Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit. Na jedné z výstav jsem od jedné informované návštěvnice vyslechl i mimořádně zajímavou poučku. Chemická kosmetika patří do plastů, zatímco přírodní se pozná podle toho, že je ve skle. Nezbylo, než tento téměř „vědecký názor“ obdivovat a, jak jinak, myslet si své.

Tak trochu mi to připomnělo mé první vyrobené preparáty na začátku osmdesátých let. Přiznávám, měl jsem to naprosto jednoduché. Zákazníkům, kteří ode mne požadovali, abych jim něco vyrobil, jsem svůj souhlas podmiňoval výzvou, aby si na to nějakou tu lahvičku nebo dózičku přinesli. Byli předem poučeni o nutnosti čistoty, a tak jsem dostával skvěle vyčištěné lahvičky a dózičky, někdy od tzv. značkové kosmetiky, jindy to byly naopak obaly no name. Na mně už pak jen zbylo, onu domácí čistotu ještě před naplněním zpečetit vydezinfikováním. Jó to byly časy… Tento „totální recycling“ jsem ale s počtem vyrobených preparátů jsem celkem rychle začal na žádost zákazníků nahrazovat vlastními obaly.

Důvodů bylo hned několik. Nejen, že je poněkud hloupé, pokud je v obalu jiný preparát, než deklaruje nápis, následné přelepky uvádějící informace na pravou míru taktéž nelze označit jako „vrchol estetiky“. V době, kdy hnacím motorem prodeje byl termín přírodní kosmetika, jsem se dopustil malé chyby, kdy jsem s klienty konzultoval, jaké představy o obalu mají. Díky časové prodlevě si již přesně nevzpomínám, ale jistě se moc nespletu, když napíši, že všichni byli stejného názoru jako ona shora zmíněná návštěvnice výstavy. Tehdy jsem v Mnichově objevil několik velkoobchodů, které různými obaly zásobovaly lékárny. Srdíčko mi poskočilo radostí, a tak jsem nakupoval skleněné dózičky, lahvičky i láhve. Radost zákazníků ze „skleněné, přírodní kosmetiky“ se zdála být bezmeznou. Radost kazily snad jen sprchovací oleje, které jsem jaksi z bezpečnostních důvodů dal pro jistotu přece jen do plastů. Cosi mi napovídalo, že i „špatný plast“ je pořád rozumnější řešení, než sklem „přírodně rozřezané nohy“. Jak velká radost byla, tak krátkého trvání měla. (Ne)jednou z rukou vypadnuvší skleněná láhev s koupelovým olejem zničila smalt na vaně, jindy pak rozbila dlaždici na podlaze. Taktéž preparáty ve skleněných dózách v mnoha případech doslova vyvolávaly vrásky. Ještě ne plně probuzeným dámám se stávalo, že skleněné kelímky vyskakovaly z rukou a rozbíjely umývadla. A tak nezbylo než vyslechnout do omrzení opakovaná přání toužící po přírodní kosmetice v tentokráte „nepřírodních“ obalech. Onen praktický „ortel smrti“ pro sklo znamenal, že mi trvalo více než dlouho, než jsem je rozdal s různými vzorky.

A nastalo hledání. Plastů známe celkem značné množství. A nejen to, druh plastu definuje i „cenové parametry“ obalu. V tomto případě pak nesmí jít o cenu, zde je tím nejdůležitějším faktorem chemická stabilita plastu, jež by měl být použit. A tak, dle druhu preparátu, přicházely v úvahu výhradně a jen PP a HDPE, tedy polypropylen a tzv. vysokotlaký polyetylén. Jedna firma nám před mnoha lety nabízela „plastové dózy“ a zaslala i vzorky. Ani ve snu mě nenapadlo, že by se mohlo jednat o PS, tedy polystyrén. To mi došlo až druhý den ráno, kdy výrobní vzorky krémů s éterickými oleji onen, pro tyto účely naprosto nevhodný plast, přetvořily na něco mezi jakousi žvýkačkou a smaženým sýrem s „regenerační krémovou náplní“. Toto je důvod, proč krémy z naší produkce přichází do dóz povětšinou z PP. Značnou část produkce tvoří preparáty, jež přichází do láhví. Hnědé sklo ponechme bokem, krom poznámky, že výrobek chrání dokonale před vlivem UV záření. Přeprava preparátů ve skleněných láhvích by nemohla probíhat stávajícím způsobem, ale nejspíše s bezpečnostní agenturou v pancéřovaných vozidlech. Většina tekutých preparátů je pak balena do PET, Je jedno, zda se jedná o obaly prodejní, či větší doplňkové. PET jehož celé jméno může dělat problémy vyslovit – polyethylentereftalát, je velice zajímavý plast.

Patří k těm novějším a jedná se o chemicky velice stabilní plast. Doslova lze říci, že má velice blízko ke sklu. Občas se stává, že dostávám dotazy, kde pisatelé mají strach, že právě PET uvolňuje zdraví škodlivé ftaláty. Naprosto zbytečná obava. Ftaláty se mohou uvolňovat např. z obalů, které byly zhotoveny z PVC, a pronikat do potravin, nápojů či kosmetiky. Důvod je zcela prostý. Ftalátové molekuly nemají pevnou chemickou vazbu na PVC. Ftalátové molekuly lze označit za mírně lipofilní, to znamená, že snáze přecházejí do výrobku, jež má tukový charakter. V PETu jsou (tere)ftaláty chemicky pevně spojeny a jejich uvolnění v tomto smyslu není možné. Konec konců o jedinečné chemické stabilitě PETu svědčí i skutečnost, že je to v oblasti obalů asi jediný plast, na kterém si vyláme zuby i náš „všelikvidátor“ ORANGE-SANITOL.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář