Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikroorganizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz. Mnohé infekční nemoci mikrobiálního původu, jež byly v minulosti pohromou lidstva, prostě vymizely. Ano, řeč je o antibiotikách. Homo sapiens, tedy člověk myslící, zase jednou myslel… Tentokráte nad tím, že zvítězil nad přírodou. Připouštím, jako dítě školou povinné jsem vůbec nevěnoval pozornost Darwinově evoluční teorii. Možná to bylo ovlivněno i tím, matně si vzpomínám, že bych měl být prapotomkem opic. Dnes uznávám, že takovéto vnímání dané problematiky byla dětinská chyba. Tehdy jsem prostě jen nepochopil, že v principu vůbec nejde o mě, coby opičího potomka, ale vývoj všech druhů. A že nás, těch druhů, na planetě Zemi, je. Někteří jsme velcí a je nás dokonce i vidět, jiní jsou malí, pro běžné smrtelníky neviditelní. Ve srovnání s námi jsou nejen nesrovnatelně menší, ale taktéž nesrovnatelně jednodušší. Ona jedno duchost v sobě skrývá i obrovskou přednost. Jejich adaptabilita, tedy schopnost přizpůsobit se životním podmínkám, je mnohonásobně vyšší než u člověka, či všeobecně vyšších organizmů. A tak chtě nechtě se stáváme svědky jevu sice naprosto přirozeného, což ale v žádném případě neznamená, že i potěšitelného. Hovoříme o vzniklé multirezistenci na antibiotika. Ony minipotvůrky, aby přežily, se s nimi nejprve seznámily, a dnes, můžeme pomalu říci, skamarádily. Člověk, ač sám sebe označuje za myslícího, jakoby v tomto směru měl rozum nikoli na procházce, ale trvalé dovolené. Renomovaní vědci, v pověření farmaceutického průmyslu koumají, až se jim z hlav kouří, nad vývojem nových, super, ultra účinných antibiotik. Ponechme stranou odpověď na otázku, zda se jim to vůbec kdy povede. Podíváme-li se na problém z historického hlediska, pak lze prohlásit, že ony potvůrky se proklatě rychle vyvíjejí. Stejně, jako se jim podařilo vytvořit individuální obranu proti až doposud vyrobeným antibiotikům, nebude jim nijak dlouho trvat, a dnes ještě neexistující „nová antibiotika“ půjdou do kolen stejně rychle, jako šla ta nám i mikrobům již známá. Tudy vede, dle mého mínění, tak maximálně cesta k penězům, nikoli lékům, které by principiálně mohly změnit situaci.

Kolikráte jsem již v životě slyšel přísloví: „Změna znamená život“. Přísloví v tomto smyslu naprosto pravdivé. Pokud by se různé druhy v přírodě chránily na principu schémat, dle nichž farmaceutický průmysl produkuje své léky, neodvažuji se odhadovat, jak by vše skončilo. Tolik fantazie opravdu nemám. Pokud v souboji s mikroorganizmy chceme být úspěšní, ne zbývá než se ohlédnout v přírodě, na jakém principu ona sama organizuje ochranu svých, z našeho pohledu nemyslících, druhů. Nutno podotknout, že v žádném případě nejde jen a jen o antibiotika. Jako příklad bych mohl uvést i sulfonamidy, různé protiplísňové léky apod.

S velkou slávou a reklamní okázalostí jsou na trh zaváděny nové jedy, zvané taktéž léky. Po pár letech přestávají fungovat, stávají se neúčinnými. Tedy na mikroby. Stejné se týká preparátů na vši a mnoha dalších farmaceutik, jejichž sláva pohasla stejně rychle, jako vzplála. Negativních účinků na zdraví člověka se bohužel tato neúčinnost netýká.

