovala gely. Speciálností pak není jejich jemnost, ale jen podstatně vyšší cena.

U mycích gelů se nejedná o nic jiného, než zase jen o tenzidy, které, aby nebyly řídké, jsou zahuštěny gelotvornými látkami. Na stránkách Aromaterapie už bylo vícekrát upozorňováno, že tenzidy sice mají vynikající čistící schopnosti, ale ve vztahu k pokožce je nezbytně nutné je označit jako nefyziologické, agresivní chemikálie. Díky své „dokonalosti“ smývají nejen nečistoty, ale i kyselý hydro-lipidový ochranný plášť. Důsledkem jejich dlouhodobého používání pak bývají různé kožní problémy, nejen kosmetické, ale i zdravotní.

V poslední době se na trhu objevují i „přírodní mýdla“. Již sám tento termín je zavádějící. Mýdlo jako takové se v přírodě nikde nenachází. Jde tedy o jistou formu mlžení, neboť jako přírodní, při trošce dobré vůle, lze označit pouze výchozí suroviny. Tedy např. rostlinné oleje. Technologií výroby však dochází k chemické reakci. Výsledným produktem je alkalická chemikálie, zvaná mýdlo. I zde dochází, kvůli alkalitě mýdla, k narušování fyziologie pokožky.

Z uvedeného je zřejmé, že vzniká otázka, čím pokožku vlastně omývat, abychom jí současně neškodili. Pokožka obličeje patří k těm citlivějším partiím. Už i to je důvod používat jemné, fyziologické preparáty. V recepturách vyvinutých panem Hadkem najdeme i speciální preparáty na omývání obličeje, tzv. hydrofilní oleje. Tyto oleje obsahují emulgátory a jsou rozpustné ve vodě. Nečistoty na pokožce jsou dvojího druhu. Make-up, přebytky kožních tuků a další jsou rozpustné v tucích. Pot, soli, prach pak rozpustné ve vodě. Hydrofilní oleje na pokožce vytváří spolu s vodou emulzi, která pokožku obličeje jemně zbaví nečistot. Pokožka obličeje při tomto způsobu očisty není stresována jako při používání tenzidových preparátů či mýdla, neboť voda odstraní nečistoty rozpustné vodou a v tuku rozpustné nečistoty včetně make-upu odstraní olejové složky preparátu. Pleť není nadměrně zbavována tuku, není narušováno její pH, nedochází k jejímu vysoušení. Člověk je produktem přírody, na to by se nemělo zapomínat ani při mytí obličeje.

I základní kosmetický úkon, tedy očista pokožky, v tomto případě obličeje, by neměl být svěřen „kosmetickým“ prostředkům z chemických fabrik, ale jemným fyziologickým preparátům, které akceptují pokožku jako jeden z důležitých orgánů celku, který se jmenuje člověk. Pokožka omytá hydrofilními oleji je připravena na následná ošetření. Ale o tom až někdy příště.

Evgenia Selifanova, Jakatěrinburg
překlad Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každé vydání časopisu Aromaterapie s sebou přinášelo otázku co napsat do jejího úvodníku. Tato otázka se samozřejmě nabízí i tentokráte. Odpověď na ni je poněkud složitější.

Očima zaměstnanců

Ráda bych napsala pár slov o situaci vzniklé ve firmě AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o. Pohled, jak to vidím já, tedy pohled očima zaměstnance.

Slovo odborníka: Voňavé krizové řešení

Psát články do časopisu Aromaterapie, které by zaujaly vás čtenáře, není jednoduché za situace, kdy firma Karla Hadka funguje, natož nyní, kdy je stav, řekla bych, přímo krizový. Doporučovat preparáty vyrobené laborantkami nyní nelze, a proto jsem se rozhodla popsat pár možností, které zvládnete doma sami.

Slovo odborníka: Oleje a ochrana očí

Bylo již mnoho napsáno o využití olejů na mnohé neduhy lidstva. Ať to byly éterické oleje, jejich směsi, rostlinné maceráty, exkluzivní oleje, či „obyčejné“ rostlinné oleje.

