Herbář
Bylin a surovin
- ALOE VERA
- ARNIKA HORSKÁ
- BOROVICE LESNÍ
- BŘÍZA BĚLOKORÁ
- BRUTNÁK LÉKAŘSKÝ
- ČAJOVNÍK AUSTRALSKÝ
- ELEUTEROKOK OSTNITÝ
- HARPAGOFYT POLÉHAVÝ
- HEŘMÁNEK PRAVÝ
- JALOVEC OBECNÝ
- KADIDLOVNÍK PRAVÝ
- KARDAMOM OBECNÝ
- KOPAIVA
- LEVANDULE LÉKAŘSKÁ
- MÁTA PEPRNÁ
- MATEŘÍDOUŠKA ÚZKOLISTÁ
- MEDUŇKA LÉKAŘSKÁ
- MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ
- PUPALKA DVOULETÁ
- PUŠKVOREC OBECNÝ
- RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ
- ROZMARÝN LÉKAŘSKÝ
- RŮŽE DAMAŠSKÁ
- ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ
- ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ
- SKOČEC OBECNÝ
- SKOŘICOVNÍK CEJLONSKÝ
- TŘAPATKA NACHOVÁ
- TŘEZALKA TEČKOVANÁ
- TYMIÁN OBECNÝ
- VRATIČ OBECNÝ
- ZÁZVOROVNÍK LÉKAŘSKÝ
ŠALVĚJ MUŠKÁTOVÁ

Lidově: Pikát
Šalvěj muškátová patří k nejkrásnějším šalvějím a u nás se pěstuje jako okrasná dvouletka. Její druhový název pochází z latinského „clarus“, což znamená jasný, čistý. Je jednou z nejlepších ženských bylinek, stimuluje dělohu a zvyšuje produkci hormonu estrogen. Éterický olej z této šalvěje se využívá ve Francii hojně při výrobě parfémů. Listy mají muškátovou vůni, proto je ideální k aromatizování bylinných likérů a vermutů. Sušené květy se používají samostatně v nálevu či se přidávají do směsí k vylepšení chuti a vůně. Němečtí vinaři z oblasti Rýna jí dodnes aromatizují muškátová vína. O muškátové šalvěji se ví, že je účinným přírodním afrodiziakem, hodí se jak při impotenci, tak při snížené pohlavní touze. Blahodárně působí na centrální nervový systém, je přírodním sedativem a má antidepresivní vlastnosti. Dokáže navodit euforický stav a uvolnit svalové napětí. Působí na hormonální systém díky SKLAREOLU, který se podobá ženským pohlavním hormonům, zejména estrogenu, který je pro ženy nepostradatelný v každém jejich období života. Z tohoto důvodu muškátový olej preferují více ženy.
Matečná rostlina: Salvia sclarea
Sbíraná část: Květy (Flos salviae). V poledne se za slunného počasí sklízejí polootevřené přesleny. Květenství sušíme v tenké vrstvě ve stínu. Sklízet lze i listy, ale ty nemají tak vysoký obsah silice.
Čeleď: Lamiaceae (Hluchavkovité)
Výskyt: Oblastí jejího přirozeného výskytu je Středozemí a Střední Asie. Není náročná na kvalitu půdy, méně živin v půdě znamená sice nižší vzrůst, ale vyšší obsah silic. V příliš vlhkých půdách uhnívá. Pokud květní lodyhu uřízneme ještě před tvorbou semen, rostlina se chová jako krátkověká trvalka a můžeme ji tak mít na záhoně několik let. Často se na staveništích množí výsevem.
Popis: Celá rostlina je výrazně chlupatá a na dotyk lepkavá. Pěstuje se jako dvouletka, v některých případech i jako víceletka. V prvním roce vytváří velké růžice široce vejčitých listů s „bublinkovým“ povrchem, z nichž vyčnívají v druhém roce klasy růžových nebo bílých květů.
Zařazení: Je jednou z nejvýznamnějších ženských bylinek, která pomáhá zvládat ženám emocionální neklid spojený s výkyvem hormonů. Stimuluje dělohu a pomáhá tak zvyšovat produkci estrogenu. Vynikající jsou její zklidňující a protistresové účinky, působí afrodiziakálně. Pomáhá při bolestivé a nepravidelné menstruaci, potlačuje neklid a úzkost a je účinná při nervovém vyčerpání, na zmírnění návalů.
