Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi. Stejnou otázku si kladu, v jakém to státě žijeme, kdy ČOIka financovaná z peněz daňových poplatníků zjistí nějakou lumpárnu, ale smí to před „nejvyšším“, tedy daňovým poplatníkem, skrývat.

Ale i toto je jen ona pověstná špička ledovce. Stačí se podívat na reklamu, jak si nějaký ten „inteligentní“ prášeček farmaceutického průmyslu sám vyhledává v těle bolest a s pře hledem ji likviduje, a hned přemýšlím nad tím, zda nemám preventivně použít zázvorový olej, který je dobrý proti zvracení. Že se podobné praktiky provozují i v oblasti kosmetiky, asi nemusím nikoho přesvědčovat. Stačí jen vzpomenout na produkty jistého pana MUDr. Středy. Ač sám značně obézní, dělal dobré kšefty s nabídkou formování postavy a hubnutím. Nabízel myostimulátory, později středathermy, a lasery na odstraňování vrásek a já nevím jaké ptákoviny ještě. Pan MUDr. Středa kamsi zmizel, a tak uvolněné korýtko po něm převzali jiní. Konec konců o tom svědčí i následující dotaz.


Dobrý den pane Hadku,

už léta používám vaše voňavé olejíčky a jsem s nimi opravdu spokojená. Přesto mám dotaz ohledně pleti na obličeji. Používám olej na odstranění make-upu, PV levandulovou, Roseu, masku Jojobu, regenerační krém eleutheroccocový. Můj pocit je velmi dobrý, ale již podruhé, pokaždé na jiném sezení a zkoušce vody v pleti na obličeji mi naměřili velmi malou hodnotu vody. Pouhých 5 %. Myslíte, že dělám nějakou chybu? Co byste my poradil? Ráda bych u vašich olejíčků zůstala, ale tohle mě trochu zaskočilo. Vody vypiji poměrně dost 2 - 2,5 litru denně. Ať se Vám i nadále daří a spokojení zákazníci přibývají.

Předem děkuji za odpověď.
Lenka O.

 

Milá paní Lenko,

krom odpovědi, kterou jste dostala od firemní kosmetičky paní Švorcové, dovolte, abych i já přispěl svojí troškou do mlejna.

Odpověď na otázku, zda děláte někde chybu, je velice jednoduchá. Dle mého názoru prostě jen chodíte k podvodníkům. Sdělujete výsledky jakéhosi pochybného měření, ale již nepíšete, jak se k nim oni hydroakrobaté dopracovali. Prozradím Vám tedy tajemství, jak se to dělá. To se někde za pár korun koupí přístroj, kterému se říká ohmmetr, tedy přístroj sloužící k měření elektrického odporu. Doma „na koleně“ Vám jej šikovný elektrikář zabuduje do hezké krabičky s blikajícími diodami a můžete vyrazit oblbovat lidi. Povedení elektrokouzelníci zásobující kosmetický trh svými všemožnými nesmysly. Vědí, že k výkonu práce kosmetičky není nutný diplom inženýrky elektrotechniky. A tak vyrábí i ony ohmmetry v designovém provedení „ala vesmír“. Tomu pak povětšinou odpovídá i jejich cena. Je to trapné, ale jejich zakoupením si pak sponzorujete doslova strašidelné pohádky. Tou první je, že Vám nikdo neřekne, že se jedná o ohmmetr, nevysvětlí princip, na kterém pracuje, ale hned Vám věší bulíky na nos, že se jedná o „analyzátor vlhkosti pokožky“.

Po přiložení elektrod na pokožku v žádném případě neměří vodu v pleti, ale jen odpor na povrchu pokožky.

Pokud nejsem úplně blbej, a já věřím, že nikoli, pak pokožka je od přírody chráněna tzv. hydrolipidovým kyselým ochranným pláštěm. Tento ochranný film je emulgován jako emulze systému voda v oleji.

