Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

KOPAIVA

KOPAIVA

Má pryskyřičné aroma, jež se většinou využívá jako vonná složka v parfémech a kosmetických přípravcích. Španělský výzkumný tým zkoumá protirakovinný účinek. Hlavní chemickou složkou kopaivy je KARYOFYLEN, látka podobná kanabinoidu v konopí, která chrání nervové buňky. Patří k účinným protizánětlivým přírodním látkám. Díky vysokému obsahu seskviterpenů je řazena k bolest tišícím prostředkům, účinkuje proti plísním.

Matečná rostlina: druhy rodu Copaifera (kopainovník)

Čeleď: Fabaceae (Bobovité)

 

 

Sbíraná část: Dřevo a dřeň je prostoupena schizolyzigenními nádržkami, v nichž se hromadí oleopryskyřice, která po přeplnění exkrečních nádržek může volně vytékat. Získává se tak, že se do kmene vyseká otvor až do jádrového dřeva, vloží se žlábek a vytékající oleopryskyřice se jímá do nádob. Z jednoho stromu se získá 20 až 25 litrů. Nejvíce drogy se produkuje v Brazílii.

Výskyt: Vyskytuje se v tropech Afriky, Asie i Ameriky. Nejvíce druhů nalezneme v tropické Americe, v Brazílii. Roste nejčastěji v nížinném deštném lese, a to i na zaplavených půdách, ale i sezónně v suchých lesích.

Popis: Kopaivy jsou mohutné stromy a keře. Nejmohutnější druhy dorůstají přes 40 metrů. Rod zahrnuje asi 35 druhů a je rozšířen v tropech celého světa.

Zařazení: Při obezřetném užití v malých dávkách nám jihoamerický deštný prales přináší další skvělý přírodní prostředek na žaludeční vředy, záněty všeho druhu, plísňová onemocnění nehtů a úlevu od bolestí všeho druhu.

Obsahové složky: silice, pryskyřičné kyseliny, hořčiny, seskviterpeny
Označení balzám je nesprávné, jde o roztok pryskyřice v silici, tedy oleopryskyřici. Účinné látky KARYOFYLEN a KADINOL jsou obsaženy v silici.

Historie: Od 16. století se éterický olej z kopaivy využíval během tradičních léčitelských praktik domorodců ze severní Brazílie.

Použití: Má prokázaný gastroprotektivní účinek. Tradiční užití pryskyřice jako antiseptikum proti bolesti v krku a v dutině ústní a při zánětech horních cest dýchacích a močových cest.

Použití u zvířat:

Psi: Kopaivová silice je velmi dobře tolerována při vnitřním podání (perorálně), cca ½ až 1 kapka 2´ denně na 20 kg hmotnosti zvířete, podávejte přímo do tlamy nebo do krmení. V případě potřeby lze ředit ideálně v pupalkovém oleji lisovaném za studena. Pomáhá při zánětech močového měchýře, zánětech střev a dutiny ústní (podávat také vnitřně).

Kočky: Aplikujeme při stejných potížích jako u psů, je vhodnou podporou močových cest při FLUTD.

Ptáci a exoti: Kopaiva používána jako celková podpora organismu. Lze společně s mycím olejem využít pro mlžení na peří (při čištění peří papoušek pozře i éterický olej, což je žádoucí). 1-2 ml éterického oleje přidejte do 5-10 ml neutrálního hydrofilního mycího oleje HY-NEUTRAL a smíchejte se 100 ml vody. Po protřepání směs použijte pro postřik peří. 

Koně: Koně obecně reagují na éterické oleje velmi pozitivně. Kopaivu využijí zejména při zánětlivých onemocněních, kdy pomáhá snižovat podávané dávky nesteroidních antiflogistik (ta mají pro koně řadu vedlejších účinků, zejména na jejich zažívací systém). Je užitečnou podporou při žaludečních vředech, podáváme i preventivně. Silici přidávejte do krmení nebo i přímo neředěnou do tlamy v dávkování 1 kapka na 50 kg hmotnosti, zpočátku 5 kapek 2x denně.


Recepty a doporučení:
Ke zklidnění a zmírnění úzkosti nakapejte 1 kapku pod jazyk při úzkostných stavech nebo před meditací.
V kombinaci s nosným olejem nebo hydratačním krémem můžete kopaivu aplikovat na pleť pro její rozjasnění.
Na štípanec od hmyzu kápněte přímo neředěný éterický olej, pomůže utlumit bolest, svědění a otok.

Při bolestech hlavy použijte v 1 % koncentraci v nosném masážním oleji pro jemnou masáž v oblasti spánků a krční páteře.


Varování: Ve větších dávkách způsobuje užití pryskyřice nevolnost, zvracení, horečku a alergickou reakci.