Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili. V únoru doporučujeme používat na ošetřování náchylných partií regenerační olej GERADERM a doplnit do těla vitamín A nebo betakaroten. V letních měsících doporučujeme vyšší ochranný olej OF10 nebo OF15. Na podzim, v době, kdy sluníčko slábne, ošetřujeme pokožku regeneračním krémem CITRONOVO-MRKVOVÝM. Pigmentace pokožky je způsobena špatnou hormonální činností těla.
 

Tedy blíže

Žlázy s vnitřním vylučováním jsou spojeny se slezinou. Mezi nejdůležitější z nich patří hypofýza, hypothalamus a šišinka, které jsou slezinou přímo ovlivňovány, respektive poškozovány toxiny z jejích ložisek. Rozsah činnosti těchto orgánů je velmi široký. Hypofýza produkuje hormony, které regulují štítnou žlázu, pohlavní žlázy, růstový hormon a mnoho dalších. Hypothalamus řídí sexuální apetenci, a protože se v něm nacházejí centra pro chlad a sytost, řídí i přijímání potravy, regulaci tělesné teploty a má mnohé další funkce. Šišinka řídí tzv. cirkadiánní rytmy odehrávající se v lidském organizmu, ale také distribuci pigmentu v kůži, přestože vlastní melanotropní hormon je produkován hypofýzou.

 

Ještě jednou a šířeji…

Hypofýza může mít vliv na změny v chování štítné žlázy a na produkci hormonů řídících sexuální a rozmnožovací orgány, na většinu poruch menstruačního cyklu, hormonálních poruch vedoucích ke vzniku myomů či k hormonálním problémům souvisejícím s prsní žlázou a prostatou, ale i vliv na hormony řídící růst nebo vznik pigmentu v buňkách, a tím i na pravděpodobnou ochranu kůže před slunečním zářením. Z výše uvedeného vyplývá, že její správná funkce je pro organizmus zcela zásadní. V hypofýze se mohou vytvářet druhotná ložiska nebo může být jen porušena imunitní schopnost jejích tkání. Pak se v ní hromadí toxiny nebo infekce jako borrelie, či různé jiné viry.

Hypothalamus zase může mít dopad na přijímání potravy. Jeho narušenou funkci nacházíme u všech poruch přijímání potravy, jak ve smyslu bulimie, tak i anorexie. Sídlí v něm i velmi důležité centrum regulace tělesné teploty, a tak se můžeme setkat s jeho poruchou a s nastavením vyšší teploty na 37,2 - 37,5 °C, tedy tzv. subfebrií, která nemá kořen v zánětech žádných orgánů.

Šišinka (glandula pienale) přímo ovlivňuje distribuci pigmentu, a také vznik onemocnění nazývaného vitiligo.

Správnou funkci žláz s vnitřní sekrecí narušíme i pouhým užíváním antikoncepce, razantními dietami, uměle - chemicky vyrobenými hormony… a že je jich v prostředí, kde žijeme, víc než dost.

Můžete namítnout, že pigmentace se objeví i u těhotných maminek, nebo i po porodu. To jsou pro nás ženy ty největší hormonální změny, ale podstoupíme je rády a dobrovolně, i když o nich mnohdy z počátku netušíme.

Podpořit správnou funkci pigmentace můžeme stravováním, vyloučením umělých hormonů v případě, že na nich nezávisí náš život. PUPÁLKOVÝ OLEJ podporuje funkci žláz s vnitřní sekrecí, česnek a cibule pomáhají vyrovnat sekreci štítné žlázy, bazalka, borovice, pelargonie a rozmarýn stimulují kůru nadledvinek, lékořice lysá, fenykl, badyán, pelyněk, šalvěj muškátová jsou cenné při poruchách menstruačního cyklu a problémech v menopauze (nedostatek estrogenu).

Estrogen je vhodné vyvažovat užíváním progesteronů, a ty najdeme v bylinkách drmek obecný a kontryhel měkký. Takže zpět k bylinkám, bylinným čajům, než nám ten dar přírody někdo „chytřejší“ zakáže.

Pro tento článek bylo použito citace z knihy „Praktická detoxikace podle MUDr. Josefa Jonáše“.

Michaela Švorcová

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář