Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ

SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ

Díky své jedinečné, nezaměnitelné vůni a prohřívacím účinkům je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Po dlouhá staletí se používá k ochucování jídel a kdysi byla ceněna více než zlato. Blahodárné účinky skořice využívali již staří Číňané, kteří ji vyváželi do Řecka a Římské říše a na dvůr egyptského faraona. Indická celostní medicína Ajurvéda věří, že skořice přináší člověku energii a pro zahřívací účinky ji doporučuje například ke stimulaci oběhu. Strom má voňavou kůru, listy a květy a už samotná vůně skořice zvyšuje mozkovou aktivitu, stimuluje a zlepšuje paměť a zvyšuje pozornost. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotika. Dokáže také hlídat hladinu cukru v krvi. Éterický olej z kůry skořicovníku pravého obsahuje velké množství CINNAMALDEHYDU, kterému se přisuzuje většina léčebných účinků. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit a tím mu ulehčíte od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Je také výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů.

Matečná rostlina: Cinnamomun zeylanicum

Sbíraná část: Sušená kůra zbavená korku a části primární kůry.
Asi 18 měsíců staré výhony se sklízejí 2-3krát do roka, obvykle po období dešťů, kdy se kůra snadno oloupává. Při sušení se původně světlá kůra zbarvuje vlivem enzymatické reakce hnědočerveně. Z kůry stromu se získává destilací éterický olej, který je velmi aromatický a obsahuje celou řadu prospěšných složek. K získání 1 kg éterického oleje je zapotřebí 20 kg této suroviny. Listy se většinou používají k destilaci silice. Éterický olej z kůry je výraznější, kvalitnější a také dražší. Rozdíl je také ve vůni. Olej z listí skořice se svou vůní podobá více hřebíčku.

Čeleď: Lauraceae (vavřínovité)

Výskyt: Skořicovník je tropická rostlina, která roste po celé jihovýchodní Asii. V našich podmínkách ji nelze pěstovat. Většina skořice se proto dováží z Asie, konkrétně z Indonésie. Stromy ve své domovině dosahují výšky 10 a někdy i 15 metrů. Sbírá se mladá kůra, ale za nejkvalitnější je považována kůra z větví do 3 let.

Popis: Skořicovníků existuje přes 200 druhů. Nejvyšším podílem aromatických látek má skořicovník cejlonský. Jde až o 15 metrů vysoký strom, který je na plantážích udržován díky pravidelnému seřezávání mladých větviček jako keř. Z nich se sloupne kůra, která při sušení dostává typický tvar dvojité roličky.

Zařazení: Stomachikum, korigens chuti a vůně, koření

Obsahové složky: silice, MANNITOL (způsobuje sladkou chuť drogy), třísloviny, sliz, škrob. Silice obsahuje 60-75 % skořicového aldehydu CINNAMYLALDEHYD, 4-10 % fenolů, hlavně EUGENOL, uhlovodíky PINEN, FELANDREN, KARYOFYLEN. Silice z listů obsahuje 70-95 % EUGENOLU. Obsahuje také plno vitamínů, minerálů a antioxidantů.

Použití:
Skořice potěší nejen naše chuťové pohárky, ale zároveň příznivě působí také na naši psychiku.
Skořice má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo.
Sladká a kořenitá vůně skořicového oleje je velmi příjemná i v difuzéru. Nejenže provoní místnost a navodí hřejivou atmosféru, ale je také přirozeným odpuzovačem hmyzu. Podporuje intimitu, atraktivitu a zdravé přijímání těla. Hřejivá masážní směs se skořicí ošetří prochladlé a bolestivé svaly a klouby.

Skořice může napomoci snižovat hladinu krevního cukru.
Jednou z její složek je HYDROXYCHALKON, který v organismu napodobuje účinek inzulínu a urychluje průnik glukózy do buněk. Vedle toho také zvyšuje citlivost buněk k inzulínu.

Použití u zvířat:

Skořice je v malých dávkách používána jako složka krmiv. Stimuluje produkci trávicích šťáv a podporuje trávení, proto je její efekt pozitivní při nechutenství. U hospodářských zvířat jsou oceňovány vyšší hmotnostní přírůstky. Podporuje přirozenou střevní mikroflóru a omezuje osídlení střeva škodlivými mikroorganismy. Malým zvířatům je podáváno 25-300 mg sušené kůry/kg živé hmotnosti.

Éterický olej je v přípravcích pro zvířata vzhledem ke svému výraznému pachu používán v nízkých koncentracích. Uplatňuje se i díky repelentním účinkům.

Recepty a doporučení:
Skořice proti celulitidě:
Smíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami skořice, poté naneste na nohy. Ty pak zabalte do potravinové fólie a ručníku a aspoň hodinu takto relaxujte.

Tip: Zažene chuť na sladké. Máte-li chuť na sladké, malíčkem jemně otřete vrchní část lahvičky od esence skořice a přiložte prst na špičku jazyka. Dostaví se intenzivní a příjemná sladká chuť a už není třeba hledat nezdravou variantu mlsání.

Varování:
Množství skořice používané v kuchyni je bezpečné, ačkoli nelze vyloučit alergické reakce. To ovšem neplatí o éterickém oleji. Na kůži může způsobit zarudnutí a pálení. Vnitřně pak může způsobit nevolnost, zvracení a může poškodit ledviny. Používejte jej vždy ředěný!