Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
KARDAMOM OBECNÝ
Lidově: egyptský pepř, mouřenínský pepř
Kardamom je třetí nejdražší a nejvzácnější koření po šafránu a vanilce. Často se mu přezdívá „královna chuti“. Je velmi používaným kořením a prášek z kardamomu je neodmyslitelnou součástí arabského rituálu přípravy kávy. Přidává se také do čaje. Toto koření v sobě ukrývá spoustu prospěšných látek, které mají blahodárný vliv na celý náš organismus. Již staří Egypťané si žvýkáním tobolek čistili zuby a osvěžovali dech. Jeho výrazná vůně podporuje pozitivní náladu. Pěstuje se na mnoha místech tropické Asie, ale také například v Guatemale, která je jeho největším producentem a vývozcem na světě. Lékopisy požadují převážně odrůdy Elletaria cardamomum, tzv. „pravý“ kardamom, který obsahuje více účinných látek a má lepší chuť. Je po něm také větší poptávka. Tzv. „dlouhý“ kardamom pocházející z oblasti Himaláje se používá jako levnější náhrada pravého kardamomu.
Matečná rostlina: Elettaria cardamomum
Sbíraná část: Plody (tobolky) sušené na slunci nebo v sušárnách. Semena z popraskaných tobolek se používají k destilaci silice, která je uložena jen v osemení. Přesto lékopisy uvádějí vesměs fructus-plod, nikoli semena, protože plody se morfologicky snadněji určují než samotná semena. Kromě toho oplodí tvoří ochranu před odpařováním silice.
Čeleď: Zingiberaceae (zázvorovité)
Výskyt: Tento mohutný tropický, bylinný keř je původem z Kardamomských hor v pohoří Ghan na jihozápadě Indie. V současnosti se pěstuje ve vlhkých pralesích v nadmořských výškách 1000 m.n.m. Ke svému růstu potřebuje teplo a stálé vlhko, nejlépe 300 deštivých dnů v roce. Dlouhé dny sucha rostlině neprospívají. Nejkvalitnější kardamom se sklízí na plantážích v kraji Malabar. Dalšími pěstitelskými zeměmi jsou Srí Lanka, Čína, Malajsie, Kambodža a z afrických zemí Tanzanie.
Popis: Kardamovník obecný (kardamom pravý, Elettaria cardamomum) je blízký příbuzný zázvoru a kurkumy. Kvete téměř celý rok, plody se sbírají většinou od října do prosince, postupně krátce před dozráním. Plodem jsou světle zelené trojpouzdré tobolky (mohou být i do běla vybledlé). V každém pouzdru je průměrně 5 malých semínek, obalených jemnou vnější slupkou (míškem). Ideálně by měla být černá, nejčastěji jsou ale černohnědá až hnědá. V tobolkách je soustředěná nádherná nezaměnitelná vůně kardamomu. Je popisována nejčastěji jako silná kafrovitá vůně s příměsí vůně citronu a chladivé máty. Semínka mají palčivou chuť. Získává se z nich éterický olej.
Zařazení: Aromatikum a karminativum. Většinou v potravinářství jako koření, součást curry, výroba likérů, apod.
Obsahové složky: 3-6 % silice, olej, škrob. Součástí silice je CINEOL a TERPINYLACETÁT, dále LIMONEN, BORNEOL, a-TERPINEOL.
Historie: Kardamom je jedním z vůbec nejstarších koření. Jeho používání je doloženo již v dobách před 4000 lety. Staří Egypťané kardamom používali k nejrůznějším léčebným účelům, ale také jako součást posvátných obřadů a při balzamování. Pro jeho výraznou vůni jej měli v oblibě také Řekové a Římané. Ti ho přidávali do parfémů a vonných olejů. Při svých výpravách se s tímto kořením seznámili také Vikingové, kteří ho přivezli do Skandinávie. V tamní kuchyni je velmi oblíbený, právě severské národy patří k jeho největším odběratelům vedle indického subkontinentu.