To je důvod, proč je pokožka hydrofobní, tedy odpuzuje vodu a nechová se jako hadra na podlahu, který ji naopak nasává. Ještě ze školy si pamatuji, z hodin fyziky, že tuk nevodí proud, tudíž vykazuje vysoký odpor. Používáte-li regenerační oleje, nelze naměřit nic jiného. Ale i když jste si natřela obličej super čistou vodou, nedopadla byste jinak. Voda je taktéž prachmizerný vodič elektřiny! Speciálními ohmmetry se dokonce měří i čistota vody. Čím čistší voda, tím větší odpor! Jak tedy onen podvod funguje? Aby se voda stala vodivou, musí obsahovat „znečištění“ ve formě kovových iontů. Asi i to je důvod, proč se na celém světě přenáší proud kovovými dráty a nikoli vodní lázní. Pokožka jak známo vylučuje pot, který je slaný. Krom jiných solí obsahuje vysoký podíl chloridu sodného, který zná každá hospodyňka jako kuchyňskou sůl. Tyto soli pak způsobují onu vodivost. Čím více soli je ve vlhkosti na pokožce obsaženo, tím menší je odpor a naši milí oblbkové to svádí na vlhkost pokožky.

Pokud jezdíte k moři, asi byste se divila, jak jejich slavný „analyzátor bude rychle měnit „názor“. Pokud byste si dobře zaplavala ve slané mořské vodě a hned měřila „vodu“, nestačila by jste se divit, jak jste krásně (pokud ne až chorobně) zavodněná. Pak by se stačilo osprchovat sladkou vodou, jemně otřít ručníkem, natřít opalovacím olejem a znova měřit. Jistě byste si na základě nového měření sehnala job v reklamě na dietní suchary.

Také se ptáte, co bych Vám poradil. Dobře, poradím Vám. Jen nevím, zda Vám moje rada bude stát za tu námahu. Uvařte si doma trošku škrobu. Aby se Vám z něj nemohla odpařit voda, přidejte do něj glycerin a nezapomeňte nikoli řádně osolit, ale pořádně přesolit. Pak si dojděte na měření. Musíte ale jít s někým, kdo se bude vydávat za Vaši matku. Až si oním extra slaným škrobem namažete obličej a šarlatáni začnou měřit, bude tam taková vodivost, že jim jejich „analyzátor vlhkosti pokožky“ ukáže, že jste se ještě nenarodila, ale stále plavete v plodové vodě. Osoba Vás doprovázející by je měla za dané situace s naprosto vážnou tváří poučit, že se jedná o naprosto výjimečné mimoděložní a současně i mimotělní těhotenství, a proto musí být ve Vaší blízkosti, aby mohla dohlížet na jeho šťastný průběh.

Mně se přihodilo, myslím, že to bylo v roce 1992, že jsem byl na Unii kosmetiček v Pardubicích pořadateli požádán, zda bych pro jednoho vystavovatele, kterému se nedostavil překladatel, nepřekládal z němčiny do češtiny. Netuše, co mě čeká, jsem samozřejmě souhlasil. Cítil jsem se jako poslední blbec, když jsem ty jeho fantasmagórie překládal. Chtělo se mi řvát, když za onen „krásný“ ohmmetr požadoval maličkost jen něco přes 100 000 (tehdy ještě) Kčs. Slušnost je ale slušnost, byl jsem tam jako překladatel, bohužel nikoli jako komentátor. Později jsem si to ale vynahradil. Po prezentaci prováděl i praktické testování. Dobrodinec. Zadarmo! Za prachy už ale horečnatě nabízel a prodával „repair gel“, samozřejmě, že slaný.

Nemaje vlastního „elektroškrobu“ jsem několika děvčatům dal k dispozici náš preparát SALTIA. Zde se jedná o krém, který je naopak emulgován systémem olej ve vodě, tedy vnější fáze krému je v tomto případě vodní.

A nejen to! Tato specialita na ošetřování lupénky obsahuje nasycený roztok soli z mrtvého moře. V jedné dóze o objemu 100 ml krému se nachází cca 30 ml tuků a zhruba 70 ml roztoku. V onom roztoku se pak nachází cca 20 gramu solí. Při měření onen německý dobrodinec znejistěl a začal běhat kolem přístroje a hledat chybu. To byla příležitost pro mě. Už jsem nefungoval jako překladatel, ale jen jako divák. Vysvětlil jsem mu, že už je to delší dobu, co i Češi slezli ze stromů, ale možná by se svým přístrojem mohl uspět v pavilonu opic v pražské zoologické zahradě.

Budu rád, pokud Vám moje vyjádření bude užitečné. A hlavu si s tím nijak nelámejte. Člověk za nevědomost vždy musí platit. Konec konců, i já už jsem v životě nejednou naletěl.

Karel Hadek

 

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář