Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Měla tak trošku smůlu. Momentálně bylo volno jen u čajovníkového krému. Čajovníkový olej se svými terapeutickými účinky byl pro ni absolutní neznámou. Stejně tak i jeho… no, onen typický čajovníkový odér.

Jakoby neměla běžné cca dva čtvereční metry pokožky, ale minimálně hektar, srdnatě špachtličkou vyňala, bylo to přece zdarma, množství mnohokráte větší než normální a namazala si ruce. Čajovníkový krém se roztíral krásně. Úžasně se i vstřebával. A tak už zbývalo si jen přivonět.

Její oči nabyly velikosti odpovídající cca hektarové ploše její pokožky. Poprvé v životě jsem viděl naprosto neobvyklý kosmetický jev. Po natření rukou čajovníkovým krémem a následném „přivonění“ jí těžce zbrunátněl obličej. Plna zděšení se obrátila na děcko se slovy: „Oni nás snad chtějí otrávit!“ V tuto chvíli nejspíše vůně čajovníkového krému vstoupila oné dámě do nohou a ona těsně podzvukovou rychlostí zmizela i s vlečeným děckem kdesi v davu.

Tehdy mě napadlo, že prezentovat neinformovanému zákazníkovi terapeuticky účinné preparáty, jako je čajovníkový krém, není díky jeho odéru zrovna nejrozumnější. A tak padl další mýtus. Aromaterapie není vždy léčení vůněmi! Éterické oleje se skládají z mnoha desítek i stovek různých bio-substancí. Jejich složení a poměr pak rozhodnou, zda jde o příjemnou vůni, či „čajovník“, nebo dokonce „česnek“.

V průběhu let jsem dostával velmi často dotazy na vůně „éterických olejů“, jež příroda nenabízí. Konvalinka, šeřík, broskev, ananas, kiwi apod. Nechyběly ani dotazy na kosmetické přípravky, kde sice éterické oleje existují, ale jejich extrémně vysoká cena brání jejich širšímu využití. A tak na žádost zájemců jsem tu a tam udělal nějaký ten cenově přijatelný vanilkový masážní olej, jindy to byl ananasový sprchovací olej, či medový koupeláček. Dodnes chodí mnohé dotazy na broskvový sprchovací olej či krém. A tak se pomalu rodila myšlenka, pro zájemce udělat sérii preparátů nikoli z éterických, ale parfémových olejů. Cosi krásně vonícího, něco k čemu si téměř každý rád přivoní.

V době založení firmy Aromaterapie Karel Hadek a zavedení nového loga – ochranné známky KH, jsem se rozhodl nezařadit tyto preparáty do nabídky. Tyto vůně nejsou dány jen přírodními složkami. Z tohoto pohledu se již nejedná o přírodní éterické, ale vonné, neboli, parfémové, oleje. Tyto vonné oleje jsou sice vyráběny dle směrnic společnosti IFRA (International Fragrance Association), ale jejich receptury sestávají jen z části, nikoli výlučně z přírodních surovin. Jedná se o koncentrované vonné složky a jsou určeny jak k výrobě parfémů, tak i pro používání v aromalampě, či při výrobě kosmetiky. Obzvláště pak kosmetických krémů, masážních olejů, preparátů osobní hygieny, jako jsou koupelové či sprchovací přípravky.

Mohu však říci, a nelze se divit, že pomalu nebylo dne, aby se někdo právě na tyto z nabídky „vyloučené“ preparáty nezeptal a nekonstatoval, jaká že je to škoda. Následovala častá doporučení, že bych je vyrábět měl. Už i proto, že v minulosti s nimi byla naprostá spokojenost. Co se vztahu k pokožce týká, jejich dermální snášenlivost je vynikající. Podráždění pokožky či dokonce alergické reakce sice nelze teoreticky vyloučit, v praxi jsme je však nikdy nezaznamenali. Vznikla tedy nová kosmetická série „EMOTION“. 

Aby se zřetelně odlišila od preparátů KH, jež jsou vyráběny výhradně z vysoce kvalitních éterických olejů, dostala tato nová kosmetická řada označení Emotion a obdržela i své vlastní logo.

Aby byla naprosto vyloučena možnost záměny s preparáty vyrobenými výhradně za použití éterických olejů, liší se nejen logem, ale i barvou etikety. Etiketa preparátů série Emotion bude světle fialová.

S kosmetickou řadou Emotion přichází na trh výrobky, u nichž není prioritou terapeutický účinek éterických olejů, ale líbivá příjemná vůně daná oleji parfémovými. Konec konců, i příjemná vůně dokáže zvednout náladu a potěšit.

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář