Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ

RAKYTNÍK REŠETLÁKOVÝ

Lidově: sibiřský ananas, žlutozob, sibiřský zázrak, citroník severu, žlutý zob, oblepich, mořský plod, písečný trn, shaji, taru, chumaa

Rakytník řešetlákový je listnatý trnitý keř známý svými malými oranžovými plody bohatými na vitamín C a další účinné látky. Určitě jste se s ním již setkali třeba v podobě báječného sirupu, marmelády nebo pečeného čaje. Z dužiny a semen se lisuje velmi ceněný rostlinný olej.

Jeho vědecký název Hippophae pochází ze staré řečtiny a značí „zářícího koně“ (hippo = kůň + phaos = zářící). Slovo rhamnos odkazuje na skutečnost, že se jedná o trnitý keř. Lidé si všimli, že koně z oblastí, kde se vyskytoval rakytník, oplývali krásnou lesklou srstí. Legenda říká, že koně zraněné v jedné bitvě jejich majitelé nechali odejít do přírody, aby zde našli přirozenou smrt. Stalo se tak v místě plném rakytníkových keřů. Koně se ale za nějakou dobu vrátili zpět. Nejen, že se uzdravili, ale získali i nádhernou zářivou srst.

V Tibetu byly nalezeny doklady o využití rakytníku již 900 let př.n.l. Je součástí tradiční čínské medicíny. Už před tisíci lety byl využíván při astmatu, kožních onemocněních, dýchacích potížích i žaludečních vředech. V Mongolsku byl oblíben při kašli a pro podporu zažívání a oběhového systému.

Matečná rostlina: Hippophae rhamnoides

Čeleď: Elaeagnaceae (hlošinovité)

Sbíraná část:
Všechny části rostliny jsou bohatým zdrojem bioaktivních látek. Historicky byly kromě plodů využívány i listy, kůra, kořeny. Plody se obtížně sklízejí. Zajímavý způsob sklizně se vyvinul na Sibiři. Počkalo se, až přijdou mrazy. Plody se následně sklepaly do pytlů. Možné je i sestříhat větvě s plody a následně je nechat zmrazit v mrazáku. Plody pak z větviček oklepeme.

Z dužiny a semen této peckovice se získává speciální olej oranžové až rudé barvy. Neobsahuje kosmetické ani potravinové alergeny. Kromě prospěšnosti v rámci výživy je však i skvělou kosmetickou surovinou. Oblíbený je zejména olej lisovaný za studena, svoje pozitiva předvede ve studené kuchyni. Obohatíte jím stravu o mnoho užitečných a prospěšných antioxidantů, o vitamíny A, D, E, K, beta-karoten, mastné kyseliny z řad omega-3, 6, 9. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny.

Rakytníkový olej ale může být získáván i pomocí superkritické extrakce C02 nebo extrakcí organickými rozpouštědly.

Výskyt: Rakytník má rád písčité i drobně kamenité, zásadité i neutrální půdy. Původním místem výskytu je Asie a Evropa (od severských států po Španělsko). Tradičně byl pro své široké spektrum účinků využíván v oblastech Mongolska a Sibiře. V současné době je ale pěstován i v jiných částech světa – např. v Austrálii i Americe. Mezi největší producenty patří také Čína a Indie. Na rozdíl od ostatních druhů rakytníku nevyžaduje k růstu velké nadmořské výšky. Roste zejména v teplejších oblastech, ovšem snáší i chlad. Aby rakytník plodil, je nutné pěstovat dohromady samčí i samičí rostliny. Ideální poměr samců a samic je 1:6.

Popis:

Rakytník je vytrvalá opadavá dvoudomá dřevina dosahující 3 až 4 m. Na větvičkách rostou ostny znepříjemňující sběr plodů. Listy jsou krátce řapíkaté, úzké, stříbřitě zelené. V jeho kořenovém systému se ve hlízách, které mají velikost až holubího vejce, ve velkém množství vyskytují dusík vázající bakterie. Je skvělou rostlinu pro sanaci půdy ohrožené erozí. Plody, oranžové lesklé šišaté peckovice, dorůstají necelého 1 cm. Nalezneme je na samičí rostlině. Semeno je hnědé, hladké a lesklé.

Obsahové složky:

Výčet složek užitečných pro organismus je opravdu pestrý. V plodu rakytníku byly zjištěny vitamíny A, C, E, K, riboflavin, karotenoidy (LYKOPEN, KAROTEN, ZEAXANTIN), další tokoferoly, tokotrienoly, fytosteroly (ERGOSTEROL, STIGMASTEROL, LANSTEROL), organické kyseliny, nasycené, poly- i mononenasycené mastné kyseliny, aminokyseliny, flavonoidy (ISORHAMNETIN, QUERCETIN, KAEMFEROL).