Zde bych rád jako příklad použil přípravky proti plísním nohou. Ať již plísním postižených nehtů, či meziprstových prostorů. Ne vše nutně musí ztratit na své účinnosti. Toho jsou konec konců důkazem preparáty MYKOSAN N a MYKOSAN H. V principu jsou v použití někdy od roku 1984. Tedy více než čtvrt století. Zárukou jejich účinnosti je příroda sama. Tyto preparáty nejsou vyráběny ani z chemikálií, ani syntetických látek, nýbrž výhradně z přírodních surovin. A nejen to. Jak již jsem psal, změna je život! Tyto preparáty jsou vyráběny v malých sériích a zdroj surovin musí být vždy odlišný od onoho předešlého. Vzhledem k tomu, že příroda na rozdíl od farmaceutů nezná standardy, každá partie použitých éterických olejů pro výrobu těchto preparátů vykazuje mírně odlišné (bio)chemické složení. Zde pak plísním nabízíme jen standardní lahvičku, kapátko a etiketu stejně jako farmaceutický průmysl. Ale pokaždé trošičku jiný obsah. A právě tento malý detail, o kterém by bylo možné říci, že nestojí ani za zmínku, je zárukou toho, že takto pojaté a na těchto principech vyráběné preparáty ani po letech nemohou patřit do „starého železa“. Tyto poznatky lze uplatnit u daleko širší oblasti problém, než je možné popsat v tomto pojednání.

Kdyby vývojoví pracovníci pečlivěji studovali historii, jistě by se dočetli, že již staří Římané s úspěchem používali šalvěj na střevní problémy. Šalvěji patřila minulost, patří jí současnost a z toho vyplývá, že i budoucnost. Připadá mi až nepochopitelné, proč dnešní medicína přehlíží ŠALVĚJOVÝ éterický olej. Je známo a dokázáno, že je extrémně účinný např. na bakterie salmonely. A co se hlediska cenového týká, pak i nejlevnější alternativa.

Nelze nezmínit ani různé kožní problémy. I ty bývají v mnoha případech vyvolávány právě mikroorganizmy, se kterými si éterické oleje dovedou velice dobře poradit.

Pomalu k nám přichází podzim, sychravé počasí, pro mnohé i období nastydnutí a angín. Vědecká lékařská společnost se spřátelenými farmaceuty bude mít jako každý rok žně. Někteří z ohrožených si zaplatí „chřipkové vakcíny“, aby část z nich následně chřipku stejně dostala. Antibiotika, jak jinak, budou zaručeně pilně předepisována, půjdou na dračku. A éterické oleje, např. CYPŘIŠ, EUKALYPTUS, TYMIÁN, HŘEBÍČEK, MATEŘÍDOUŠKA, DOBROMYSL, SATUREJ. HORSKÁ, BADYÁNOVÝ, FENYKL a mnohé další, které jsou nejen vynikající prevencí, ale i léčivy, zde budou k dispozici jen a jen pro ty, kteří zodpovědnost za svoje zdraví převezmou do svých rukou. Běžný pacient zůstane součástí nikoli humanitního, tedy léčebného, ale ekonomického, tzv. zdravotního systému. Pánům a paním doktorům budou za jejich schopnosti nemocenské pokladny posílat penízky pojištěnců, jakož i farmaceutickým firmám hradit horentní částky za výrobky nazývané léky. A stát? Ten bude mlčet jak (pro absolutní jistotu zabitý) vánoční kapr. Státní pokladna je prázdná, a toto je cesta, jak část peněz pojištěnců dostat přes DPH či daň ze zisku lékařů a farmaceutů zpět do státní kasy.

Zima je na spadnutí a s ní zcela jistě budou přicházet pro tuto dobu typická „chladová onemocnění“. S jistotou lze očekávat i bohatý výskyt chřipkových onemocnění. A tak jako vždy se budu spoléhat na ELEUTHEROCOCC a již výše popsané éterické oleje. Kdysi je kdosi označil jako „antibiotika chudých“. To nic nemění na věci, že ve skutečnosti jsou naším přírodním bohatstvím.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář