Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2013

Poradna

Hezký den, pane Hadku.

Ráda bych se na Vás obrátila s prosbou, která se týká mé tříleté dcerky. Nejsem si úplně jistá, zdali jsem ve Vašem časopisu četla názor jedné Vaší klientky, která psala, že užívá sezamový olej na zlepšení trávení. Dcerka jí hodně ovoce, hodně pije. Přesto má tuhou stolici. Pokud jí přes den dám vypít jablečný 100% džus, stolice je konzistenčně dobrá. Ale paní zubařka nám zakázala všechny sladké džusy, tedy i jablečný, protože se Karolínce objevily 2 kazy i přesto, že zoubky čistíme i 3x denně. Nejíme sladkosti. Zakoupila jsem nyní dcerce Váš preparát Baby-Dent, tak jej budeme užívat místo zubní pasty Perlička. Ale zpět k mému dotazu. Zajímalo by mě, co bych tedy mohla dcerce dávat, aby se jí stolice upravila a nemusela pít každý den jablečný džus, kde kyselina působí na zoubky. A pokud byste mi poradil, i co na zoubky, byla bych moc šťastná. Sama za sebe mohu říci, že užívám hodně Vašich výrobků a nejvíce oblíbený mám olej na zuby ze 7 bylin. Nevím, zdali je to díky němu, netrpím kazivostí ani krvácivostí dásní. Jsem moc ráda, že mám Vaše preparáty. V naší domácnosti používám jen je. Dříve používanou kosmetiku a čisticí prostředky nahradily preparáty od Vás, za což moc děkuji.

Zdraví těla i mysli přeje
Jitka H.

 

Milá paní Jitko,

děkuji Vám za Váš mail i důvěru, se kterou se na mě se svým dotazem obracíte. Nejčastější příčinou zácpy je nevhodné složení stravy. Uvádím to i přesto, že jsem si vědom toho, že v mailu sdělujete, že v jídelníčku Vaší dcery je dostatek ovoce. Zde mezi nejvhodnější patří např. jablka, hrušky, švestky, meruňky… Na Vámi vybraném ovoci bych Vám doporučil ponechat ke konzumaci i slupku. Zde bych vzhledem k vhodné době zmínil právě švestky, o kterých je všeobecně známé, že mají mírně projímavé účinky, ale novodobí evropští „otrokáři z Bruselu“ nedovolují, či přímo zakazují šíření takovýchto informací mezi dle nich nejspíše nesvéprávné eurootroky . Ovoce pořízené v obchodě je pak vhodné řádně omýt specialitou SAMEA, která je rostlinného původu, tedy žádný chemický dryák. Další možností může být i sušené ovoce. Ze zeleniny bych volil např. hrášek, brokolici, zelené fazolky a další s vysokým obsahem vláknin. Z potravin je vhodné např. celozrnné pečivo, ovesné vločky apod. Za velice dobré považuji to, že v jídelníčku Vaší dcery jsou redukovány sladkosti, které velkou měrou přispívají k zácpě. Rovněž tak oceňuji dostatečný příjem tekutin. Zde bych nedoporučoval slazené nápoje a černý čaj. Vhodná je voda a ovocné nebo zeleninové šťávy. Pokud Vaší dcerce pomáhá jablečný džus, pít ho samozřejmě může, ale zde by bylo vhodné, vypláchnout pusu čistou vodou či minerálkou za účelem odstranění možných zbytků cukrů v ústech. To samozřejmě platí i po konzumaci sladkého ovoce. Mám za to, že Vaše paní zubařka je se svými kyselinami a ústní hygienou mírně řečeno „mimo mísu.“ Jako nevhodný jídelníček je především myšlen nedostatek nestravitelné vlákniny ve stravě, což může způsobovat tuhost stolice. Zde bych Vám doporučil v tříštivém mlýnku na kávu rozemlít lněné semínko na moučku a tu dítěti podávat. Má příjemnou chuť, obsahuje vlákninu, která zvyšuje objem střev a je nestravitelná. Dále pak velké množství slizu, který způsobuje zlepšenou skluznost stolice, a tím lepší vyprazdňování. Doporučené dávkování čerstvého lněného semínka u děcka je 3krát denně jednu až dvě čajové lžičky, semínko je třeba vždy čerstvě umlít. Lněný olej bych Vám nedoporučoval, neboť extrémně rychle stárne, a to díky vysokému obsahu 3x nenasycené kyseliny alfa-linolenové. Lněný olej je zbaven i vlákniny, slizu a také lecitinu. S účinností čerstvě namletého semene olej nelze srovnávat.

Dále bych Vaší dcerce dopřál dostatek pohybu, který má samozřejmě také dobrý vliv na vyprazdňování. Při vyprazdňování dostatek klidu a soukromí. Vyprazdňování může ulehčit při tuhé stolici i ošetřením análního otvoru preparátem INTIMISS či JOSHEA.

A co se týká zubních past, to jsou povětšinou agresivní pěnivé chemikálie – tenzidy, které likvidují v ústech symbiotickou mikroflóru, a umožňují tak přemnožení patogenní mikroflóry v ústní dutině s následnou zvýšenou kazivostí zubů. Ve většině případů doslova sbírka chemikálií, které v ústech nemají co pohledávat. Nedivte se, olejové zubní preparáty lze označit za fyziologické, navíc protizánětlivé, protikrvácivé a podporují i zdravou ústní mikroflóru. Bohužel jste nenapsala, kolik je Vaší dceři let. U dětí od dvou či tří let lze krom preparátu BABY-DENT používat i preparát KARIOSAN, který díky svému složení nabízí i větší ochranu před tvorbou zubních kazů.

Budu rád, pokud Vám moje odpověď bude alespoň trošku užitečná. Další informace o preparátech s logem KH a jejich použití najdete jak na www.karelhadek.eu, v e-shopu, tak i v časopisech Aromaterapie, které jsou též na našem webu ke stažení ve formátu pdf. Mnohé jak praktické, tak i užitečné rady informace poskytuje i webová poradna.

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

prosím Vás, jaký je rozdíl v použití éterického oleje levandulového a lavandinového? Doposud jsem si kupovala levandulový extra, používala jsem ho např. nakapáním na polštář, nebo přímo natřením pod nos, když jsem nemohla spát, dětem na odřená kolena apod., když nebylo nic jiného po ruce. V poslední době si ho kapu do rostlinného mandlového oleje a s tímto olejem ošetřuji celé tělo sobě i svým dětem. Můj dotaz zní, zda bych mohla takto využít i éterický olej lavandin (je o něco levnější). Další dotaz je, kolik kapek tohoto éterického oleje mám dávat do 100 ml mandlového oleje pro masáž těla.  

Děkuji za Vaši radu

Marie K.

 

Milá paní Marie, 

v odpovědi na Vaši otázku lze konstatovat, že se jedná stejně tak o velice podobné, jakož i velice rozdílné éterické oleje. LEVANDULOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ EXTRA KH pochází z levandule úzkolisté, která bývá taktéž označována jako levandule pravá či lékařská (Lavandula angustifolia/vera/officinalis). Tento olej je velice jemný, hlavně pak díky tomu, že má extrémně nízký obsah ketonu kafru, který vykazuje dráždivé a prokrvující účinky. Právě touto skutečností jsou dány mimořádně uklidňující účinky LEVANDULE EXTRA KH. Při porovnávání složení éterických olejů LEVANDULOVÉHO EXTRA a LAVANDINOVÉHO lze najít ještě další odlišnosti, ty však nejsou již tak podstatné. Za řeč by snad stála ještě i zmínka o vyšším obsahu složky, která je v oleji nejvíce zastoupena, a to je ester linalylacetát. LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA KH musí obsahovat min. 50 % lynalilacetátu, zatímco u LAVANDINOVÉHO OLEJE KH je min. množství 30 %.