Obsažený vitamín C je nenahraditelný antioxidant, účastník imunitních reakcí a potřebná složka při tvorbě kolagenu, který je součástí pojivových tkání. Je proto nezbytný pro správnou funkci kostí, šlach, vazů, pro správný růst zubů. Potřebný je pro správnou stavbu cév.

Beta-karoten tělo mění na v tucích rozpustný vitamín A (RETINOL), zásadní pro zdravé oči a kůži, pro správnou funkci sliznic a silnou imunitu, pro fungování nervového systému. Vykazuje antioxidační účinky – chrání buňky před poškozením volnými radikály. Ty ve velkém množství vznikají např. při opalování. Dodání beta-karotenu podporuje udržení opálení kůže, sám však nemá schopnost nás chránit před UV zářením, není nositelem ochranného faktoru SPF.

Co se týče rakytníkových olejů, rozlišujeme 2 typy. Oba jsou vysoce kvalitní a efektivní. Oranžový až rudý je lisovaný z dužiny, světle žlutý pouze ze samotných semen. Z toho vyplývají i určité rozdíly. Ze semen lisovaný obsahuje menší množství, cca ¼, přirozených rostlinných pigmentů (karotenoidy apod.). Nemá sklon tuhnout při nižších teplotách a odlišuje se i složením mastných kyselin.

Z dužiny lisovaný olej obsahuje mastné kyseliny s hlavním podílem kys. linolové (cca 30 až 60 %). Dalšími složkami jsou kyselina olejová (přes 15 %), linolenová (do 10 %), palmitová (cca 5 až 20 %) a stearová (méně než 9 %), kys. palmitoolejová (až 40 %).
Dále nacházíme též alkaloid HIPPOPHEIN, ze kterého vzniká biologický amin SEROTONIN, který má antidepresivní a protinádorový účinek.

 

Použití:

Rakytník lze označit za výjimečný adaptogen, podporuje nespecificky obranyschopnost organismu a odolnost proti stresu, působí na naši fyzickou i mentální stránku. Podporuje imunitní systém a detoxikaci, kdy napomáhá odbourávání škodlivých zplodin vlastní látkové výměny. Zvyšuje odolnost organismu proti stresu a působí jako všeobecné tonikum. Typická schopnost všech rakytníkových produktů je sloužit jako vynikající antioxidanty a jako přirozený zdroj vitamínů.

S rozvojem vědy byly a jsou odhalovány jeho další účinky, např. imunomodulační, protistresový, regenerační, hepatoprotektivní, antiaterogenní, protizánětlivý, antibakteriální či radioprotektivní.

V kulinářství jsou oblíbené sirupy, čaje, kompoty, marmelády, džemy, ovocná piva. Své místo má ve farmaceutickém průmyslu a medicíně při léčbě kožních onemocnění, vředů, zažívacích potíží, gynekologických problémů i v rámci onkologie.

Plody rakytníku jsou doporučovány pro obohacení jídelníčku při psoriáze/lupénce a atopické dermatitidě. Jsou ceněny pro vysoký obsah vitamínů C, A, B, E, D, K a RUTINU (vitamínu P), který zabraňuje rozkladu vitamínu C. Tím se vysvětluje, proč si rakytník zachovává vitamín C při sušení i tepelném zpracování.

Rakytníkový olej je účinný pro vyplachování úst při zánětu dásní. Prokázaný imunomodulační a antioxidační efekt je užitečný při podpoře organismu při zánětlivých a infekčních onemocněních.

Flavonoidy pomáhají chránit výstelku cév, fytosteroly snižují hladinu sérového cholesterolu a přispívají k ochraně jater před ztučněním. I to přispívá ke zdraví kardiovaskulárního systému. Rakytník je vhodný jako prevence infarktu. Velké množství obsažených karotenoidů přispívá ke zlepšení zraku.

Radioprotektivní účinek je spojen opět s antioxidačním působením, díky kterému je snižován efekt volných radikálů na buněčné membrány. Silné poškození membrán zářením má za následek poškození buněk a někdy až jejich zánik. Při řešení onkologických nálezů radioléčbou je proto vhodným doplňkem stravy.

Všechny uvedené složky dohromady podporují regeneraci organismu, je prokázáno i rychlejší hojení ran. Olej výborně regeneruje při popáleninách a omrzlinách a je velmi efektivní v léčení řady kožních onemocnění.