Obsahové složky: Hlavní účinnou látkou je silice, kterou z velké části tvoří BERGAMIOL, LINALOOL, MYRCEN, SKLAREOL a GERANIOL, dále obsahuje saponiny a třísloviny.
Historie: V 16. století ji přidávali do vína jako afrodiziakum, v 19. století se jí nahrazoval chmel v pivu.
Použití:
Šalvějový éterický olej je v aromaterapii nejoblíbenější při léčbě PMS a klimakterického syndromu. Využití tohoto oleje je podpořeno laboratorním výzkumem, jež prokázal spasmolytické účinky na děložní tkáň. Rostlina je bohatá na třísloviny, které mají svíravé účinky, díky nimž je šalvěj vhodná k omezení tělesné sekrece. Kromě návalů působí tyto vlastnosti blahodárně na další příznaky menopauzy, jako je noční pocení a silná menstruace. Napomáhá zmírňovat bolesti hlavy, ulevuje při závratích či psychickém podráždění v období menstruace i při klimakterických potížích.
Éterický olej má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky, zbavuje bakterií a plísní.
Dá se použít s velkou účinností v případě opakovaných infekcí a blahodárně působí na špatně se hojící rány, které čistí a léčí. Pro své dezinfekční a stahující účinky se dá použít při zánětech dásní či při jejich krvácení. Napomáhá udržet zdravý vzhled pokožky, kterou vypíná a příznivě také působí na pokožku s akné a při vypadávání vlasů.
Použití u zvířat:
Antidepresivní, zklidňující – tyto vlastnosti éterického oleje z muškátové šalvěje ocení i zvířata při zvládání stresových období a úzkosti. Díky schopnosti stimulovat tvorbu pohlavních hormonů je účinnou volbou při stavech hormonální nerovnováhy, a to u samců i samic. Psychicky podpoří opeřence, kteří trpí poruchami chování, např. škubáním peří. Osvědčila se pro zklidnění agresivních a výbušných hřebců, u samic při cystách na ováriích.
Éterický olej nechejte odpařovat v prostoru nebo podávejte vnitřně.
Psi: na granuli nebo pamlsek 1 kapka na 9 kg živé hmotnosti denně.
Koně: 1 kapka na 90 kg živé hmotnosti denně.
Muškátová šalvěj pomáhá fenám zkrátit falešnou březost neboli pseudograviditou a zvládat psychické změny spojené s tímto obdobím. Fena je více žravá, může se stranit okolí, je neklidná, vykazuje mateřské chování a připravuje pelech na porod. Nutné je samozřejmě zjistit, zda se nejedná o skutečnou březost. Do 10 ml pupalkového oleje přidejte 150 kapek (5 ml) éterického oleje z muškátové šalvěje. Tuto směs feně podejte 3-5x denně po 1-2 kapkách, dle velikosti zvířete. Při akutním depresivním stavu dejte např. na granuli nebo kostku chleba 1 kapku samotného éterického oleje z muškátové šalvěje. Feně dopřejte dostatek pohybu a aktivity, která ji zabaví. Pokud se v mléčné žláze tvoří mléko, potírejte bradavky éterickým olejem z šalvěje lékařské v koncentraci 5 % v pupalkovém či mandlovém oleji.
Recepty a doporučení:
Ke zmírnění menstruačních bolestí, návalů horka a potížích spojených s klimakteriem použijte masážní olej MENOTON. Podle potřeby ho vmasírujte do břicha či dolních partií zad. Na výkyvy nálad a emocionální potíže před menstruací lze přidat šalvěj i do aromalampy. Zklidní vaši mysl, zvýšíte si koncentraci a navodíte relaxační pocit. A určitě se zlepší i vaše nálada. Zkusit ji můžete i v případě, že špatně usínáte nebo spíte.
Varování: Šalvějový éterický olej je velice silný, vždy ho používejte ředěný a jenom střídmě. U někoho může vyvolávat bolesti hlavy nebo útlum, ale může také způsobit kontaktní dermatitidu či podráždění kůže. Nepoužívejte ho na zanícenou kůži nebo otevřené rány a lokálně ho nepoužívejte ani pokud máte sklony k dermatitidám.