Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2011

Škola aromaterapie: Opary – stále aktuální téma

K často se vyskytujícím chorobám patří i opary. Jedná se o onemocnění virového původu projevující se skupinkami puchýřků na kterékoli části těla nebo sliznic. Mezi tato nakažlivá onemocnění patří „obyčejný opar“ (herpes simplex) i „pásový opar“ (herpes zoster).

Virová infekce způsobující „obyčejný opar“ je přenášena přímým stykem s nemocným nebo nepřímo kapénkovou infekcí, např. při kýchání, při hovoru. Virus vstupuje nejčastěji do organizmu v dětském věku kolem dvou let. Odhaduje se, že je takto postiženo až 20 procent populace. Při oslabení organizmu např. horečnatým onemocněním, po nadměrném slunění, následkem stresových situací, nebo i při hormonálních změnách (např. menstruace), se opary objevují opakovaně. Nejčastěji bývá opar na rtech nebo v okolí úst, ale může se objevit i na genitáliích.

Po počátečním pnutí, svědění a pálení kůže v postiženém místě zčervená a na jejím povrchu se objeví skupinka čirých puchýřků, které se hnisavě zkalí, praskají a vznikají bolestivé vřídky, které jsou pokryty stroupky. Léčení běžně trvá 7 - 14 dnů. Co se však stane po zahojení oparu? Virus z těla nezmizí, stahuje se do kořenů nervů příslušné oblasti těla a zde v tzv. „dřímajícím“ stavu přežívá.

„Pásový opar“ je způsoben taktéž virem, který je však odlišný od viru vyvolávajícího „běžný opar“. V tomto případě jde o virus, který je zodpovědný za vznik planých neštovic. Je důležité zdůraznit, že pásovým oparem se nemůžeme nakazit od člověka již takto nemocného.

Avšak v případě, že nemáme protilátky proti planým neštovicím, mohli bychom onemocnět právě jimi. Mezi nejčastější projevy pásového oparu patří změněná citlivost kůže, bolest po délce postiženého nervu. Poněvadž je virus schopen napadnout libovolný nerv, může být pásový opar na kterékoliv části těla. Počátek onemocnění, vzniku pásového oparu, můžeme zaměnit například za zánět pohrudnice, podrážděný žlučník nebo zánět slepého střeva. Bolesti způsobené postižením nervu mohou být velmi kruté a mohou přetrvávat i několik týdnů po zhojení kožních projevů.

Aromaterapie není v léčbě oparů všemocná, vždyť ani klasická medicína nedokáže virus z těla natrvalo odstranit. Ale je velmi důležité, abychom se zaměřili na prevenci a účinné léčení projevů. V případě onemocnění hlavně na posílení imunitního systému a úlevu od bolesti.

K ochraně proti oparům je určen preparát HERPILAN. Účinné látky obsažené v preparátu vykazují nejen vynikající účinnost proti tomuto viru, ale také zvyšují elasticitu rtů či pokožky, a tím zabraňují bolestivému popraskání oparu při jeho vysychání. Preparát HERPILAN velmi usnadní a urychlí hojení oparu. Při preventivním používání HERPILANU dochází ke snížení frekvence výskytu oparů a díky svým antivirálním účinkům jejich vzniku v některých případech i zabrání.

Je velmi důležité, aby rodiče malých dětí, pokud sami trpí na opary, dodržovali hygienické zásady. Preparát HERPILAN se osvědčil i u herpesových onemocnění pohlavních orgánů. V případě bolestivého pásového oparu je vhodné použít masážní olej CAYATHERM, který má díky své kompozici obsažených éterických olejů vlastnost účinně tlumit bolest.

Na podporu oslabeného organizmu doporučuji užívání preparátu ELEUTHEROCOCC extrakt, a to až v trojnásobně zvýšených dávkách.

Bc. Eva Wastlová
profesionální kosmetička

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každé vydání časopisu Aromaterapie s sebou přinášelo otázku co napsat do jejího úvodníku. Tato otázka se samozřejmě nabízí i tentokráte. Odpověď na ni je poněkud složitější.

Očima zaměstnanců

Ráda bych napsala pár slov o situaci vzniklé ve firmě AROMATERAPIE Karel Hadek s.r.o. Pohled, jak to vidím já, tedy pohled očima zaměstnance.

Slovo odborníka: Voňavé krizové řešení

Psát články do časopisu Aromaterapie, které by zaujaly vás čtenáře, není jednoduché za situace, kdy firma Karla Hadka funguje, natož nyní, kdy je stav, řekla bych, přímo krizový. Doporučovat preparáty vyrobené laborantkami nyní nelze, a proto jsem se rozhodla popsat pár možností, které zvládnete doma sami.

