Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
SKOČEC OBECNÝ
lidově: Kristova ruka, Jonášovo stínidlo, ricinovník
Skočec obecný patří mezi oblíbené okrasné rostliny, avšak zároveň mezi ty nejjedovatější na světě. Toxické účinky vyvolává požití jednoho semene, za toxicitu může jedovatá látka RICIN, která se však v oleji lisovaném ze semen nevyskytuje.
Ricinový olej se získává mnoha způsoby. Tradičně se semena usuší na slunci a pak se z nich lisuje relativně hustý olej. Pro farmaceutické a kosmetické účely se olej lisuje za studena. Následně je nutné varem odpařit jedovaté látky. Pro průmyslové účely se lisuje za tepla nebo se extrahuje s pomocí chemických rozpouštědel. Pokud je olej zpracován správným způsobem, pak není toxický a má své využití jak v lékařství, tak v kosmetice i potravinářství. Tento olej je balzámem na pokožku, které navrací její přirozenou pružnost a vláčnost. Často se využívá pro rychlejší hojení jizev či drobných poranění.
Matečná rostlina: Ricinus communis
Sbíraná část: Používají se zralá semena, která jsou bezbarvá až bledě žlutá. Ze semen se získává lisováním za studena ricinový olej (Ricinus communis Seed Oil).
Čeleď: Euphorbiaceae (Pryšcovité)
Výskyt:
Původ skočce není přesně znám. Je domácí v tropické východní Africe i v Indii, pěstuje se také v Jižní Americe a v subtropické Asii. Dnes se pěstuje ve všech teplejších zemích. Jelikož je vývoj rostliny závislý na stanovišti, roste v jižní Evropě jen jako keř a v klimaticky mírné střední Evropě se zimními mrazy jen jako jednoletá statná, až 2 metry vysoká bylina. U náš je skočec známy především jako rostlina okrasná.
Popis:
Skočec obecný je jednoletá bylina, může to být také drsný trnitý keř či stromek, který v teplejším podnebí dorůstá až do výšky neuvěřitelných 10 metrů. Charakterizují ho velké načervenalé listy a tygrované plody podobné malým kaštanům. Její květy se objevují od července do září a jejich zbarvení záleží na pohlaví. Samičí květy jsou nazelenalé a samčí červené až nahnědlé. Plodem je tobolka se 3 vejčitými a skvrnitými semeny s ostny, jejíž semena obsahují prudce jedovatý RICIN. V době zrání plody skočce praskají a semena vyskakují ven, odtud pochází český název rostliny. Tvar těchto semen připomíná nasáté klíště.
Obsahové složky:
Surový olej ze semen obsahuje 20 % jedovatých proteinů s toxalbuminem RICINEM. Obsaženy jsou dále enzymy (lipázy), slizy. Technickou separací se olej zbavuje nežádoucích látek. Farmaceuticky zpracovaný olej obsahuje KYSELINU OLEJOVOU, LINOLOVOU a STEAROVOU. Obsahuje KYSELINU RICINOOLEJOVOU, která tvoří 85-95 % oleje. Tato kyselina má projímavé účinky. Dále je zastoupena KYSELINA PALMITOVÁ a FYTOVÁ, minerální látky jako VÁPNÍK, FOSFOR, LECITIN či TANIN.
Zajímavosti:
Od nepaměti se jí lidově říká Jonášovo stínidlo, a to údajně proto, že se v jeho stínu sušil Jonáš, když byl vyvržen velrybou z jejích útrob.
Použití:
V kosmetice je ricinový olej nezastupitelný.
Používá se jako přísada do nejrůznějších kosmetických produktů. Ricinový olej je skvělý pro suchou a namáhanou pleť, posiluje zdraví pokožky celého těla. Pokožku aktivně regeneruje, vyživuje a chrání. Eliminuje suchost, šupinatost a svědění. Doporučuje se na ekzémy, dermatitidy, akné, plísně, skvrny na kůži i drobné výrůstky a jizvy, také na bradavice, pomáhá předcházet vzniku strií během těhotenství.
Nejčastěji se používá ve vlasové kosmetice, pro posílení růstu vlasů, vousů, řas i obočí.
Obsahuje velké množství antioxidantů, mastné kyseliny i minerály, které posilují vlasové folikuly. Vlasy celkově posiluje, dodává jim lesk a hebkost, pozitivně působí při vypadávání vlasů, podporuje jejich růst a zamezuje třepení konečků. Mimo to má na vlasy hydratační účinku, zlepšuje jejich rozplétání a rozčesávání.
Olej též podporuje zdraví lámavých nehtů. Blahodárně působí na suché a popraskané rty.
Použití u zvířat:
Pro zvířata je platné výše uvedené varování. Nicméně stejně jako lidem, i zvířatům ricinový olej přináší benefity při péči o pokožku, u zvířat samozřejmě také o srst. Proto je využíván jako součást přípravků podporujících zdravou kůži. Uplatnění má i při ošetřování kopyt, pomáhá udržovat pružnou a kvalitní rohovinu.
Zejména ve starší literatuře se setkáme s odkazem na vnitřní využití ricinového rostlinného oleje při kolikách u koní. Toto však nelze doporučit, někdy by koni podání naopak uškodilo. Ricinový olej má totiž silné projímavé účinky, a pokud se ve střevech nachází např. nějaká překážka, může dojít k vážnému poškození zažívacího aparátu. Není navíc zcela jasné dávkování, olej může ve vyšším objemu způsobovat zánět tlustého střeva a průjem. Při kolikách tedy určitě doporučujeme vždy konzultaci s veterinářem. I při aplikaci na kůži ve velkých množstvích existuje u březích klisen riziko vyvolání porodu.
Recepty a doporučení:
Ricinový olej je příliš hustý. Na dotek působí hutně až lepkavě, což je důkaz kvalitního a za studena lisovaného ricinového oleje.
Aplikace na vlasy
Pro hustou konzistenci oleje je aplikace obtížná. Zřeďte ho proto s jiným olejem v poměru (1:1). Specifické ricinové aroma můžete přebýt také přidáním éterického oleje. Směs zahřejte a nanášejte do vlhkých vlasů. Lehce promasírujte pokožku hlavy, aby se účinné složky dostaly až ke kořínkům. Olej nechte působit minimálně 30 minut nebo i několik hodin. Lepší vstřebatelnost podpoříte, pokud vlasy zabalíte do nahřátého ručníku. Zábal opakujte 2x týdně. Při silné tvorbě lupů můžete zkusit zábal ze stejného dílu ricinového oleje a žloutku.
Teplý obklad
Cca 10 ml oleje dáme do malé lahvičky a ohřejeme v horké vodě. Následně lahvičku kleštičkami vytáhneme a její obsah vylijeme na kus flanelu, natřikrát poskládaného do formátu přibližně A5. Flanelem trochu zamáváme, aby se olej, který se mezitím do látky vsákl, poněkud ochladil a ihned přikládáme na postižené místo. Překryjeme kouskem igelitu a zabalíme se do velkého ručníku, osušky nebo prostěradla a ulehneme tak, aby ošetřovaná oblast nebyla pod tlakem. Shora přiložíme zdroj tepla, například termofor s horkou vodou nebo elektrickou dečku. Obklad má neobyčejně široké využití, můžeme jej aplikovat na břicho, na páteř nebo na ledviny. Ricinový olej zlepšuje činnost lymfatických uzlin, takže se tělo rychleji pročišťuje od škodlivých toxických látek a je odolnější vůči nepříznivým vnějším vlivům, nemocem i stresu. Navíc, správně fungující lymfa podporuje zdravou pružnou pokožku, takže funguje i jako prevence například vzniku celulitidy.
Pravidelná masáž ricinovým olejem pokožku prokrví, posílí a zlepší její vzhled. Dokonce byl zaznamenán i ústup některých kožních afekcí. U bolestivých stavů, zejména chronických, je možno ústup potíží někdy zaznamenat již po dvou či třech aplikacích a je opravdu významný. Ve vážnějších stavech doporučujeme proto v prvních třech dnech aplikovat zábal každodenně, později postačí třikrát, dvakrát nebo i jednou týdně, případně i jen příležitostně. Tento zábal téměř nemá kontraindikace a někdy pomůže i tam, kde bychom to nečekali, třeba u vleklých svalových nebo kloubních bolestí.
Laxativum (projímadlo)
Působí v tenkém střevě, kde se působením lipáz uvolňuje účinná látka, KYSELINA RICINOOLEJOVÁ. Terapeutická dávka je 15 ml, účinek nastupuje za 2-4 hodiny.
Varování:
Semena skočce jsou prudce jedovatá pro všechny druhy zvířat i pro člověka. I menší dávky způsobují těžkou gastroenteritidu s dávením, kolikami a krvavými průjmy. Tyto příznaky se projeví až za 2-3 dny po požití. Ricinový olej se nesmí užívat při chronické zácpě a neprůchodnosti střev. V žádném případě by ho neměly užívat děti do 12 let. Vzhledem k možnému reflexnímu překrvení pánevní oblasti ho je třeba opatrně dávkovat během menstruace, absolutní kontraindikace je těhotenství.