LAVANDINOVÝ OLEJ pak pochází z levandulových hybridů a to je také důvod, proč je rostlina latinsky označována jako Lavandula hybrida, či Lavandula intermedia. Zde je pak pěstováno mnoho různých mutací, které se liší jak rozdílnou výtěžností éterického oleje, tak i jeho složením. U pravé levandule se výtěžnost pohybuje kolem 1 %, zatímco u hybridů je to nad 3 %. LAVANDIN, na rozdíl od LEVANDULE, obsahuje v průměru kolem 10 % ketonu kafru, tudíž jeho uklidňující účinky jsou ve srovnání s levandulí zanedbatelné. Rozhodně nelze říci, již jsem to i slyšel, že lavandin je méně kvalitní levandule. Tak tomu není, zde se prostě jedná o jiné složení, tedy jiný éterický olej a pochopitelně i jiné terapeutické účinky. Jen jako příklad bych uvedl, že LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA KH nemusí vonět těm, kteří trpí na nízký krevní tlak, a nemohou jej z tohoto důvodu ani používat. Toto je dáno silně uklidňujícími účinky a schopností snižovat  krevní tlak. Naopak, LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA, případně preparáty z něho vyrobené lze doporučit jako součást terapie při hypertonii. Díky kafru obsaženému v oleji lavandinovém lze ve většině případů považovat tento olej za vhodný i pro ty, kterým levandule snižováním krevního tlaku nedělá dobře. Lze tedy konstatovat, že např. u plísňových problémů může být použití LAVANDINOVÉHO OLEJE vhodnější, zatímco u Vámi zmíněného problému, tedy uklidnění, či pro lepší usínání, prostě LEVANDULI EXTRA KH nelze lavandinovým olejem nahradit. Taktéž u mnoha dalších problémů nelze levandulový olej nahradit lavandinem. Jako příklad bych jmenoval např. různá poranění, kde můžeme lokálně aplikovat levandulový olej přímo do rány (řezné rány, odřeniny, spáleniny). Zde je jedinečná hlavně jeho jemnost, jakož i jeho antimikrobiální, protizánětlivé a regenerační účinky. I to je důvod, proč LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA KH cením daleko více než to, co je schopna nabídnout, samozřejmě, že za drahý peníz, farmacie.

Rád bych dále u LEVANDULE EXTRA KH zmínil i analgetické účinky, které se osvědčily při artritidě, svalových bolestech, revmatismu, drobných poraněních, a mnohých dalších problémech. LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA KH bych klidně označil i jako nesteroidní antiflogistikum. Z tohoto pohledu lze levanduli doporučit jako důležitou a účinnou součást preparátů v případě suchých ekzémů, sinusitidě, zánětech žil, bércových vředech, zánětu středního ucha, akné, oparech, svědivosti a mnoha dalších zdravotních problémech. V této souvislosti musím zmínit i lokální použití neředěného levandulového oleje KH v případě poštípaní hmyzem, kdy navíc neutralizuje živočišné jedy. Uklidňující účinky LEVANDULOVÉHO OLEJE EXTRA KH zcela jistě ocení i ti, kdož trpívají na migrény, či jen „běžné bolesti hlavy“, problémy s usínáním, či se v noci probouzí. Je to vynikající olej po stresu všedního dne, neklidu a podobně. Nebojím se říci, takové voňavé sedativum. Jako ideální aplikace se mi v tomto případě jeví koupele a masáže. V neposlední řadě je nutno zmínit i fakt, že LEVANDULE EXTRA vykazuje i spasmolytické účinky, lze ji tedy použít i při problémech s křečemi, osvědčila se i jako součást směsí proti kašli. Tím pochopitelně výčet aplikací levandule nekončí, snažil jsem zde vzpomenout ty nejfrekventovanější problémy. Ale již z uvedeného je zřejmé, že LEVANDULOVÝ OLEJ EXTRA KH by měl být „povinnou“ součástí každé domácí lékárničky. Nejen pro jeho extrémně široké spektrum účinků, a tedy i použití, ale levandulový olej patří ke skupině olejů, které při skladování v chladu mají téměř neomezenou trvanlivost. Letos se již u firmy zastavil i Ježíšek, aby zjistil, jak daleko jsme s přípravami na Vánoce. Levandule mu voněla, a tak tento olejíček pochválil slovy: „Tak malá lahvička, přesto krásný vánoční dárek s širokým použitím a jedinečnými účinky“! 

Karel Hadek

P.S. Další informace o levandulovém oleji extra KH najdete v časopise Aromaterapie 1/2013 na str. 15 - 17.

 

 

Vážený pane Hadku,

je některý z Vašich výrobků vhodný na olejovou detoxikaci? Dočetla jsem se, že tato forma detoxikace je dobrá nejen jako hygiena ústní dutiny, ale že detoxikuje a regeneruje i játra. Předem děkuji za odpověď.

Jiřina V.

 

Milá paní Jiřino,

odpověď na Vaši otázku je celkem jednoduchá. Zde by stačilo jedno jediné slůvko, tedy „ano“. Čas šíleně rychle utíká, takže právem píši, že již je to dávno, co se v nabídce preparátů objevila novinka ZUBNÍ OLEJ ZE 7 BYLIN. Netrvalo dlouho a zákazníci se začali dožadovat i ústní vody. Při pohledu na složení „průmyslových“ ústních vod mě doslova jímala hrůza. Tehdy mě napadlo, že když již existuje olejový preparát na čištění zubů, že by to nemusela být ústní voda, ale olejíček na vyplachování ústní dutiny. A tak vznikl DENTAROM. Později jsem se dočetl, že vyplachování úst a „žmoulání“ oleje pochází z ayurvedské medicíny. Zde se však běžně používá rostlinný olej bez éterických olejů. Použití je jednoduché. Ráno, hned když vstaneme, ještě před snídaní, použijeme cca dvě čajové lžičky oleje a po dobu cca 15 až 20 minut olejem proplachujeme ústní dutinu. Olej po celou dobu udržujeme v pohybu, „protahujeme“ jej i mezizubními prostory. Tato metoda je vhodná nejen proti ranní pachuti v ústech, či eventuálnímu zápachu z úst, ale poslouží i k posílení dásní. Excelentních účinků se touto kúrou dosahuje i při problémech se záněty dásní, případně i při krvácivosti dásní. Již v počátcích používání dentaromové kúry byly uživateli zjištěny další terapeutické možnosti použití. 

Pravidelné výplachy ústní dutiny DENTAROMEM nejen brání vzniku zubního kamene, ale stávající kámen se rozpouští! V mnoha případech, díky absenci pěnivých složek (tenzidů), které bych označil za „mor v puse“, dochází i ke zlepšení u začínající parodontózy, někdy dokonce i vyléčení. To je dáno tím, že DENTAROM lze označit za fyziologický preparát bez jakýchkoli složek, vůči nimž bychom mohli mít byť jen jednu jedinou námitku, na rozdíl od zubních past a ústních vod, které dle mého názoru jsou sbírkou chemikálií, jež v puse prostě nemají co pohledávat. Pravidelné každodenní používání DENTAROMU k výplachům má však, díky detoxikačním schopnostem, pozitivní vliv na celý organismus. Za mimořádně důležitý považuji fakt, že na rozdíl od zubních past a ústních vod DENTAROM neobsahuje žádné „jedůvky“, jež v puse nemají co dělat. Navíc v DENTAROMU obsažené éterické oleje spolehlivě likvidují různé patogenní mikroorganismy, které se velice často v ústní dutině vyskytují, zatímco symbiotická mikroflóra není narušována, ba právě naopak posilována. Vzhledem ke skutečnosti, že „žmouláním“ oleje dochází k jeho spojení se slinami, v puse vzniká emulze, která v průběhu aplikace mění svou hustotu a váže na sebe toxiny rozpustné jak v oleji, tak i ve vodě. Na závěr, po uplynutí doporučené doby, olej DENTAROM, který v průběhu aplikace nejprve zhoustne a po nějaké době zase zřídne, vyplivneme, a ústa vypláchneme vlažnou vodou. 

Co se Vaší poznámky týká, že tato kúra detoxikuje a regeneruje játra, zde bych řekl, že toto tvrzení je tak trochu přehnané. Spíše bych uvedl, že tato kúra podporující detoxikaci již v ústní dutině takto odlehčuje činnosti jater. A to také není k zahození. S regenerací jater je to ještě trochu složitější. Zde vždy doporučuji např. list pampelišky, jež obsahuje hořčiny, ořechy a semena díky vysokému obsahu lecitinu, dobromysl, rozmarýn ať již jako bylinu, či jako éterický olej díky obsaženým, vysoce účinným antioxidantům. Ale o tom pár řádků až v příští Aromce. Ta bude již jarní a jarní detoxikace nám pomůže zbavit se ne žádoucího „zimního“ sběru.  

Karel Hadek



Vážený pane Hadku,

chci se zeptat, zda jsou vaše výrobky vhodné i v těhotenství? Vybrala jsem si FEMISHEA (nebo jestli doporučíte něco jiného), na záněty a svědění trpím stále i mimo těhotenství. Nyní jsem dobrala od lékařky troje léky po sobě a stále se potíže vracejí. Sliznice potřebuje opravdu regenerovat.

Předem děkuji za odpověď,
Zuzana K.

 

Milá paní Zuzano,

jedním z dotazů, které se množí stále častěji, je i ten Váš, týkající se možnosti a vhodnosti používání preparátů s logem KH v průběhu těhotenství. Pokud se podíváme na jejich složení, lze říci, že až na malé výjimky jsou doporučeníhodné. Důvodem je používání přírodních surovin v jejich recepturách, absence konzervantů, barviv, jakož i dalších nežádoucích složek. Co mě osobně u těchto dotazů zaráží, je skutečnost, že nejspíše nikdo z tazatelů si neuvědomuje, jakou závažnost je nezbytně nutné přičítat různým možným onemocněním pohlavních orgánů v době těhotenství.

Připadá mi to, jako by např. kvasinkové problémy byly čímsi normálním, zatímco preparát, který může pomoci, by měl představovat jak pro těhulku, tak i pro plod riziko. Zde pak nutno konstatovat, že kvasinky coby živé organizmy mají svoji látkovou výměnu. Zdůraznit musím, že tyto látky jsou pro člověka toxické, tedy jak pro těhotnou ženu samotnou, tak i potenciálně pro plod. Ideální by dle mého bylo, aby každá žena věnovala pozornost svému zdravotnímu stavu již v době plánování těhotenství. I tak se může stát, že kvasinkové problémy se dostaví až v průběhu těhotenství. Zde je pak nezbytně nutné se s nimi do porodu vypořádat, tak, aby děcko přicházelo na svět zdravými porodními cestami a nedostalo do vínku nežádoucí seznámení se např. s mykózami, které pak mohou způsobovat zdravotní problémy kojence od jeho prvních dnů na tomto světě a provázet jej po zbytek života. Na mytí intimních partií je určen preparát HY-INTIMA. Preparát neobsahuje žádné tenzidy, konzervační látky, barviva… ani jiné chemické bubáky. Na záněty a svědění bych Vám rád k vyzkoušení doporučil směs éterických olejů CANDISAN. Doporučuji ho aplikovat na tampón v množství zhruba 5 kapek a zavést do pochvy. Frekvence výměny tamponu se potom řídí intenzitou výtoku.

Pokud je výtok silný, je nutná i častá výměna tampónu. Pokud ho budete používat již jako prevenci, nebo na doléčení, pak stačí 1krát za den. Zde bych označil CANDISAN díky technice použití jako preparát na den. Dále bych Vám doporučil, jak v mailu sama zmiňujete, preparát FEMISHEA. Jedná se o balzám, který má protiplísňové, protizánětlivé, uklidňující, a také regenerační účinky. Poslední z uvedeného považuji za velice důležité, neboť kvasinkové infekce poškozují poševní sliznici, která je pak nejen daleko náchylnější na recidivy, ale i v běžném životě je prakticky vždy původcem jistého diskomfortu. V ležící poloze se preparát zavádí do pochvy, kde se tělesným teplem rozpustí. Zde lze říci, že se jedná o noční specialitu. Dále mohu doporučit i preparát PRESHEA - jedná se o balzám s antivirálními účinky, příp. speciální preparát GENISAN, který je sice primárně určen na ošetřování herpesových problémů na pohlavních orgánech, ale díky svému složení vykazuje i protiplísňové a protizánětlivé účinky a i zde může podat pomocnou ruku.

Dále bych Vám doporučil  Eleutherococcový extrakt, který je vhodný na posílení imunity, optimalizuje i funkce tělesných orgánů. Dávkování u dospělého člověka je 3krát denně, a to 15 kapek. Posilování imunitního systému považuji za velmi pozitivní a žádoucí, jak pro těhulku samotnou, tak i pro vývoj plodu. Používání extraktu se velmi pozitivně projevuje i na tvorbě mateřského mléka. Informace uvedená na lahvičce, že preparát není vhodný pro malé děti, těhotné, či kojící matky, je sice absurdita, ale výrobce ji musí uvádět, protože to je zákonem stanoveno. Ústava však zaručuje svobodu slova, a tak prohlašuji, že ono nařízení pochází buď od lobbistů farmacie, nebo úplného blba. Informace o eleutherococcu najdete na www.karelhadek.eu. V hlavní nabídce proklikněte "ke stažení" a objeví se Vám brožura eleutherococc. Tu si můžete přečíst, příp. vytisknout.  

Součástí mé odpovědi je i doporučení směsi éterických olejů CANDISAN. Bohužel od 1. 12. 2012 vznikla povinnost k éterickým olejům přikládat bezpečnostní listy. Toto je příkaz Evropské Unie. V bezpečnostním listu jsou bohužel údaje, které jsou hloupé, nesmyslné a lživé. To je důvod, proč bylo v časopisu Aromaterapie 1/2013 otištěno i moje osobní vyjádření pod titulem: „Budeme Vás strašit, budeme Vám lhát.“ Doporučuji euro-blábolům v bezpečnostních listech nevěnovat pozornost.

Karel Hadek



Úvodní slovo Karla Hadka

V minulé Aromce jsem se chtě nechtě pomalu loučil s létem. Podzim a zimu zrovna nemusím, nejspíše proto, že slunečné dny pro mě představují životabudič a rád se nechávám hladit slunečními paprsky.

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje.

Novinky: AROMA-BABY

Jedním z častých dotazů, se kterým se klienti obrací na poradnu, je i otázka, jaké éterické oleje či jejich směsi použít jako prevenci problémů, které jsou typické pro dětské kolektivy. Tedy převážně mateřské školky či školy.

Novinky: Dárkové poukazy

Ne nadarmo se říká, že darovat dělá radost. Povětšinou však oné radosti předchází i starost. Jeden si vždy musí lámat hlavu, co darovat, aby obdarovaného potěšil, a radost byla oboustranná. Jednou z možností, jak zcela jistě potěšit, je dárkový poukaz.

Slovo odborníka: Voňavé políbení

Víte, co dělá ženu krásnou, krásnější, nejkrásnější? Věřím, že co člověk, ať už ženského, či mužského rodu, každý na tuto otázku dokáže odpovědět zcela originálním způsobem.

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk.

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou.

Slovo odborníka: Lecitoly a speciální směsi jako jedinečný vánoční dárek

Nadchází vánoční čas a my chceme něco speciálního pro své nejbližší. Něco originálního, něco, co bude osobité, jedinečné. Tuto možnost nám dává mnoho výrobků AKH ale specialitou jsou především směsi éterických olejů nesoucí název Čakrální směsi a Pentagramové směsi.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

v časopise Aromaterapie 3/2013 píšete o léčbě kožních bradavic pomocí vlaštovičníku. Dovolte, abych se s Vámi podělila o mou vlastní zkušenost. Skoro 2 roky mě trápila nevzhledná bradavice na plosce nohy, přímo na nášlapném místě pod prsty.

Zkušenosti a rady: Dopis pro Máňu

Milá Máňo, děkuji Ti za dopis, který mi udělal radost. Pokud mě letos čerti odnesou, což nepředpokládám, protože nevím, kdo by se s tou tíhou takovou dálku tahal, rozhodla jsem se, že upeču jen vanilkové rohlíčky a linecké.

Zkušenosti a rady: Koupelové pozdravení

V době, kdy píši tyto vánoční řádky, nejsem zcela fit – unavené a skelné oči, rýma, bez nálady, trošku se mými vyvinutými plicními sklípky prohání kašel.

Zkušenosti a rady: Letní ohlédnutí s Aromaterapií

Letos v červenci jsem měla možnost ve firmě u Hadků ve Kšicích prožít dva úžasné dny spolu s kosmetičkami z Jekatěrinburgu, které se chtěly naučit ošetření celého těla pomocí aromaterapeutických zábalů, jimiž se uvolní a povzbudí lymfa.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

nejprve velké poděkování za nosní olej DONOSOL. Mám dceru 12 let a je tomu dva roky zpět, co byla během podzimního a zimního období 5× na antibiotikách kvůli zánětu vedlejších nosních dutin a s tím spojeným zánětem průdušek.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku

Před Vánocemi jsem Vám na doporučení naší masérky telefonovala, poradil jste mi s výběrem přípravků. Nyní tedy píši, jak jsme na tom, a ještě se chci dále na něco zeptat. Prvně však, co nám bylo.

Zkušenosti a rady: Pro Ježíška

V příštím životě bych chtěla být obyvatelkou Havaje. Prosím, zeptejte se, proč. Budete koulet očima, neboť z rukávu vytahuji hned dvě odpovědi. Já jsem ještěrka. Pane Láďo, tolik zase koulet očima nemusíte.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie od srdce k srdci

Letos v červnu jsem doprovázela pana Hadka na jeho cestách po pěti ruských městech a překládala semináře ruským posluchačům.

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti.

Zkušenosti a rady: Dutiny zlobit nemusí

Chladné roční období s mnoha svými typickými průvodci je zde. Jedním z těchto nezvaných návštěvníků bývají u mnohých každoročně i záněty dutin. O tom zcela jednoznačně svědčí i narůstající počet dotazů zasílaných na poradnu.

Koutek pro maminky: Koupelové oleje o Vánocích pro dospělé, ale i dětičky

Milí čtenáři Aromaterapie, rok 2013 je skoro za námi a už se nám blíží předvánoční čas, příroda se pomalu ukládá ke spánku, vše kolem nás se jakoby zpomaluje a připravuje na zimu, dny se krátí. Tento čas má být pro nás znamením, že bychom měli zpomalit i my.

Poradna

AromaFlora: Pečujeme o pokojové rostliny šetrně a bez chemie

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí.

AromaFlora: Ošetření skladovaných jablek přípravkem FUNGI-STOP

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

AromaFauna: HY-FLEA

Co to zase vymysleli? Co je to zase za název? Mnoho dalších otázek se vám nyní honí hlavou. A zde máte odpovědi.

AromaFauna: Moje cesta k aromce

Ráda bych se podělila o stále se rozrůstající zkušenosti s produkty AromaFauna od paní Michaely Švorcové.

AromaFauna: Mycí olej proti blechám

Úžasné účinky mycích olejů jsou již známé, neodmašťují pokožku ani srst, a ta je díky tomu přirozeně lesklá. V oleji je i jednoduché koupání, následně rychlé fénování a příjemné česání, to my, kdo mycí oleje používáme, již známe.