Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
RŮŽE DAMAŠSKÁ
Růže damašská nebo také damascénská patří mezi nejcennější růže na světě. Produkuje růžový éterický olej té nejvyšší kvality, jehož inhalace má harmonizující a uklidňující účinky na ženské orgány. Ne nadarmo je označována za královnu květin a stala se symbolem vášně, lásky a ženskosti. V římské mytologii byla její krása a vůně spojována s bohyní lásky Venuše.
Pro jemnost své vůně je nejžádanější éterický olej získávaný z růží pěstovaných v Bulharsku, který je známý pro své sladké, květinové a romantické aroma. K získání 1 kg silice je nutno zpracovat asi 3 000 - 4 000 kg růžových plátků. Toto množství plátků odpovídá celkové sklizni z 1 ha plantáže. Denní výkon jednoho pracovníka je 15 až 20 kg růžových plátků. Náročná ruční sklizeň, nízký výnos oleje a vysoké požadavky na jeho kvalitu jsou příčinou jeho vysoké ceny. Bulharský olej je tak nejvzácnější a nejdražší ze všech.
Éterický olej produkovaný tradiční parní destilací je označován jako Rose Otto nebo Attar of Roses. Jiným způsobem výroby, chemickou extrakcí pomocí rozpouštědel, se získává absolue (absolute), tento způsob produkce má vyšší výnos. Pro terapeutické účinky volíme éterický olej získávaný parní destilací, je bohužel i několikanásobně dražší než absolue.
Matečná rostlina: Rosa damascena
Sbíraná část: Čerstvé korunní plátky se sbírají před rozvitím ještě za svítání, kdy je aroma nejsilnější. Sběr končívá v deset hodin dopoledne, kdy důsledkem vyšších teplot klesá esence ke kořenům. Následně se suší v tenké vrstvě ve stínu. Parní destilací okvětních plátků se pak získává aromatická silice. Vodná fáze destilátu (hydrolát) se používá jako tzv. „růžová voda“, která se může použít k destilaci následující šarže korunních plátků.
Čeleď: Rosaceae (růžovité)
Výskyt: Její původ je v Přední Asii, zejména ze syrského hlavního města Damašku. Keř růže je v různých formách pěstován po celé Evropě.
Popis: Růže damašská je vyšlechtěný hybridní druh z rozsáhlého rodu růží. Jde asi o 2 metry vysoký keř obloukovitého vzrůstu s hodně ostnitými výhony, na jejichž konci vyrůstá několik květů. Květy má plné, růžové a výrazně vonící. Listy má lichozpeřené, světle zelené barvy.
Zajímavosti:
Světoznámé je pěstování olejodárných růží v Bulharsku, které zásobuje 70-80 % světové produkce. V bulharské silici bývá hlavní složkou CITRONELOL (40-50 %) a GERANIOL (asi 20 %). Silice díky vysokému obsahu terpenů (15-30 %) při nízké teplotě tuhne. Protože je růžová silice drahá, používá se namísto ní jako náhrada gerániová silice (Oleum geranii), která se získává z druhů rodu pelargonie (muškáty). V této silici převládá alkohol GERANIOL. Podobnou vůni jako růžová silice má silice z tropické rostliny Cymbopogon martini, kterou můžete znát pod označením růžová palma.
Zařazení: Korigens vůně, velký význam má v parfumerii
Obsahové složky: Tekutý podíl silice, na který se váže růžová vůně, je složen hlavně z alkoholů CITRONELOLU (40-50 %) a GERANIOLU (20 %), NEROLU a FENYLETYLALKOHOLU, s malou příměsí esterů a dalších vonných látek.
Historie: Historie vonných látek je hluboce spjata s růží. Je velmi pravděpodobné, že prvním éterickým olejem, který v 11. století vydestiloval arabský lékař Avicenna, byl právě růžový olej. Řecká mytologie hovoří o božském původu růží. Vyrostly z kapek krve boha Adonida, jenž představuje životodárnou sílu přírody. Proto se růže stala symbolem znovuzrození a lásky, která neumírá. Bůh Dionýsos ji zasvětil Afroditě, bohyni lásky. Jako královna květin souvisí růže v křesťanství s Marií, s její čistotou a panenstvím. Je symbolem bohyně Afrodité a bohyní květin Venuše.
