Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
Levandule je jednou z nejkrásnějších a nejvoňavějších léčivých bylin.
Všeobecně je považována za jednu z nejuniverzálnějších esencí používaných k terapeutickým účelům. Je známá pro svou nezaměnitelnou vůni a léčivé účinky. Má ráda slunce a jejím pěstováním proslula francouzská Provence. A protože snese i lehké mrazíky, je pro svou krásu a využití vysazována také u nás. Výjimečná vůně a jedinečné odstíny modrých květů jsou ozdobou každé zahrady, balkonu či terasy.
Matečná rostlina: Lavandula angustifolia
Sbíraná část: Sušené květy (Flos lavandulae)
Květy se sbírají těsně před plným rozvinutím. Z čerstvých kvetoucích vrcholů se destilací vodní parou získává silice, která je uvedena v Českém lékopise jako Lavandulae aetheroleum. Květy lákají včely.
Čeleď: Lamiaceae (Hluchavkovité)
Výskyt: Tato květina se pěstuje v celé řadě evropských zemí, ale jejím největším producentem je stále Francie. Aby získala levandule to správné a plné aroma, potřebuje mnoho slunce a chráněné místo před větrem. Půda musí být dobře propustná, spíše suchá, než mokrá.
Popis: Levandule je vytrvalý polokeř, vždy zelený, dřevnatý, hustě větvený s intenzivně vonícími modrofialovými květy. Podle odrůdy dorůstá do výšky 40-60 cm. Má úzké stříbřitě šedé aromatické listy. Od července rozkvétá vonnými květy v dlouze stopkatých klasech. Celá rostlina je prostoupena silicemi (éterickými oleji), saponiny, hořčinami i tříslovinami.
Zařazení: Nejširší použití má v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Levandulová vůně snadno navozuje příjemnou atmosféru a přivolává spánek, napomáhá ke zklidnění po psychickém vypětí.
Obsahové složky: 1-3 % silice, jejíž hlavní složkou je LINALYLACETÁT (30-60 % ve francouzské silici, 7-14 % v anglické silici), volné alkoholy LINALOOL, GERANIOL, BORNEOL, LIMONEN, CINEOL, seskviterpeny. Dalšími obsahovými látkami jsou kumariny UMBELIFEREON, HERNIARIN, steroly CHOLESTEROL, KAMPESTEROL a kyseliny KÁVOVÁ a ROZMARÝNOVÁ.
Historie: Tato rostlina patřila k nejoblíbenějším aromatickým rostlinám a Římané ji používali jako součást vonných olejů ke koupelím. Slovo levandule pochází z latinského lavare, což znamená mýt. Po mnoho století byla levandule součástí vonných taštiček, které se dávaly do pokojů nemocných k osvěžení vzduchu. Za druhé světové války se používaly nálevy a tinktury z levandule k dezinfekci ran. Větvičky se dávaly do skříní, aby dodaly šatstvu příjemnou vůni a odpuzovaly moly. Byla považována za prostředek čistící nejen tělo, ale i duši.
Ve 20. letech 20. století zkoušel francouzský chemik specializující se na vůně Rene-Maurice Gattefosse vytvořit ve své laboratoři nový parfém. Při míchání několika vonných silic způsobil výbuch, který mu popálil paži. Ruku rychle namočil do nejbližšího studeného roztoku, kterým náhodou byla levandulová silice. Povšiml si téměř okamžité úlevy. Popálenina se zhojila výrazně rychle a nebyla tak bolestivá, jako běžně. Po zbytek života se chemik věnoval studii vlivu silic a olejů na zdraví a léčbu. Roku 1928 vydal knihu Aromatherapie, čímž zavedl termín, který se používá dodnes.