Slovo odborníka: Oleje a ochrana očí

Bylo již mnoho napsáno o využití olejů na mnohé neduhy lidstva. Ať to byly éterické oleje, jejich směsi, rostlinné maceráty, exkluzivní oleje, či „obyčejné“ rostlinné oleje.

Slovo odborníka: Jak přežít zimu pomocí Tradiční čínské medicíny?

Z pohledu tradiční čínské medicíny vládne zimnímu období prvek Voda. Voda má chladnou povahu a z tělesných orgánů ovládá ledviny, močový měchýř a pohlavní orgány.

Slovo odborníka: Rychlá úleva s produkty Karla Hadka

Znáte to. Přijde nějaký neduh nebo bolest, úraz, a nevíte co s tím.

Slovo odborníka: Nohy vás nosí celý život, proto si zaslouží vaši pozornost!

Vaše nohy jsou každý den uzavřeny v botách v průměru patnáct hodin, přičemž teplota v obuvi se může pohybovat až kolem 40 °C. Není divu, že na konci dne máte nohy nateklé, bolavé a velmi unavené. Špatným výběrem bot svým chodidlům také nepomůžete, „odmění“ se vám zvýšenou potivostí, bolestmi paty a také kuřími oky, otlaky a mnohdy i plísní.

Slovo odborníka: Kosmetika začíná…

Pod slovem kosmetika si povětšinou představujeme různé dózičky či lahvičky, kde úkolem jejich obsahu je starat se jak o naši krásu, tak i nestárnoucí vzhled pokožky. Málokoho napadne, že kosmetika je podstatně širší pojem a počátek kosmetického ošetření je nutno hledat někde úplně jinde.

Slovo odborníka: Konopí a konopná mast – obojím se můžete léčit

Jak se stavět ke konopí? Pro některé je tato otázka předem vyřešená, možná znají pravdu a možná předem tuto rostlinu zavrhli, jiní bloudí v mediálním oparu, který tuto rostlinu zahalil tak důkladně, že pár let potrvá, než se podaří všechny bludy o konopí vyvrátit.

Slovo odborníka: Levandule v chirurgické ambulanci

Rád bych se s vámi podělil o zkušenost s levandulovým ÉO.

Zkušenosti a rady: Půl života s Hadkem

Jak to tak v životě bývá, vždy, když se blíží nějaká významná životní událost, člověk bilancuje.

Zkušenosti a rady: Pochvala pro Orange Sanitol

Vážení a milí, opět se Vám připomínám se svými názory na výrobky pana Karla Hadka.

Škola aromaterapie: Opary – stále aktuální téma

K často se vyskytujícím chorobám patří i opary. Jedná se o onemocnění virového původu projevující se skupinkami puchýřků na kterékoli části těla nebo sliznic. Mezi tato nakažlivá onemocnění patří „obyčejný opar“ (herpes simplex) i „pásový opar“ (herpes zoster).

Škola aromaterapie: Studená sprcha... Proč ne?

Patříš také mezi lidi, co nemají nadbytek energie? Mezi lidi, kteří jsou často unaveni, jen tak proplouvají dnem a nemají chuť či spíše sílu, ze svých cílů a plánů něco realizovat? Kolegové v práci ti energie moc nepřidají a na děti doma moc trpělivosti nemáš? Třeba ti pomůže právě „STUDENÁ SPRCHA“!

Poradna

Koutek pro maminky: Aromaterapie v Baby clubu Nekky

V baby clubu Nekky nabízíme rodičům, kromě kurzů plavání a cvičení, také kurz masáží miminek a dětí. Program probíhá ve speciálně upraveném prostoru pro miminka, je doprovázen příjemnou relaxační hudbou s minimálním počtem dětí ve skupince.

Koutek pro maminky: Děti a aromaterapie

Skutečnost, že výrobky Karla Hadka pomáhají při rozličných zdravotních potížích i nemocech všude tam, kde se běžně podávají léky mající mnoho vedlejších účinků, jistě potvrdí všichni, kteří se někdy s těmito výrobky setkali.

AromaFauna: Nosní olej Fauna Rinis

Naší dvouleté fence shih-tzu jsme se rozhodli pořídit kamarádku z vlastního chovu. Po nakrytí jsme netrpělivě očekávali příchod štěňátek.

AromaFauna: Prevence a spokojená zvířátka

Představte si Zoo obchod o 300 m2. Trvale je zde velké množství různých druhů zvířat. Akvária s různobarevnými rybkami, hadi, želvy, leguáni, morčata, křečci, králíčci, myšky, opice, psouni, drobné exotické ptactvo.

AromaFauna: Ptáte se…