Slovo odborníka: Jak přežít zimu pomocí Tradiční čínské medicíny?

Z pohledu tradiční čínské medicíny vládne zimnímu období prvek Voda. Voda má chladnou povahu a z tělesných orgánů ovládá ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány.

Slovo odborníka: Rychlá úleva s produkty Karla Hadka

Znáte to. Přijde nějaký neduh nebo bolest, úraz, a nevíte co s tím.

Slovo odborníka: Nohy vás nosí celý život, proto si zaslouží vaši pozornost!

Vaše nohy jsou každý den uzavřeny v botách v průměru patnáct hodin, přičemž teplota v obuvi se může pohybovat až kolem 40 °C. Není divu, že na konci dne máte nohy nateklé, bolavé a velmi unavené. Špatným výběrem bot svým chodidlům také nepomůžete, „odmění“ se vám zvýšenou potivostí, bolestmi paty a také kuřími oky, otlaky a mnohdy i plísní.

Slovo odborníka: Kosmetika začíná…

Pod slovem kosmetika si povětšinou představujeme různé dózičky či lahvičky, kde úkolem jejich obsahu je starat se jak o naši krásu, tak i nestárnoucí vzhled pokožky. Málokoho napadne, že kosmetika je podstatně širší pojem a počátek kosmetického ošetření je nutno hledat někde úplně jinde.

Slovo odborníka: Konopí a konopná mast – obojím se můžete léčit

Jak se stavět ke konopí? Pro některé je tato otázka předem vyřešená, možná znají pravdu a možná předem tuto rostlinu zavrhli, jiní bloudí v mediálním oparu, který tuto rostlinu zahalil tak důkladně, že pár let potrvá, než se podaří všechny bludy o konopí vyvrátit.

Slovo odborníka: Levandule v chirurgické ambulanci

Rád bych se s vámi podělil o zkušenost s levandulovým ÉO.

Zkušenosti a rady: Půl života s Hadkem

Jak to tak v životě bývá, vždy, když se blíží nějaká významná životní událost, člověk bilancuje.

Zkušenosti a rady: Pochvala pro Orange Sanitol

Vážení a milí, opět se Vám připomínám se svými názory na výrobky pana Karla Hadka.

Škola aromaterapie: Opary – stále aktuální téma

K často se vyskytujícím chorobám patří i opary. Jedná se o onemocnění virového původu projevující se skupinkami puchýřků na kterékoli části těla nebo sliznic. Mezi tato nakažlivá onemocnění patří „obyčejný opar“ (herpes simplex) i „pásový opar“ (herpes zoster).

Škola aromaterapie: Studená sprcha... Proč ne?

Patříš také mezi lidi, co nemají nadbytek energie? Mezi lidi, kteří jsou často unaveni, jen tak proplouvají dnem a nemají chuť či spíše sílu, ze svých cílů a plánů něco realizovat? Kolegové v práci ti energie moc nepřidají a na děti doma moc trpělivosti nemáš? Třeba ti pomůže právě „STUDENÁ SPRCHA“!

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie v Baby clubu Nekky

V baby clubu Nekky nabízíme rodičům, kromě kurzů plavání a cvičení, také kurz masáží miminek a dětí. Program probíhá ve speciálně upraveném prostoru pro miminka, je doprovázen příjemnou relaxační hudbou s minimálním počtem dětí ve skupince.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie

Skutečnost, že výrobky Karla Hadka pomáhají při rozličných zdravotních potížích i nemocech všude tam, kde se běžně podávají léky mající mnoho vedlejších účinků, jistě potvrdí všichni, kteří se někdy s těmito výrobky setkali.

AromaFauna: Nosní olej Fauna Rinis

Naší dvouleté fence shih-tzu jsme se rozhodli pořídit kamarádku z vlastního chovu. Po nakrytí jsme netrpělivě očekávali příchod štěňátek.

AromaFauna: Prevence a spokojená zvířátka

Představte si Zoo obchod o 300 m2. Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo.

AromaFauna: Ptáte se…