Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2010

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Ale co to vlastně je? Tělo je z 80 % tvořeno vodou, to nám říkávali již ve škole. Také nám říkali, že jsme utvořeni z buněk, které vytvářejí plazmu, krev, orgány, svaly, kůži a mnoho dalšího, tedy vše, co utváří lidské tělo do podoby člověka.

Kůže má funkci ochrannou, termoregulační, podílí se i na dýchání. Skládá se z pokožky, škáry a podkožního vaziva. Pokožka je složena z několika buněčných vrstev, tloušťka kolísá okolo 0,2 mm, spodní hranice je zvlněná a vytváří výběžky do škáry, předělem je bazální membrána připoutaná ke kolagenním vláknům. Vrstva základní je tvořena jednou vrstvou palisádovitě uspořádaných buněk dvojího typu, zde se nachází pigmentové buňky. Následuje nejsilnější vrstva, mozaikovitě uspořádaných buněk. Mezibuněčné prostory jsou vyplněny tkáňovým mokem obsahující hlavně kyselé mukopolysacharidy. Dále je vrstva 2 - 3 řad buněk s rozpadávajícími se jádry a následují 2 - 3 řady buněk bez jader. Poslední je vrstva rohová, nejpovrchnější vrstva kůže tvořená zrohovatělými bezjadernými buňkami.

Kolagenová a elastinová vlákna se utvářejí ve vazivové části kůže. Ta se účastní i na tvorbě protilátek. Tato skutečnost má význam pro stavy přecitlivělosti. Základní mezibuněčná hmota - gelovitá substance vyplňující prostor mezi buňkami a vlákny, obsahuje mnoho kyselých mukopolysacharidů, které mohou spolu s kolagenem zadržovat vodu a představují důležitý faktor pro napětí kůže. Zde hledejme tělem vytvořenou kyselinu hyaluronovou.

Zevními vlivy lze pokožku a její povrchovou bariéru vyčerpat. Například častým mytím. Hlavně pak při používání pěnivých, tedy tenzidových preparátů. Kůže je složitý orgán a jak se říká: „Vše souvisí se vším“. Nemohu zde zmínit všechny souvislosti, ale nelze opomenout fakt, že i kůže má svůj proces samočištění. Důležitou roli zde hraje opět funkce mazových a potních žláz. Zase tukové složky. A my je stále odstraňujeme. Je však pravidlem, že čím víc něco nechceme, tím víc to potřebujeme. Přitom použitím sprchovacích olejůkoupelových olejů pomůžeme obraně před mikroorganizmy v dýchací soustavě i na povrchu těla. Např. koupelový olej EUKALYPTO-TYMIÁNOVÝ v době chřipek.

Pro vzhled kůže jsou významné především ty funkce, které jsou současně ochrannými mechanismy proti zevním vlivům. Tj. proces keratinizace, určující kvalitu i vzhled kožního povrchu, funkce mazových a potních žláz, které se podílejí jak na tvorbě kožního ochranného filmu, tak na vlastní hydrataci pokožky. Ta je chráněna povrchovým filmem, který je tvořený emulgací mazu, potem a produkty rohové vrstvy. Produkce mazu závisí na celkovém tukovém metabolizmu, endokrinních a nervových faktorech.

Na rozdíl od vnitřních partií reaguje povrch kůže zpravidla slabě kysele. Ochranný plášť kožního povrchu je tvořen, proteiny, lipidy, aminokyselinami, volnými mastnými kyselinami a kyselými produkty látkové přeměny včetně kyseliny mléčné a vody. Kožní film zajišťuje mechanickou odolnost kůže, brání vyplavování hydrofilních podílů pokožky, podmiňuje rezistenci proti zevním poškozením chemického charakteru, dodává kůži její hladký, matový, celistvý vzhled.

Toto je jenom letmé seznámení s naší pokožkou, o kterou se snažíme pečovat. Na tělo si oblékneme kabát. Na nohy ponožky a boty. Na obličej naneseme pokud možno lehký krém, nejlépe hydratační, protože naše pokožka potřebuje vodu… Konec konců, vždyť nám to poradil sám přístroj na měření hydratace v pokožce! Jaksi jsme opomenuli zeptat se pokožky, jestli ví, co s vodou hydratačního krému bude dělat.

Množství vody v rohové vrstvě je zanedbatelné, tato vrstva je zrohovatělá bez buněčných jader. Setkáme se s názvem „mrtvá“, ale ona žije! Plní svou funkci, ke které je určena. Tvoří vlastně onen pomyslný ochranný kabát. Regenerační doba pokožky je 26 - 28 dní, rohoviny 15 dní. Regenerační interval závisí na věku, klimatu, ale především na režimu pokožky. Obsah vody v jednotlivých vrstvách pokožky je rozdílný. V povrchové, zrohovatělé vrstvě je dán potem a hlavně schopností buňky vázat vodu, a to, již v nejspodnějších vrstvách kůže. Čím více se buňka blíží k povrchu, tím je schopnost vázat vodu menší a tím plní funkci ochrany pokožky před vnějšími vlivy.

Kožní film je tvořen převážně tukovými složkami, které za normálních okolností obsahují emulzně vázanou vodu. Mnozí jsou ale chytřejší, jak příroda sama. A tak vše přirozené odstraníme a tu vodu tam dostaneme po svém. Zapomenout samozřejmě nelze ani peeling! Odstraníme kožní ochranu i s rohovou vrstvou, ale pak se nedivme, že se nám s prvními slunečními paprsky objeví pigmentové skvrny, „alergie na sluníčko“, ekzémy a další kožní problémy. Ale co, za vše může sluníčko! Je škodlivé, jeho paprsky jsou nebezpečné, i jedovaté. Co se takhle zamyslet, jen tak selským rozumem, nad orgiemi, které s pokožkou provádíme. Nebude vhodnější pomoci pokožce použitím preparátů, které umožní její správné funkce, a tím zabrání rychlému vysychání buněk jejího povrchu?

Zde nám pomohou preparáty vyrobené z rostlinných olejů a lecitinových emulgátorů.

Hydrofilní oleje, které použijeme na omývání, odstraní pouze nečistoty, které ulpěly v kožním filmu, ale pokožku neodmastí. Pleťová voda zklidní případné přecitlivění pokožky a připraví prostor pro regenerační olej či vhodný krém, který pomůže nastolit přirozenou ochranu pokožky a bude ji pomáhat chránit před venkovními vlivy.

A jaké že preparáty jsou vhodné pro ošetření pokožky v době zimy, mrazu a plískanic?

Regenerační oleje jsou vlastně bezvodé krémy, které se aplikují na mírně vlhkou pokožku, emulgují s kožním filmem. Za mrazivého počasí se pak aplikují na suchou pokožku. Vzhledem k tomu, že neobsahují vodu, jsou pro zimní období velice vhodné. Po jejich nanesení nemusíme čekat, až se pomalu odpaří voda, která je obsažena v krému, ale můžeme do mrazivého počasí ihned odejít. Mnohé z vás se mnou budou souhlasit, když napíši, že je krásný zážitek i prožitek, nanést si ráno na odpočinutou pokožku regenerační olej ROSEA BPJYLANG YLANG či ALTHEA.

A pokud si nemohu vybrat, zvolím regenerační olej NEUTRÁLNÍ a přidám si třeba pár kapek éteického oleje MYRHA, GRAPEFRUIT, MEDOVÝ. Pokud jsem vás nezlákala na používání regeneračního oleje, ale zůstanete věrné regeneračním krémům, nic proti, pouze po aplikaci počkejte zhruba 20 minut v prostoru vašeho domova a vychutnejte si tu příjemnou vůni třeba LECIDERMY SHEA SANTAL, LECIDERMY SHEA ROSE nebo GELEE ROYALE, u kterého byla vylepšena receptura a je ještě jemnější, nežli býval. Krémový základ je stejný jako u lecitinových krémů.

Pokud pojedete na hory nebo máte rádi dlouhé procházky v mrazivém počasí, volte raději speciální krémy či balzámy jako jsou SENSISHEA, WINTERSHEA, BODYEM ROY, INTIMISS, popřípadě regenerační oleje. Vhodné je i samotné BAMBUCKÉ MÁSLO.

Nezapomeňte ani na ošetření rtů balzámem na rty LIPPEA SPF. Aplikovat jej můžete i na jiné partie, třeba na oční okolí, má ochranný faktor cca 10.

Přeji příjemné prožití zimy, krásné a pohodové Vánoce, klidné svátky plné radosti a lásky, hodně štěstí v novém roce 2011. Budu ráda, pokud budete spokojeni s preparáty KH i nadále.

Michaela Švorcová
akce@karelhadek.eu
salonaura@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

V době, kdy píši tyto řádky, mám velice divný pocit. V mém vnímání, po probuzení při pohledu z okna, stále ještě očekávám příjemně teplé letní ráno jako by zde ještě včera bylo.

Novinky: S Ježíškem ve vaně

Když občas položím známým otázku, zda věří na Ježíška, pozoruji prazvláštní reakce. Jedni na něho nejen věří, ale část věřících se na něho dokonce těší již od července.

Novinky: Meduňka v krému

O tom, že každý vnímáme vůně dle svého, netřeba diskutovat. Když jsem kdysi, na samém začátku, vyvíjel koupelové oleje, učarovaly mi svou vůní např. rozmarýn či levandule. Známí, kteří mi tehdy pomáhali ve výběru jim příjemných vůní, velice často jako velice příjemnou hodnotili právě meduňku.