Použití:
Kardamom díky vysokému obsahu CINEOLU podporuje čisté dýchání a zdraví dýchacích cest. Obsahuje řadu látek s antioxidačním účinkem, stejně tak jako mnoho důležitých minerálů (draslík, hořčík, vápník i měď). Působí močopudně a předmětem výzkumu je i protinádorové působení. Díky výrazné chuti a svíravému účinku se kardamom v různých kulturách využíval jako prostředek pro hygienu ústní dutiny. Stačí rozkousat pár semen kardamomu a během chvíle budete mít svěží dech. Kromě toho pomáhá při zánětech dásní a zubů a urychluje hojení drobných poranění ústní sliznice, působí protizánětlivě.
Je nesmírně prospěšný pro zdravé zažívání.
Podporuje uvolnění křečí v trávicím traktu, chrání žaludeční sliznici, zmírňuje pálení žáhy, zvyšuje chuť k jídlu a má kladný vliv na funkci jater. Je vhodným doplňkem zdravého hubnutí, jelikož má pozitivní vliv na trávení, vyprazdňování a odvodnění. Ulevuje při přejedení a dalších zažívacích obtíží. Dokáže také eliminovat negativní účinky sladkostí a snižuje míru překyselení.
Podporuje imunitní systém a chrání před škodlivými radikály, takže oddaluje projevy stárnutí buněk. Kladně ovlivňuje cévy a srdce a často se v tomto směru používá preventivně.
Použití u zvířat:
Kardamom je zvířaty velice dobře snášen, přináší jim stejné benefity jako člověku. Při přidávání do krmiva kočkám a psům podporuje trávení, vhodná je kombinace s fenyklem. Při zažívacích potížích ulevuje od křečí ve střevech.
Éterický olej je stabilizující a harmonizující, podporuje respirační systém při nachlazení, díky spasmolytickému účinku rozšiřuje průdušky a usnadňuje dýchání. Vzhledem k vysoké ceně však tato silice není v přípravcích pro zvířata využívána.
Recepty a doporučení:
Semínka kardamomu dodávají báječnou chuť jídlu. Zvýrazňuje jak chuť sladkého, tak slaného. Protože má velice výrazné aroma, stačí ho jen malá špetka.
V kuchyni je vhodný k přidání do polévek, rýže, kari omáček, k masu i do fazolí, ale také do sladkých dezertů, likérů a zmrzlin. Příště, až budete péct štrúdl, zkuste do něj přidat pár nadrcených semínek kardamomu.
Je nezbytnou součástí kořenících směsí z celého světa. Najdete ho v indické směsi garam masala, v kari, v arabském bahára, etiopském berbere, Dánové s ním ochucují bábovky, a v Evropě ho najdete ve směsi Speculatius, která se používá při pečení vánočního pečiva a cukroví. Arabský svět a jeho rituál vaření kávy se bez semen kardamomu neobejdou.
Chcete-li použít celá semínka, můžete je lehce pomačkat v hmoždíři a následně opražit na pánvi. Před přidáním dalších ingrediencí semínka z pánve odstraňte, aby pokrm po delší době nezhořkl. Mlít by se měla až těsně před použitím, jinak ztratí své aroma.
Při zdravotních potíží nejlépe poslouží nálev:
Jednu lžičku práškového kardamomu zalijete zhruba 0,25 l vody a nechte 15 minut louhovat. Při bolestech v krku se doporučuje nálev kloktat a při nachlazení ho můžete popíjet s medem.
Tip: Noste u sebe vždy pár tobolek kardamomu. Zachrání vás od nepříjemných situací se špatným dechem. Stačí rozžvýkat několik semínek kardamomu a váš dech bude velmi svěží.
Varování: Pozor by si měli dát lidé se žaludečními vředy a nemocemi žlučníku.