 

Rakytníkové oleje jsou kromě svého nutričního významu oceňovány i v kosmetických přípravcích. Olej má dobré regenerační schopnosti a slouží zevně pro zlepšení stavu a funkce kůže. Doporučuje se u ekzému a při dermatitidě. Velmi snadno se vstřebává, je využitelný pro všechny typy pokožky. Pomáhá zvyšovat její hydrataci. Index komedogenity má hodnotu 1, jedná se tedy o olej nekomedogenní a hodí se i pro mastnou pokožku. Díky vysokému obsahu kyseliny linolové je skvělý při svědivosti, pro péči o problematickou aknózní pokožku a pokožku trpící ucpanými póry.

Díky obsahu antioxidantů, ale i vitamínu A a beta-karotenu je cenou složkou při anti-aging péči a při ošetření zralé pokožky samostatně i v kombinaci s dalšími rostlinnými oleji.

Podporuje udržení opálení. Hodí se k ošetření a masáži zhojených jizev.

Dodává sílu a zářivost vlasům. Pro tento účel je vhodné jej přidávat do stravy, zároveň z něj vytvoříte i skvělý vlasový zábal.

 

Recepty a doporučení:

Zpracovat rakytníkové plody lze mnoha způsoby. Využijete je při úpravě masa, jako součást ovocných šťáv a džusů. Vynikající jsou marmelády, sirupy, čaje. Rakytníkové plody lze podávat jak syrové, tak sušené formou prášku. Pro denní doporučenou dávku vitamínu C stačí pouze jeden oranžový plod.

 

Použití rakytníkového oleje lisovaného za studena

Dávkování: Vhodná dávka pro obohacení stravy je čajová lžička 2 až 3x denně. V množství dle vlastního uvážení přidejte do salátů. Podporuje vitalitu díky obsaženým mastným kyselinám i vitamínům. Tato varianta není vhodná k tepelné úpravě pokrmů.

Rakytníkový sirup

Tři litry omytých plodů rozmačkáme a umeleme na strojku. Zalijeme 2 l vlažné vody, přidáme 20 g kyseliny citronové a necháme 24 hodin stát. Potom přecedíme a vymačkáme. Na 1 l šťávy přidáme 1 kg krystalového cukru a bez vaření ho necháme rozpustit. Můžeme přidat i želírovací přípravek. Ještě teplé plníme do lahví a řádně je uzavřeme.

Rakytníkový džem

Očistíme asi 1 kg rakytníkových plodů, dáme do hrnce, podlijeme trochou vody. Vaříme do změknutí. Potom postupně přidáváme cukr s želírovacím přípravkem a vaříme do zhoustnutí. Vroucím džemem plníme skleničky, otočíme dnem vzhůru a nechce vychladnout.

 

Rakytníkový likér

Plody rakytníku naložíme do libovolné pálenky, ideálně slivovice. Rakytníku přidávejte 4 až 6 lžic, část můžete nahradit i jiným ovocem (jeřabinami, šípkem). Luhujte alespoň 14 dní. Následně proceďte, plody vymačkejte. Likér podpoří imunitu. Podávat můžete nejen při zdravotních potížích, ale i preventivně ☺

Použití u zvířat:
Pro koně jsou jako doplněk krmiva používané přímo i syrové nebo sušené plody.

Rakytníkový olej lisovaný za studena je prospěšný a bezpečný pro obohacení krmiva psů, koček i koní. Jeho příjem se odrazí v celková vitalitě zvířete, jeho výkonech i kvalitě srsti. Podporuje trávení a imunitu. Stejně jako pro lidi je i pro zvířata účinný při chronických zánětlivých onemocněních, při ekzémech a jiných dermatologických problémech. Podporuje chuť k jídlu při nechutenství.

Je oblíbený při péči o popraskané tlapky.

Varování:

Rakytníkové produkty jsou obecně vnímané jako bezpečné, s malým rizikem vedlejších účinků (vždy je ale třeba mít na zřeteli individuální zdravotní problémy). Bylo zaznamenáno, že může snižovat krevní tlak a zpomalovat srážlivost krve.

Při vyšších dávkách plodů nebo čerstvé šťávy hrozí překyselení žaludku a z toho vyplývající nevolnosti. Při dlouhodobém užívání se může vyskytnout neškodné žloutnutí kůže.
U citlivějších osob se doporučuje vyvarovat se večerního dávkování. Člověk se může cítit natolik svěží, že se mu nechce spát.