Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ

Lidově: melisa, matečník, včelník, včelanka, lemonika, medlinka, medunice, rojovník či marulka
Meduňka je vzhledově podobná mátě a pokud se o ní otřete, ucítíte jemnou citronovou a mátovou vůni. Pro její svěží, sladkou, citronovou chuť a vůni se meduňka používá také v kuchyni. Řecký název „Melissa“ znamená včela. Meduňka je pro vysoký obsah nektaru a pylu a je velkým lákadlem pro včely.
Vzhledem k nízkému obsahu silice v rostlině a vysoké ceně se éterický olej z meduňky vyrábí jen omezeně. Jde o jeden z nejdražších éterických olejů vůbec. K získání 5 ml meduňkové esence je zapotřebí 29 kg meduňky. Podobnou vůni jako meduňka má silice z citronové trávy. Ta se může destilovat přes meduňkovou nať na Mellissae citratum etheroleum, která však nemá farmaceutické využití.
Matečná rostlina: Melissa officinalis
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Sbíraná část: Usušená nať nebo listy (Folium melissae, Herba melissae), jež se sbírají na začátku kvetení v době kolem poledne. Při sbírání se dává přednost mladým vrškům, protože mladší bylina poskytuje kvalitnější surovinu.
Výskyt: Meduňka se ve volné přírodě téměř vůbec nevyskytuje. Pěstuje se uměle pro účely farmaceutického, potravinářského i kosmetického průmyslu. Původem je ze Středomoří. Má ráda vlhkou, na živiny bohatou půdu. Pěstuje se buď na přímém slunci nebo v polostínu.
Popis: Vytrvalá, bujně rostoucí bylina, která se trochu podobá mátě. Vytváří různé formy, které se liší vzrůstem a obsahovými látkami. Má necelý metr vysokou, bohatě větvenou a hustě olistěnou lodyhu, vstřícné, dlouze řapíkaté, tenké listy se zoubkovaným okrajem a bledé květy s růžovým až namodralým nádechem. Kvete počátkem léta. Aby se podpořil další vývin mladých listů, doporučuje se ji v létě před kvetením seřezávat.
Zařazení: Přispívá k normální funkci trávení a dýchacích cest, navozuje pocit spánku a únavy, uklidňuje nervy, má antioxidační účinky, má pozitivní vliv na kognitivní funkce.
Obsahové složky: Silice 0,05-0,2 % obsahuje aldehydy CITRAL a CITRONELLAL a alkoholy GERANIOL, LINALOOL a CITRONELOL, b-KARYOFYLEN, GERMAKREN, dále hydroxyskořicové deriváty KYSELINU ROZMARÝNOVOU, CHLOROGENOVOU a KÁVOVOU, FERULOVOU a p-KUMAROVOU. Z dalších látek jsou přítomny flavonoidy, třísloviny a pentacyklické triterpeny (KYSELINA URSOLOVÁ, KYSELINA OLEANOLOVÁ), hořčiny a třísloviny.
Historie: Spojení meduňky a včely pochází ze starověku. Podle řecké mytologie byla Melissa jednou z nymf, které schovaly Dia před jeho otcem a krmily ho medem a nektarem. Když se Zeus stal vládcem Olympu, proměnil ji ve včelí královnu. Možná také proto se ve středověku meduňkový čaj považoval za recept na dlouhověkost.
Použití:
Meduňka je zaručená bylinka pro svěžest, vitalitu a dobrou náladu a je skvělá pro uklidnění celého organismu.
Působí pozitivně při nadměrném stresu, přehnané úzkosti a špatném spánku. Pozitivní účinky meduňky pocítíte při duševní a fyzické vyčerpanosti a při relaxaci. Čaj z meduňky podpoří trávení a chuť k jídlu. Má protikřečový efekt při bolestech břicha a nadýmání.
Příjemně vonící meduňka poskytne pomoc i při výskytu oparu, neboť má výrazné antibakteriální a antivirové účinky.
