Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Poradna

Dobrý večer,

opět se na Vás obracím s dotazem, zda-li máte nějaký zlepšovák na uzdravení bércového vředu

Manžel (aktivní padesátník) se zranil při štípání dřeva. Po dobu 2 měsíců zkoušel vše možné – Hemagel, řepík, gemoterapii, bez úspěchu.

Nyní dbá lékařských rad (aplikuje konopnou mast, řepík nebo tužebník, nohu méně zatěžuje), – mírné zlepšení, přesto: čím by se z aromaterapie dala léčba podpořit?

S velkým díkem za odpověď Marie J.


Milá paní Marie,

děkuji Vám za Váš mail i dotaz.

Léčení bércových vředů je dle mého názoru běh na dlouhé trati. Názor, že jej lze něčím mazat, a on se ztratí, považuji za scestný. Bércový vřed bych v principu označil za problém látkové výměny v postižených končetinách.

A to ať již v důsledku nevhodných životních návyků či i úrazu. Produkty látkové výměny nejsou dostatečně vylučovány standardními způsoby jako u zdravého člověka.

Po jejich nahromadění si prostě organizmus najde náhradní způsob, jak se těchto produktů zbavit, a otevře se bércový vřed. V tomto případě považuji za vhodné posílit nejprve funkce ledvin, jater a dalších orgánů, které se na běžné detoxikaci organizmu účastní. Teprve poté, aby nedocházelo k hromadění těchto látek v těle, začít s lehkými lymfatickými masážemi nohou. V úvahu přichází i zlepšování prokrvení za pomoci vlažných koupelí.

Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o otevřenou ránu, doporučoval bych ji chránit např. mulem pokapaným levandulovým olejem, či směsí éterických olejů jako jsou CANDISAN, THYMION či CANDIÖL. Ty pak mají v této fázi povinnost zabránit vstupu
sepse do otevřené rány.

Po případném zhojení bércového vředu, bych pak jako prevenci nového otevření v budoucnosti doporučoval pokračování v pravidelných koupelích nohou, a jejich ošetřování buď preparátem LYMPHA-PACK W/O, nebo masážním olejem LECITOL WALO. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekVážený pane Hadku,

obracím se na Vás s prosbou o radu. Na základě gynekologického vyšetření jsem se dozvěděla, že trpím onemocněním „lichen sklerosus“, což se projevuje velmi nepříjemným svěděním v oblasti vnějších rodidel. Problémy mi začaly přibližně před rokem. Zpočátku, když jsem si myslela, že se jedná o mykózu či plísně, zakoupila jsem si Váš balzám Intimiss. Nevím, zda-li to byla pouhá souhra náhod, nebo ne, ale po ošetřeni sliznice Intimissem se svědění natolik výrazně zhoršilo, že jsem se neodvážila balzám vyzkoušet podruhé. Lékařka mi předepsala mast obsahující kortikoidy, kterou bych však velmi nerada používala. 

Je-li to možné, prosím o radu a doporučení nějakého vhodného přípravku.

Mockrát děkuji, s pozdravem Jana S.


Vážená paní Jano,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru se kterou se na mě se svým dotazem obracíte.

Co se onemocnění LS týká, zde si ani lékaři nevědí rady. 

Vámi popisovaná reakce na preparát INTIMISS je sice absolutně neobvyklá, ale nikoli nepochopitelná.

I v tomto preparátu jsou terapeuticky účinné látky, které v případě alergie či jiné podobné dispozice mohou podráždit. 

Co se masti obsahující kortikoidy týká, myslím, že ani toto není řešení. Kortikoidy jsou extrémně účinné protizánětlivé látky, ale LS není nemoc, kterou by bylo možné primárně označit za zánětlivou. Kortikoidy by snad přicházely v úvahu pouze v tom případě, že partie postižené LS by se zanítily.

Myslím, že v úvahu by zde na ošetřování mohla přicházet v úvahu mast, pro jistotu bez éterických olejů, z bambuckého másla, hlavně pak s vysokým podílem betakarotenu a vitamínu A. Nepředpokládám, že takováto mast by byla schopna LS léčit, spíše bych ji označil jako kosmetiku velice vhodnou na řádné ošetření takto postižených sliznic. Zde bych pak předpokládal i podstatné zlepšení problému.

Ani u takto koncipovaného preparátu nelze apriori vyloučit možnost, že by nemohl sliznici podráždit, ale pravděpodobnost je prakticky nulová. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekDobrý den pane Hadku,

obracím se na Vás již po několikáté a opět věřím ve Vaši dobrou radu, neboť Vaše rady mi vždy pomohly vyřešit nějaké neduhy, které trápily mě či moje děti. Na podzim jsme s manželem vyjeli na nádherný, pětidenní wellness pobyt do Mariánských Lázní. Odpočinek jsme si opravdu užili, já se statečně nakládala do nejrůznějších lázní a užívala si klidu bez dětiček. Háček je v tom, že od této doby se potýkám s gynekologickými problémy, které jsem doposud nikdy neměla. Jedná se o zánět. Konkrétně mi byl zjištěn zánět na stěně pochvy a děložního čípku. Prvotně mi paní doktorka nasadila antibiotika plus následnou léčbu na obnovení kyselého Ph, ovšem zánětlivé procesy pokračují a nyní mám předepsané léky jiné. Vím, že o této ženské problematice vyšlo v Aromaterapii několikero článků, publikovány byly i výborné zkušenosti čtenářek, ale já si vždy zajásala, že toto mě se netýká. Nyní již ano. Prosím, můžete mi poradit, zda mohu léčbu podpořit nějakými výrobky z Vaší zázračné „hádkovské dílny“? Taktéž by mě zajímala i možná následná prevence. Děkuji mnohokráte a už se opravdu těším na odpověď. Přeji Vám krásné, pohodové léto,

Jitka Z.


Milá paní Jitko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým problémem obracíte. Máte pravdu, této problematice jsem se již několikráte na stránkách Aromky věnoval. Pokud byste je neměla k dispozici v tištěné podobě, najdete je na našem webu ve formátu pdf. Co se Vašeho problému týká, zde bych Vám doporučil preparáty dva. Tím prvním je směs éterických olejů CANDISAN. Cca 3 kapky se dávají na tampon. Tento olej působí nejen proti plísním (původní poslání), ale vykazuje i silné protizánětlivé účinky. Vzhledem k jeho specifickému použití je vhodné jej aplikovat přes den. Druhým preparátem je balzám FEMISHEA. Z něj se odebere množství cca lískového oříšku a zavede do pochvy. Preparát se tělesným teplem rozpustí. Působí taktéž rotizánětlivě a díky svému složení podporuje i regeneraci poševní sliznice, včetně tvorby kvalitního poševního epitelu. Jsem toho názoru, že pokud Vám nepomůže medicína se svými „moderními vědeckými postupy“, aromaterapie se svými účinnými látkami pocházejícími z přírody to zvládne celkem dobře. Na závěr bych snad ještě doporučil ELEUTHEROCOCC extrakt, který posiluje imunitu, a tím podporuje i protizánětlivé procesy. Další informace o zmiňovaných preparátech najdete jak na www.karelhadek.eu, v e-shopu, tak i ve zmiňovaných časopisech Aromaterapie, které jsou též na našem webu ke stažení ve formátu pdf. Mnohé jak praktické, tak i užitečné rady a informace poskytuje i webová poradna. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná.

Karel HadekHezký den, vážený pane Hadku,

obracím se na Vás s prosbou nebo spíš s dotazem. Doslova jsem si zamilovala Vaši širokou nabídku kosmetiky a všech aromaterapeutických výrobků, proto bych se ráda zeptala, zda neuvažujete i o prostředcích do myčky nádobí? Jde mi o to, že
na umytém nádobí zůstávají škodliviny. 

Mnohokrát díky a jsem s pozdravem, Kateřina H.


Milá paní Kateřino,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Přestože jsem uvedl na trh čisticí prostředek ORANGE-SANITOL, musím Vás zklamat. Jeden prostě nemůže dělat vše, a neumím si představit, jak by se takovýto přípravek
pro myčku nádobí obešel bez agresivní chemie. ORANGE-SANITOL je z tohoto pohledu „jen“ jakýmsi vedlejším produktem kosmetické výroby. Musel jsem se smát, když mi jedna zákaznice napsala, že jí voněl tak krásně, že se v něm vykoupala. Krom toho, že jí nejspíše odmastil pokožku více, než je zdrávo, se ale nic nemohlo stát. Jako suroviny na Vámi zmíněný výrobek by nemohly sloužit éterické oleje. Jsou, dle mého názoru, pro dané účely naprosto nevhodné a postupem času by mohly
narušit vnitřní „život“ myčky, a navíc i v tomto smyslu jsou proklatě drahé. Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná. Přeji Vám hezký den.

Karel HadekVážený pane Hadku,

před měsícem jsem si koupila MMS (Mineral Miracle Solution) od pana Jim V. Humbla na doporučení moji kamarádky, která s tímto přípravkem má osobní zkušenosti. Jak ona, tak i její mamina. Sama MMS užívám a nemám žádné problémy a celé té koncepci důvěřuji. Ale v televizi se objevila informace, že Česká hygienická správa uváděla, že tento přípravek je nebezpečný. Proto bych se Vás chtěla zeptat jako fyzika na Váš názor.

