Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2013

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou. Proto jsem se v bleskové, doslova dovolenkovo-záchranné akci rozhodl pro klasiku. Teplo, slunce, voda, Kleopatra. Pochybnosti a obavy okolí jsem bral na vědomí asi tak, jako mrtvý bere na vědomí zimní kabát.

Za 36 hodin od rozhodnutí dovolenkovati se jsem seděl u okýnka v letadle. Motory zaburácely a netrvalo dlouho, Airbus přistával v „dobře vytápěné“ Hurghadě. Vízum jsem dostal dříve, než jsem stihnul vyndat 15 $ z peněženky. Mikrobus mě a ještě jednu ženu odvezl do hotelu. Má sice jen 4 hvězdičky, ale mnohé pětihvězdičkové se mohou jít klouzat do (tady asi saharského) písku. Myslím, že bylo asi 5 ráno, ale obvyklé nekonečné čekání na pokoj se nekonalo. Klíče jako by na mě již čekaly a s nimi i růžový plastový náramek ukazoval hotelovému světu mé „all inclusive“. Okamžitě jsem celého Karla položil na postel a do snídaně spal. Asi v půl osmé jsem, nutno zdůraznit, bohatě pojedl a šel na pláž. Všude čisto, slunečníky, lehátka, a k vodě… Co k vodě, byl jsem prostě přímo u vody. Abych se nenudil, poctivě jsem činnosti střídal. Nejprve jsem smyl prach z dalekých cest, zchladil se v teplé slané vodě a pak dospával.

Povinností je uvést, že jsem se i mazal. Opalovací patnáctku, jak jinak než s logem KH, jsem měl pro jistotu samozřejmě s sebou, ale já byl v tu dobu nejen turistou, ale i sám sobě pokusným králíčkem (kurňa to zase bude dotazů od ochránců zvířat kolikanohým). A tak jsem se mazal třezalkovým olejem s vitamínem E. Večer mi nezbylo než konstatovat, že pověstná fotosenzibilizace má též nejspíše dovolenou. Tipoval bych to však na Antarktidu. Mírně zarudlý jsem byl, ale bylo to tak akorát, aby se vytvářel vitamín D a tolik potřebný serotonin. Třezalkový olejíček mi sloužil po celou dovolenou, a já se vrátil s tak krásnou, mléčno-čokoládovou barvou, že bych se nemusel bát jít na sociálku pro nějaký ten peníz.

Díky smrti českých turistů a politické situaci byl hotel vytížen jen z asi 20 %. Pohroma pro zaměstnance hotelu, zatímco já jsem se musel často štípnout, abych se přesvědčil, že nevedu posmrtný život přímo v ráji. Personál hotelu byl vstřícný, připraven splnit každé přání. Klid na pláži „rušili“ jen číšníci s úsměvem na tváři svými častými dotazy, zda nechci něco k pití. Přiznávám, občas jsem i chtěl. Nad vchodem do hotelu se skvěl nápis „MAGIC BEACH“. Řekl bych nic zvláštního, každý hotel se nějak jmenuje, ale v tomto případě zde bylo „magic“ nejen na místě, ale doslova vše.

Při toulkách hotelem jsem byl překvapivě osloven pokusnou češtinou: „Jaa see maš?“ s tím chlápkem jsem mluvil česky, dobře mu šla němčina, mnohé rozuměl rusky, a samozřejmě i anglicky. Nějak divně došlapával a ještě divněji se při tom tvářil. No a tak jsem se ho zeptal také a jaa see maš Ty? Přiznal, že ho bolí noha. Hodili jsme na toto téma slovo, stěžoval si na bolest v levé kyčli. Slovo dalo slovo, a „kyčelní aromaterapie“ se stala stěžejní záležitostí. Od té nebylo daleko k masáži. Bohužel moji dobří pomocníci CAYATHERM, DR. VOŠTĚP ani THERMOTON se mnou dovolenou netrávili. Příležitost tedy dostala moje opalovací třezalka, posílená tím, co jsem měl při ruce. Ano, nic jiného než levandule to být nemohlo. Třezalkovo-levandulové masáže bederní páteře a přilehlého okolí ho problému téměř zbavili a já se dozvěděl, že se jmenuje Abdul. A nejen to, taky že je majitelem onoho hotelu MAGIC BEACH. Jako protislužbu mi dělal osobního průvodce po večerní, a zdůrazňuji bezpečné Hurghadě. Také mi nabídl, že mohu kdykoli jako jeho soukromý host do hotelu přijet, třeba i přezimovat, psát zde články, prostě spojit příjemné s užitečným. Příští návštěva Egypta sice ještě nemá žádný termín, ale program již ano. Bezpodmínečně prý s ním musím navštívit i Luxor. Tak trochu mám podezření, že mě tam nahoře slyšeli, když jsem vyslovil přání narodit se v příštím životě jako stěhovavý pták a na podzim odletět na jih. Faktem je, že již ve škole jsem od učitelů slýchal, že jsem pěkný ptáček, ale ani ve snu by mě nenapadlo, dávat to do těchto souvislostí.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

V minulé Aromce jsem se chtě nechtě pomalu loučil s létem. Podzim a zimu zrovna nemusím, nejspíše proto, že slunečné dny pro mě představují životabudič a rád se nechávám hladit slunečními paprsky.

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje.

Novinky: AROMA-BABY

Jedním z častých dotazů, se kterým se klienti obrací na poradnu, je i otázka, jaké éterické oleje či jejich směsi použít jako prevenci problémů, které jsou typické pro dětské kolektivy. Tedy převážně mateřské školky či školy.

Novinky: Dárkové poukazy

Ne nadarmo se říká, že darovat dělá radost. Povětšinou však oné radosti předchází i starost. Jeden si vždy musí lámat hlavu, co darovat, aby obdarovaného potěšil, a radost byla oboustranná. Jednou z možností, jak zcela jistě potěšit, je dárkový poukaz.

Slovo odborníka: Voňavé políbení

Víte, co dělá ženu krásnou, krásnější, nejkrásnější? Věřím, že co člověk, ať už ženského, či mužského rodu, každý na tuto otázku dokáže odpovědět zcela originálním způsobem.

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk.

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou.

Slovo odborníka: Lecitoly a speciální směsi jako jedinečný vánoční dárek

Nadchází vánoční čas a my chceme něco speciálního pro své nejbližší. Něco originálního, něco, co bude osobité, jedinečné. Tuto možnost nám dává mnoho výrobků AKH ale specialitou jsou především směsi éterických olejů nesoucí název Čakrální směsi a Pentagramové směsi.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

v časopise Aromaterapie 3/2013 píšete o léčbě kožních bradavic pomocí vlaštovičníku. Dovolte, abych se s Vámi podělila o mou vlastní zkušenost. Skoro 2 roky mě trápila nevzhledná bradavice na plosce nohy, přímo na nášlapném místě pod prsty.

Zkušenosti a rady: Dopis pro Máňu

Milá Máňo, děkuji Ti za dopis, který mi udělal radost. Pokud mě letos čerti odnesou, což nepředpokládám, protože nevím, kdo by se s tou tíhou takovou dálku tahal, rozhodla jsem se, že upeču jen vanilkové rohlíčky a linecké.

Zkušenosti a rady: Koupelové pozdravení

V době, kdy píši tyto vánoční řádky, nejsem zcela fit – unavené a skelné oči, rýma, bez nálady, trošku se mými vyvinutými plicními sklípky prohání kašel.

Zkušenosti a rady: Letní ohlédnutí s Aromaterapií

Letos v červenci jsem měla možnost ve firmě u Hadků ve Kšicích prožít dva úžasné dny spolu s kosmetičkami z Jekatěrinburgu, které se chtěly naučit ošetření celého těla pomocí aromaterapeutických zábalů, jimiž se uvolní a povzbudí lymfa.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

nejprve velké poděkování za nosní olej DONOSOL. Mám dceru 12 let a je tomu dva roky zpět, co byla během podzimního a zimního období 5× na antibiotikách kvůli zánětu vedlejších nosních dutin a s tím spojeným zánětem průdušek.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku

Před Vánocemi jsem Vám na doporučení naší masérky telefonovala, poradil jste mi s výběrem přípravků. Nyní tedy píši, jak jsme na tom, a ještě se chci dále na něco zeptat. Prvně však, co nám bylo.

Zkušenosti a rady: Pro Ježíška

V příštím životě bych chtěla být obyvatelkou Havaje. Prosím, zeptejte se, proč. Budete koulet očima, neboť z rukávu vytahuji hned dvě odpovědi. Já jsem ještěrka. Pane Láďo, tolik zase koulet očima nemusíte.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie od srdce k srdci

Letos v červnu jsem doprovázela pana Hadka na jeho cestách po pěti ruských městech a překládala semináře ruským posluchačům.

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti.

Zkušenosti a rady: Dutiny zlobit nemusí

Chladné roční období s mnoha svými typickými průvodci je zde. Jedním z těchto nezvaných návštěvníků bývají u mnohých každoročně i záněty dutin. O tom zcela jednoznačně svědčí i narůstající počet dotazů zasílaných na poradnu.

Koutek pro maminky: Koupelové oleje o Vánocích pro dospělé, ale i dětičky

Milí čtenáři Aromaterapie, rok 2013 je skoro za námi a už se nám blíží předvánoční čas, příroda se pomalu ukládá ke spánku, vše kolem nás se jakoby zpomaluje a připravuje na zimu, dny se krátí. Tento čas má být pro nás znamením, že bychom měli zpomalit i my.

Poradna

AromaFlora: Pečujeme o pokojové rostliny šetrně a bez chemie

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí.

AromaFlora: Ošetření skladovaných jablek přípravkem FUNGI-STOP

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

AromaFauna: HY-FLEA

Co to zase vymysleli? Co je to zase za název? Mnoho dalších otázek se vám nyní honí hlavou. A zde máte odpovědi.

AromaFauna: Moje cesta k aromce

Ráda bych se podělila o stále se rozrůstající zkušenosti s produkty AromaFauna od paní Michaely Švorcové.

AromaFauna: Mycí olej proti blechám

Úžasné účinky mycích olejů jsou již známé, neodmašťují pokožku ani srst, a ta je díky tomu přirozeně lesklá. V oleji je i jednoduché koupání, následně rychlé fénování a příjemné česání, to my, kdo mycí oleje používáme, již známe.