Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

BOROVICE LESNÍ

BOROVICE LESNÍ

Lidově: Sosna, borec, chvoj

Borovice lesní, také nazývána sosna, je u nás velmi rozšířený strom. Jeho jehličí obsahuje účinné silice, které pomáhají uvolnit dýchací cesty. Má krásnou svěží a „vzdušnou“ vůni a opravdu silné účinky. Stačí se projít borovicovým lesem a vdechovat léčivé silice, které borovice vylučují. Hned se vám bude lépe dýchat. Opojná vůně borovice otevírá hruď, dokáže zklidnit mysl a pomoci od stresu, na duševní úrovni propojuje s dechem. Ne nadarmo se jí v aromaterapii říká „silice moudrých vztahů“. V orientálním lékařství je borovicový olej považován za teplý a suchý olej, který posiluje energii čchi.

Matečná rostlina: Pinus sylvestris

Sbíraná část:
Z borovice se sbírají mladé výhonky, šišky i jehlice. Nejkvalitnější éterický olej se získává destilací jehlic. Další sbíranou složkou je oleopryskyřice terpentýnový balzám (Balsamum terebinthinae), který se skládá ze silice a pryskyřice. Nachází se ve schizogenních sekrečních kanálcích dřeva a získává se poraněním kmene stromu. Destilací s vodou se z něj získává terpentýnová silice (Terebinthinae aetheroleum). Netěkavý zbytek je pryskyřice-kalafuna, která se používá jako součást slabě dráždících náplastí a mastí, je součástí lepící složky náplastí.

Čeleď: Pinaceae (Borovicovité)

Výskyt:
Pochází ze severní Evropy a Ruska. Dnes v hojné míře roste po celé Eurasii, až po Laponsko, dokonce i v Severní Americe, kde je ale vysazována. Roste nejčastěji v nižších nadmořských výškách na písčitých nebo kamenitých podkladech, sutích a skalách, je silně světlomilná a netoleruje zastínění. Roste spíše ve světlých lesích, vyhledává chudé a kyselé půdy. Díky mohutnému hlubokému kořenovému systému dobře snáší sucho.


Popis:
Borovice lesní je vysoký stálezelený strom rostoucí do výšky až 40 metrů. Má hluboce rozpraskanou červenohnědou kůru, pevné párové zelenomodré jehlice a špičaté hnědé šišky, které rostou na krátkých stopkách. Šišky jsou zprvu zelené, zráním dřevnatí a na podzim se stáčejí dolů. Semena dozrávají třetím rokem na jaře, kdy se šiška otevře. Jsou opatřena blanitým křídlem pro delší odlet. Strom kvete ve věku 15 až 75 let a větší úrody šišek se vyskytují v průměru každý 3. rok. Rod borovice zastupuje více než sto odrůd jehličnatých stromů a všechny produkují pryskyřici, z níž lze získat terpentýnový olej.

Obsahové složky:
silice, terpeny, třísloviny, pryskyřice, hořčiny, vitamín C (hlavně v zelených částech), terpentýnová silice obsahuje převážně PINENY (a-PINEN 60-90 %, b-PINEN 30 %)


Zajímavosti:
Strom borovice disponuje kvalitním dřevem s dobrými vlastnostmi, proto byl od nepaměti využíván jako zdroj otopového a stavebního dřeva. Díky obsahu pryskyřice se z ní vyráběly louče. V borových lesích se v oblasti Finska stavěly léčebny pro nemocné tuberkulózou. Z borovicových pryskyřic se vyrábí kalafuna, která se nanáší na žíně smyčců.

Použití:
Borovicový olej je jedním z nejlepších olejů v boji s nachlazením.
Pomáhá od zahlenění při bronchitidách, astmatu a infekcích dýchacích cest. Silice očišťují ledviny od toxinů a kyseliny močové a pomáhají tak při potížích s pohybovým aparátem, při revmatických bolestech, zánětech kloubů, močových cest a ledvin. Opojná vůně borovice dokáže zklidnit mysl a pomoci od stresu, ale vdechování výparů by nemělo přesáhnout 15 minut.
Zevní použití zvyšuje prokrvení pokožky a osvědčilo se při revmatismu a kožních vyrážkách.

Použití u zvířat:
Borovicový éterický olej je u zvířat používán pro široké spektrum problémů – při potížích dýchacího systému (infekce, dušnost, astma), při artritidách, pro podporu lymfatického systému. Má vliv na hormonální rovnováhu, vykazuje účinky podobné kortizonu. Známý je anti-diabetický efekt. Používá se vždy v nízkých koncentracích.

Borovici snáší dobře psi, koně, ale i kočky a exoti. Nedoporučuje se vnitřní podávání.

Společně s eukalyptovým olejem borovicový olej zlepšuje kvalitu dýchání v případě výskytu RAO u koně a koňského astmatu. Jedná se o chronické onemocnění dýchacího systému u koní zahrnující různě intenzivní zánět a zúžení průdušek. Koně kašlou, obtížně a zrychleně dýchají, mají ztížený výdech, mohou mít výtok z nozder, mají potíže při zátěži. BOROVICOVÝ a EUKALYPTOVÝ éterický olej použijte v olejovém základu na mazání spodní oblasti krku (oblast trachey) a hřbetu nosu (ne přímo u nozder). Používáme koncentraci 3-5 % (tj. 90 až 150 kapek éterických olejů celkem na 100 ml nosného oleje).


Recepty a doporučení:
Odvar z borovicového jehličí lze přímo inhalovat nebo přidat do koupele.
K inhalaci svařte šest lžic nasekaných pupenů nebo čerstvého jehličí ve dvou litrech vody. Odvar použijte k přímé inhalaci, s hlavou přikrytou ručníkem inhalujte vonné páry přibližně 10-15 minut. Pro přípravu zklidňující koupele nechte 6 lžic pupenů louhovat ve vlažné vodě. Koupel uleví při revmatických bolestech, bolestech kloubů či při dně.

Varování:
Borovice lesní obsahuje dráždivé terpeny, proto by neměla být používána příliš dlouho. Vyvarovat by se jí měli ti, co mají potíže se zánětlivými nemocemi trávicí soustavy, jater či ledvin.