Použití u zvířat:
Meduňka je prakticky univerzální bylinka i v rámci péče o zvířata. Sušenou ji lze přidávat do krmení i malým zvířatům v dávce 25 až 300 mg/kg živé hmotnosti denně. Při přidávání laktujícím kravám do krmné dávky byla zjištěna vyšší produkce mléka.
Meduňkový éterický olej se i přes poměrně vysokou cenu vyplatí v domácnosti mít. Účinky poskytuje i při nízké koncentraci. Byl prokázán protivirový účinek, zejména proti herpesvirům. Je velice účinnou složkou přípravků pro ošetření kůže při alergiích, atopiích a dalších kožních výsevech. Zklidňuje a pomáhá při svědění, přitom je nedráždivá a velmi dobře snášená prakticky všemi druhy zvířat, včetně koček a exotických ptáků.
Zvířata zklidňuje, zmírňuje depresivní stavy, úzkost a záchvaty, podporuje kognitivní funkce.
Pro ptáky a exoty je vhodná aplikace pomocí mlžení (stačí jedna kapka na litr mlžícího roztoku). Ptáci pak účinné složky pozřou při péči o peří.
Kočkám podáváme pro celkovou podporu vitality při dlouhodobých nemocech a virových infekcích, kterými bohužel trpí řada zejména venku žijících koček. Do vhodného nosného oleje (pupalkový, mandlový, z pšeničných klíčků) přidejte éterický olej v koncentraci 3 %. Denně přidávejte do krmení několik kapek.
Pro psy je používána 5% koncentrace v nosném oleji, na krmení kápněte vždy 2 kapky denně na 10 kg živé hmotnosti.
Koni podávejte 1 kapku denně na krmení.
Účinky meduňkové silice jsou při zdravotních potížích skvěle doplňovány silicemi z kopaivy a kadidlovníku.
Recepty a doporučení:
Její svěží zelené lístky ozdobí slaná jídla i dezerty, můžete z ní vyrobit zmrzlinu anebo sirup.
Využít ji můžeme jak čerstvou, tak její sušené lístky, ze kterých lze připravit čaj, ale také voňavý olej.
Meduňkový nálev:
Připravíme silný nálev ze 2-3 lžiček sušené meduňky, jež zalijeme šálkem horké vody a necháme 15 minut louhovat. Třikrát denně přikládáme na opar tampon či gázu namočenou ve zchladlém nálevu.
Meduňkový čaj:
Uklidňuje nervy a přispívá ke klidnému spánku. Čaj lze pít teplý, vlažný a vychlazený. Doporučuje se pít dle potřeby při bolestech žaludku či trávicích potížích. Při potížích se spaním doporučuji pít čaj večer, alespoň hodinu před spaním. Lžíci čerstvé meduňky zalijeme vroucí vodou (0,5 l) a necháme asi 10 minut louhovat. Můžeme osladit třtinovým cukrem a přidat citron.
Meduňkový sirup:
Čerstvě natrhané listy meduňky (asi 20 stonků i s lístky) namočíme do vychladlé převařené vody (1,7 l). Takto necháme jeden až dva dny louhovat. Poté přecedíme přes plátno do hrnce a tekutinu zahřejeme mírným plamenem. Přidáme 1 kg cukru a cca 20 g kyseliny citrónové (nebo 6 citronů) a zahříváme do rozpuštění cukru. Sirup necháme asi 3 minuty povařit a zchladlý dáme do skleněných lahví nebo si ho můžeme zamrazit ve formičkách na led jako kostky. Sirup výborně chutná v čaji, limonádě, kávě, jogurtu či na zmrzlině. Napomáhá normálnímu trávení.
Meduňková koupel:
50 g meduňkových listů přelijte 1 l vroucí vody a po 10 minutách se může nálev přidat do koupele. Nádherně vonící koupel uklidňuje nejen mysl, ale i podrážděnou pokožku.
Varování: Rostlina je bezpečná a nežádoucí účinky jsou minimální. Může vyvolat potíže spojené s nedostatečně aktivní štítnou žlázou. Užíváte-li léčiva navozující útlum, může dojít ke zvýšení jejich účinku.