Použití:
Tahle léčivá bylinka pomáhá léčit tělo i duši, uklidňuje, osvěžuje, dodává energii, odpuzuje hmyz a můžeme ji také využít v kuchyni. Levandule upravuje střevní činnost při nadýmání a průjmech a stimuluje slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Potírání bolavých míst levandulovým olejem pomáhá při revmatismu a dně, po úrazech, při natržených svalech, urychluje hojení ran a zabraňuje tvorbě jizev. Zlepšuje prokrvení a pomáhá při zánětech nervů. Jako přírodní dezinfekce urychluje hojení ran a dokáže ulevit od svědivých štípanců a kousanců od hmyzu.
Použití u zvířat:
Levandule své široké spektrum účinků uplatní i při péči o zvířata. Poskytuje jim své analgetické účinky, působí při depresích a úzkosti, proti křečím. Éterický olej je výborný pro zklidnění zejména koní a psů. Kočky tuto bylinu právě kvůli navození intenzivního zklidnění v oblibě naopak nemají. Olej nepoužívejte ve vyšších koncentracích u malých zvířat, které by vzhledem k nízké hmotnosti sedoval.
K podpoře hojení ran přispívá protizánětlivý účinek. Čerstvou ránu zakápněte neředěným éterickým olejem, zintenzivníte regeneraci, omezíte krvácení. Svědivý štípanec bude snesitelnější rovněž po zakápnutí neředěným éterickým olejem. Tohoto efektu využijete také u koní trpících svěděním při letní dermatitidě (možné kombinovat s éterickým olejem z kopaivy, který nemá tak výrazné zklidňující účinky).
Sušenou bylinu lze podávat i přímo do krmiva, působí proti nadýmání.
Recepty a doporučení: Květy levandule jsou krásné a voňavé a můžeme je využít do ovocných a zeleninových salátů, přidat do nápojů, zmrzlin, dezertů a moučníků. Skvělým pomocníkem v kuchyni jsou domácí levandulový cukr.
Domácí levandulový cukr: 250 g cukru promícháme s květy, dáme do sklenice, přidáme celé snítky levandule, uzavřeme a necháme na tmavém a suchém místě zhruba 10 dnů. Občas protřepeme. Dobře uskladněný a uzavřený vydrží asi rok. Hodí se do těsta na moučníky, bábovky, cukroví, vynikající je do ovocných salátů, zmrzlin, limonád a do čaje.
Levandulový čaj: Levanduli (2 lžičky sušených nebo 3 lžičky čerstvých levandulových květů) zalijeme vroucí vodou (350 ml) a necháme zhruba 7 minut louhovat, scedíme a popíjíme po doušcích během dne po jídle, když nás trápí plynatost nebo při žaludeční nevolnosti. Při velkém psychickém napětí můžeme vypít tři šálky za den.
Studené obklady jsou vhodné při dně a při revmatických bolestech či při podvrtnutí kotníku. Na dosud nezhojené a bolestivé zlomeniny je možné přikládat i obklady teplé či horké. Přiměřeně teplé obklady přikládáme na obličej při neuralgiích.
Levandulová koupel:
Koupele s příměsí levandule uvolňují svalové křeče, tiší menstruační bolesti, uklidňují mysl, zmírňují astma a kašel, zlepšují krevní oběh a celkově povzbudí organismus. Levandulová vůně navozuje příjemnou atmosféru a přivolává spánek.
2 hrsti čerstvých nebo hrst sušených levandulových květů přelijte 1,5 l vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Čistý přeceděný nálev vlijeme do koupele. Doporučená délka koupele je 20 minut. Výluhem si také můžete opláchnout vlasy po umytí. Účinkuje proti lupům a pomáhá při regeneraci mastných vlasů.
Tip: Proti pálivým ploskám nohou (po dlouhém běhání) pomůže desetiminutová koupel nohou v levanduli (nebo ve směsi s mateřídouškou). Hrst byliny se dá do 1 l vody, nechá se přejít varem a pak se nechá 10 minut louhovat. Po koupeli se nohy nemají utírat.
Varování: Čaje a odvary nejsou vhodné pro těhotné a kojící ženy, ani malé děti. Snižuje krevní tlak.