Použití:
Růže má omlazující a harmonizující účinek. Projasňuje unavenou pleť a působí proti vráskám. Pro své úžasné účinky často bývá součástí pleťových vod nebo olejů pro zralé ženy, nicméně skvěle funguje i na pleť s akné. Je vynikajícím pomocníkem v péči o pleť a vlasy.
Růže otevírá srdeční čakru, a proto funguje všude tam, kde se skloňuje slovo láska. Dodává odvahu vyjádřit bezpodmínečnou lásku a dává schopnost milovat sám sebe a dodává sílu být ženou a matkou. Pomáhá léčit rány duše a podporuje „vnitřní“ dítě. Výborně harmonizuje psychiku a hormonální systém. Účinně působí uklidňujícím dojmem, stabilizuje emoce a ulevuje při zármutku. Zmírňuje pocity strachu, navozuje kouzlo okamžiku a romantické představy. Potlačuje smutek a těžký zármutek, reguluje ženský reprodukční systém a má dobrý vliv na dělohu.
Použití u zvířat:
I zvířatům přináší tento speciální éterický olej široké spektrum účinků. Podporuje vůli žít, je možné jej využít i při kritických situacích, kdy se rozhoduje o životě a smrti. Účinkuje jako kardiotonikum. Může ale i v kombinaci s kadidlovníkem usnadnit odchod z tohoto světa zklidněním, utlumením záchvatů.
Tento olej nemá svými účinky obdobu v jiném, kvůli extrémně vysoké ceně je ale při péči o zvířata využíván omezeně. Dostačující je ve velmi nízké koncentraci.
Pomáhá při úzkosti, konfliktech, traumatických zážitcích, při záchvatech. Dobře jej snáší prakticky všechny druhy zvířat, včetně exotických ptáků a koček.
Recepty a doporučení:
Květová růžová voda
Má zklidňující, zchlazující a mírně antiseptické účinky. Má stahující účinky, ošetří drobné prasklinky a pupínky, zklidní a vypne pleť. Dodá ji zdravou barvu, odmastí a odstraní nečistotu z pórů. Účinně regeneruje zralou pleť, které navrací svěžest a vitalitu. Hodí se pro suchou, citlivou pokožku, zlepšuje některé druhy dermatitidy a v obkladech pomáhá na podrážděné oči.
Z hlediska historie je jednou z nejstarších květových vod používaných jako pleťové tonikum harmonizující pleť.
Na přípravu pleťové vody budete potřebovat větší hrnec, dvě keramické misky a 3-5 hrnků čerstvých okvětních plátků růže damašské. Do hrnce vložte misky tak, aby jedna byla dnem vzhůru a druhá stála na ní. Do té se bude jímat květová voda. Důležité je, aby se hrnec dal přiklopit pokličkou. Prostor mezi miskami vyplňte plátky růží, pomačkejte je trochu a zalijte vodou zhruba do poloviny spodní misky. Takto přiveďte k varu. Pokličku dejte na hrnec obráceně a do jejího středu dejte led (nejlépe v sáčku). Bude plnit funkci chladiče a pára bude díky němu lépe kondenzovat na stěně pokličky.
Směs vařte na mírném ohni, vyměňujte na pokličce led a kontrolujte, aby se nevyvařila voda v hrnci. Květová voda bude kondenzovat na vnitřní straně pokličky a bude stékat do misky.
Růžová voda vydrží v chladničce zhruba 2-3 týdny. Pro delší trvanlivost přidejte k hotové vodě lžíci alkoholu.
Varování: Éterický olej z růže damašské může vyvolat alergickou reakci kvůli vysoké koncentraci silic, jako je CITRONELLOL, GERANIOL, EUGENOL a FENYLETYLALKOHOL.