Novinky: Eterica a Flirt se vrací

Těžko se mi vzpomíná, kdy poprvé spatřil světlo světa krém Eterica. Objevil jsem nějaké ty prapůvodní etikety ještě z dob, kdy u adresy výrobce byl údaj W-8028 Taufkirchen.

Novinky: Konečně!

S kosmetickými preparáty Karla Hadka se na trhu setkáváme již více než 25 let a mnozí z nás je považují za součást svého života. Pamatuji dny, kdy jsme čekali na každý nový preparát, těšili se na každou novinku.

Škola aromaterapie: Naše bohatství – „antibiotika“ chudých

Když jsem byl ještě malé děcko, na světě se objevil zázrak, na kterém si „Zubatá s kosou“ zcela jednoduše vylamovala své zuby. A nejen to! Různým patogenním mikro organizmům (a nejen jim) tento lék zcela spolehlivě lámal vaz.

Praktická informace: Stěhování firmy

Jeden se stále musí učit. Běžně se tak děje ve školách. Přizná vám, já je zrovna nemusím, a tak se rád nechávám inspirovat a poučovat přírodou. Jak už to na podzim bývá, jistá skupina opeřených migrantů poletuje jen tak kolem, ve skupinách posedává na drátech elektrického vedení.

Emotion: Série Emotion

Kdysi na jedné z výstav se mi přihodila zajímavá událost. Jedna z návštěvnic s malým děckem přišla ke stánku a obhlížela se po „úrodě“ vystavených krémů. Samozřejmě, že využila možnosti a jeden z krémečků si vyzkoušela, stejně jako i ostatní přítomné návštěvnice.

Zkušenosti a rady: Nežádoucí pigmentace

Často se ptáte, co s pigmentací v obličeji a na rukách. Zřejmě nebude roční období, ve kterém bychom se o pigmentaci nezmínili.

Zkušenosti a rady: Poděkování

Pane Hadku, před téměř rokem jste nám vyráběl specialitu na popáleniny. Pozdě, ale přece, posíláme díky a přikládáme prezentaci s fotografiemi, jak léčba probíhala.

Čtyřnozí přátelé: Chodníky i pro zvířata

Pomalu přichází sychravé počasí, první sníh se objevil na horách již v září a v nížinách jej čekáme každý den. Zima je obdobím spánku přírody i divokých zvířat. Mráz je prospěšný i nám.

Čtyřnozí přátelé: Antiparazitní mycí olej HY Insektin

Každý, kdo má doma pejska, je postaven před otázku, jak na blechy a jiné vnější parazity.

Čtyřnozí přátelé: K přírodě je třeba se vrátit

Příroda, bylinky, alternativní medicína... To vše je součástí mého života a života mé rodiny, proto jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se s paní Michaelou Švorcovou a aromaterapeutickou kosmetikou AromaFauna pro zvířátka.

Čtyřnozí přátelé: Zkušenosti uživatelů

Napsali jste nám

Poradna Karla Hadka: Poradna o poradně

Poradna

Aktuální téma: Medový olej

Med je sladký a jeho vůni nelze označit jinak než za milou, krásnou, příjemnou. Jako kosmetická surovina má med dlouhou tradici.

Aktuální téma: Jaké obaly?

Každý, kdo se začal zabývat výrobou kosmetiky téměř současně musel řešit i problém, do čeho vyrobenou kosmetiku naplnit.

Aktuální téma: Zima a ošetřování pokožky

Zima je tady, a tak je potřeba zohlednit i specifické potřeby naší pokožky. Teploty se na teploměru posunují k nule a půjdou ještě níže. Mnozí začínají pociťovat mírné pálení pokožky, studená líčka po ránu. Od okamžiku, kdy se holčičky začínají starat o svou pokožku, slýchají o „správné hydrataci“.

Vánoční soutěž

Naše podzimní soutěž je již vyhodnocena. Jejím velkým překvapením bylo, že všechny odpovědi byly správné. To se snad ještě nikdy nestalo. Že by soutěžní otázka byla tak lehká? Výherci byli nejen vylosováni, ale již i vyrozuměni.

Hadkovské zamyšlení: Skok na špek

Vždy, když čtu nějakou tu „černou kroniku“, jak se nějaký ten „plynař“ dostal do bytu postarších lidí a kontroloval stav plynoměru a následně odstraňoval jeho poruchu tak dlouho, než je prachsprostě vykradl, ptám se, co to může být za lidi.

Pro maminky (i tatínky): Pro či proti očkování

Při nedávném rozhovoru s p. Hadkem jsme narazili i na téma očkování, jeho smysluplnost a hlavně na to, jaké orientační body pro laika vlastně existují.

Voňavý Ježíškův kalendář