Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Herbář

Bylin a surovin

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ

Lidově: sluníčko, pampalík, umrlčí květ, nehtík, nepravý šafrán, krušínek

Kromě toho, že je měsíček oblíbený jako rostlina venkovských zahrad, má dlouhou historii i jako léčivka. Nejvíce léčivých látek obsahují oranžové květy měsíčku. Připravují se z nich hojivé masti, nálevy, čaje, koupele a tinktury. Dříve lidé podle měsíčku předpovídali počasí. Pokud byly jeho květy ráno zavřené, bylo jasné, že ten den bude pršet.

Matečná rostlina: Calendula officinalis
Čeleď: Asteraceae (hvězdnicovité)

Výskyt: Je hojně rozšířenou bylinou, která pochází z jižní Evropy a Orientu. U nás se pěstuje téměř 600 let a dříve nechyběl v žádné venkovské zahrádce.

Popis: Jedná se o jednoletou bylinu se zářivými oranžovými květy. Kvete nepřetržitě celé léto a z rostliny se využívají pouze květy či okvětí. Sbírá se plně rozkvetlý, nejlépe za pravého poledne, kdy má největší sílu. Pro farmaceutické účely jsou žádanější tmavší květy, jež mají více účinných látek. Sbírá se od června do konce srpna. Květy měsíčku se nesmí sušit na přímém slunci, protože dochází ke ztrátě barvy, a tím i účinku. Správně usušený měsíčkový květ si zanechává svoji přirozenou oranžovou barvu, má nevýraznou vůni a nahořkle trpkou chuť.

Obsahové složky: Flavonoidy (0,3-0,8 %), hlavně glykosidy RHAMNETINU a KVERCETINU, karotenoidy (LYKOPEN), saponiny (2-10 %), jejichž množství a složení závisí na době sběru. Dále triterpenické alkoholy a jejich diestery (FARADIOL), hydroxykumariny (UMBELIFERON, SKOPOLETIN, ESKULIN), hořčina CALENDEN, kyselina salicylová, vitamín C, pryskyřice, sliz, seskviterpen CALENDIN, silice (0,2-0,3 %).

Historie: Květy měsíčku symbolizují slunce, proto doprovázely všechny sváteční rituály, svátky slunovratu a rovnodennosti, při nichž se Slunce uctívalo. Již v dávných dobách nacházel široké uplatnění a Egypťané ho používali jako omlazovací bylinu. Lidé byli přesvědčeni, že květy měsíčku zahánějí negativní myšlenky a podporují štěstí. Ve středověku se pěstoval v klášterních zahradách a při svatebních obřadech se nosili věnce z měsíčku. Květy měsíčku vložené pod polštář měly zajistit klidné spaní a poházené po podlaze zaháněly noční můry.

 

 

Použití: Měsíček je jednou z nejúspěšnějších léčivých bylin a mezi domácími léčivkami zaujímá důležité místo. V lidovém léčitelství se využívá jak vnitřně, tak zevně. V našem organismu působí antisepticky a potlačuje vznik i rozvoj nebezpečných bakterií. Hojí vnější i vnitřní záněty v těle. Měsíček lékařský je přírodním antibiotikem.
 
Při vnitřním použití má protizánětlivý efekt, protikřečový účinek oceníte při zánětech žlučových cest, žlučníku a žaludku.
Měsíček příznivě ovlivňuje činnosti jater a žlučníku a můžeme ho užívat při vředové chorobě žaludku. Uplatňuje se v léčbě astmatu a kašle, při bušení srdce, upravuje menstruaci. Snižuje krevní tlak a podporuje správnou činnost srdce. Ženy trpící silnou menstruací a menstruačními bolestmi jej mohou vyzkoušet na jejich zmírnění.
 
Při vnějším použití se květy používají na špatně se hojící rány a na podporu tvorby nových tkání.
Poradí si s problematickou pletí s akné, při lišeji, při ekzému a lupénce. Pomáhá likvidovat škodlivé mikroorganismy na povrchu pokožky, podporuje tvorbu tkáně a tím výrazně urychluje hojení. Hojí jizvy, popáleniny, omrzliny, drobná poranění, dokonce zatočí i s křečovými žilami. Pro své přírodní antibiotické účinky je hojně využíván i při léčbě kožních plísní a hemoroidů.

Použití u zvířat:

Své pozitivní účinky měsíček poskytuje i zvířatům. Ovce, kozy i koně si jej rádi dají jako součást svého krmiva. Mast vyrobená z měsíčku (5 %) je skvělá při mastitidách, tedy při zánětu mléčné žlázy, potírejte několikrát denně. Působí antisepticky, adstringentně, protizánětlivě. Čaj a mast použijte i k očištění a následné péči o rány. Pomáhají i proti svědivosti kůže.

Čaj je ideální podávat při zánětech a ranách v dutině ústní, při zánětech dásní. Ulevuje při žaludečních vředech.

Dávkování:

Kočky a psi: do krmení až 400 g sušeného květu/kg živé hmotnosti

Čaj: 15 g sušeného květu na 100 ml vroucí vody, tato dávka je určena na 10 kg živé hmotnosti


Recepty a doporučení:
- Čerstvými sytě oranžovými okvětními lístky krásně ozdobíte dorty, různé dezerty, saláty či pomazánky. Naše babičky jím nahrazovaly šafrán a používaly ho k obarvení rýže.
- Čerstvou bylinu jemně naklepejte, aby pustila šťávu. Obklad nohou na noc má velmi příznivý vliv na křečové žíly. Efekt je patrný během týdne.
- Pro ostrost zraku se doporučuje opatrně omývat oči vlažným odvarem (čajem) z měsíčku.
- Čaj z měsíčku má pročišťující účinek na organismus. Lze ho použít i ke kloktání, má hojivé a protizánětlivé účinky na afty. Pomáhá při onemocnění žaludku, včetně žaludečních vředů a střev a vykazuje skvělé účinky při chorobách jater a žlučníku, působí i při zánětech slinivky a při žloutence. Pijte dva šálky čaje denně.
- Odvar z měsíčku se vlivem dezinfekčních a hojivých účinků dá použít na špatně se hojící rány, záněty žil, oděrky na kůži, aknózní pleť a spálení od slunce. Také bércové vředy a pohmožděniny se doporučuje omývat vlažným odvarem z měsíčku.

Varování: Alergici by měli měsíček užívat obezřetně. Tato bylinka je vhodná i pro děti, vedlejší účinky a kontraindikace nejsou známy.