Děkuji, Iva J.


Milá paní Ivo,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Ze všeho nejdříve bych rád uvedl, že fyzikem jsem téměř stejně tak, jako každý občan této země. Prostě fyziku jsem měl již na základní škole. O něco blíže mám k chemii, v tomto směru jsem nějaké ty informace, v rozsahu nad běžný standard, získal a vstřebal.

U onoho MMS je mi již podezřelý sám název „zázračný minerální roztok“. Hlavně se mi pak onen zázrak jeví jako značně „těkavý“, pokud se podívám na podstatu věci. Smícháním obou látek v přípravku MMS a následným požitím je tělu dodáván dioxid chloru. Český název této látky pak je kysličník chloričitý. Tato chemikálie je velmi nestabilní a rozkládá se jak na atomární chlór, tak i atomární kyslík. Tyto atomární formy uvedených dvou prvků lze označit jako agresivní „oxidační“ radikály, což se nedá říci o formách těchto prvků, pokud mají molekulární formu. Konec konců molekulární kyslík, neboli O2, permanentně dýcháme. Jak atomární kyslík, tak i chlór díky své vysoké reaktibilitě vstupují v chemické vazby s látkami, které je obklopují.

Pokud se tak děje při bělení prádla, zde při přimhouření jednoho oka nelze mít námitky. Pokud se tak děje při úpravě vody, zde je již na místě značná pozornost. Důvodem jsou chemické reakce, při nichž vznikají chlorované organické látky. Není jich sice moc, ale jako součást potravinového řetězce, či složky zdraví prospěšné, by je mohl označit jen čistokrevný imbecil. A pokud se tyto chemické reakce dějí v lidském těle...? 

Přísahám, ani atomární kyslík, ani atomární chlór nemají přirozenou inteligenci, která by je nechala byť jen tušit, co v organizmu mají „sežrat“ a co nikoli.

A tak žerou. Pokud je tam něco „špatného“ pak to „špatné“, no a k tomu přikusují i ono „dobré...“

Není žádným tajemstvím, že člověk má nejen pud sebezáchovy (v tomto případě asi špatně vyvinutý), ale je i nastaven na přežití. Pokud se řízneme či spálíme, poranění se nám zcela jednoduše po nějaké době zahojí. Pokud debužírujeme atomární chlór a kyslík, může se to sice paradoxně momentálně projevit pozitivně, ale je jen a jen otázkou času, kdy se začnou projevovat od negativních až po chorobné důsledky oné kyslíkovo-chlórové pofiderní pseudoléčby. Část viny na podobných praktikách, dle mého názoru, nese i naše moderní medicína. Mám pocit, že se z ní vytratila humánnost a stala se záležitostí převážně ekonomickou. K tomuto závěru se dopracujeme, pokud porovnáme výrobní a prodejní ceny léků. Podíváme-li se na mnohé léky a jejich negativní vedlejší účinky, nejsme nijak daleko od MMS. Nutno však dodat, že oficiální léky jsou registrovány a vedlejší účinky, tak jak jsou známy, i definovány. Jejich receptováním lékaři přebírají jak morální, tak odbornou i právní zodpovědnost. „Zázračný minerální roztok“ není žádným zázrakem, ale chemickým dryjákem. Víte, on takový aspirin (kyselina acetylsalicylová) taky pomáhá. Je vynikající např. při bolestech hlavy. Původ sice neodstraní, ale momentálně pomůže. To není důvod ho vychvalovat do nebe. Tato chemikálie taktéž ředí krev a při předávkování může zmíněný volně prodejný medikament způsobit vnitřní krvácení. 

Ale zpět k MMS. Máme demokracii. K tomu patří i rozhodovací právo.

A tak si třeba zajdeme k volebním urnám. Chceme udělat něco dobrého. Volíme ty, které považujeme za nejlepší. Už to děláme hodně dlouho a nemohu se zbavit dojmu, že jsme ono „dobro“ volili tak poctivě, až nám zbyly oči pro pláč. Rozhodne-li se kdokoli pro MMS, může dopadnout ještě hůře.

Karel Hadek


P. S. Podíváme-li se do historických análů, není to tak dlouho, co byl za zázračný lék považován prvek arzen. Jen jako hloupý vtip mě napadlo, že by jistě nebylo na škodu oživit jeho slávu ve formě mastiček na plísně a mikroby a další potvůrky, které jsou rezistentní vůči antibiotikům. Na kůži by krásně pomohl. A jeho jedovatost? Lidé už mají povětšinou i bez arzenu otrávené ksichty…

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář