Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2013

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje. Ideální by bylo vysavač po každém použití řádně vyčistit a samozřejmě i vyměnit sáček, či vyprázdnit sběrnou nádobu. Ideální ale v tomto případě neznamená praktické! Bohužel nasáté nečistoty jsou většinou organického původu. Zde pak stačí jen nepatrná vlhkost obsahu vysavače, a ta vede k množení plísní a samozřejmě i vzniku nežádoucího zápachu. I v tomto případě může aromaterapie pomoci. Jak všeobecně známo, některé éterické oleje mají antimikrobiální, jiné protiplísňové, a dokonce i antivirální účinky. Samozřejmě, že nebudeme hledat nic cenově exkluzivního, ba právě naopak, mohu konstatovat, že v tomto případě se na nás štěstí přímo směje, protože právě oleje se silnými antimikrobiálními a protiplísňovými účinky patří k těm cenově příznivým. A tak na dotaz, co dělat se zapáchajícím vysavačem, dává aromaterapie celkem jednoduchou odpověď. Do nádoby na nečistoty vložíme kousek buničiny pokapané směsí éterických olejů AROMISAN. Ve směsi obsažené éterické oleje nejen příjemně provoní uklízený byt, ale zároveň likvidují mikroby jak ve vysavači, tak i aerobní mikroorganismy ve vzduchu, díky tomu, že z vysavače částečně odchází s filtrovaným vzduchem. Voňavý zbytek směsi pohlcený v buničině se i po skončení vysávání bude pomalu odpařovat, a pro mikroorganismy tak vytvářet „vražedně nedýchatelné prostředí“. Můžeme konstatovat, že směs AROMISAN je ukázkou, jak lze spojit příjemné s užitečným, a také zdraví prospěšným. Myslím, že již po prvním použití se mnou budete souhlasit, že název článku již nesedí… Krásnou aromalampu s hořící svíčkou vám AROMISAN sice z vysavače neudělá, ale účinek bude podobný.

Úplně jsem zapomněl, že prvních 10 objednávajících má tradičně dostat novinku AROMISAN  zdarma. Inu, co se dá dělat. Tentokrát to za mě napravil sám Ježíšek. Asi ho navrhnu do příští vlády coby ministra financí. Těch, kdo najdou novinku AROMISAN  v lahvičce o objemu 50 ml v balíčku zdarma, nebude 10, ale protože je to Ježíšek, bude jich rovnou 20. 

Karel Hadek

Směs éterických olejů AROMISAN, lze nakapat na srolovaný buničinový kapesník, případně útržek z kuchyňské role (větší rolička). Zde lze aplikovat až 4 objemy kapátka. Dobře poslouží i cigaretový filtr. Přijme obsah jednoho kapátka.

 

Pytlíková

Dobrovolně a bez mučení přiznávám, že cizí slovo orientace mému zvukovodu nezní moc líbivě. Jelikož všechno souvisí se vším, je to dáno asi i tím, že v mapě, navigaci, zákonech, politice, a dokonce i v některých lidech, se spíše neorientuji. Mám jasno v čase (až na drobné výpadky), prostoru (někdy si pletu pravou a levou stranu) a rozhodně v sexuální orientaci. A v životě? To je kapitola sama o sobě.

Jelikož čert nikdy nespí…, promiňte mi, jen malá odbočka. Víte, proč mají tchýně kruhy pod očima? Ne, Mařenko, není to tím, že nepoužívají skvělý přípravek firmy Aromaterapie Karel Hadek v podobě Lipio-Séra LMP, ale tím, že čert nikdy nespí… No, raději popojedeme. Jelikož vím, že čert nikdy nespí a vše je relativní, na upřesněnou dodávám, že i mé orientace, ve kterých mám jasno, mohou mít jen dočasnou, tedy prozatímní platnost. Jedna z mých orientací se jmenuje pytlíková. Jako testujícímu ušáčkovi Karla Hadka se mi dostala do rukou skleněná lahvička s podivným názvem „Vysavačák“. Vlivem počasí mi zamrzly mozkové závity a v hlavě nastalo temno, doplněné drobným sněžením. Po otevření lahvičky jsem díky směsi éterických olejů obsahující tymián, Litseu Cubebu, borovici, mátu peprnou, eukalyptus, rozmarýn, pomerančtúji a hřebíček, dostala silnou pecku do nosu a podařilo se. V hlavě mi začaly sněhové vločky pomalu tát. Neodolala jsem a několik kapek nakapala na papírový kapesník. Pokoj v mžiku objala příjemná a sympatická vůně. Velice ráda bych ocenila kombinaci těchto éterických olejíčků, jejímž spojením vznikl silný antimikrobiální výstřel z kanónu, pardon, z laborky Karla Hadka, jehož hlaveň je namířena do všech domácností, kde neúnavně a oddaně pomáhají svým silným sacím výkonem v boji s nekonečným množstvím drobků, smítek, nitek, nastříhaných papírků od dětí, vlasů, chlupů a všudypřítomného prachu, mikrobů, plísní a jiných nečistot vysavače. Vysavačů je na trhu nabídka vskutku pestrobarevná. Můžete narazit na vysavače sáčkové (pytlíkové), bezsáčkové, víceúčelové, ruční, tyčové, robotické, na dálkové ovládání, parní a bůhvíjaké ještě. Výběr a volba záleží na každé hospodyňce, možná dnes už i na hospodáři. Důležité je, aby vládla spokojenost. V pytlíku, tedy v části vysavače, kde se shromažďují nasbírané nečistoty, je díky motorovému výkonu teplo, tedy se jedná o ideální prostředí k množení různých mikroorganismů, které se mohou odcházejícím vzduchem z vysavače dostat do vzduchu v místnosti, který dýcháme. Zde je důležité nešidit údržbu. V létě jsem svému „miláčkovi“ na kolečkách vyčistila a na sluníčku vysušila vnitřnosti. Větší binec najdete již jen v politice. Po znovuuvedení do chodu si vrněl slastí a blahem. Jeho sací výkon se očistou jemně zvýšil a od radosti občas smlsne i zatoulaný díleček z dětské stavebnice.

Aplikace éterického „mikrobovrahouna“ je velice jednoduchá. Několik kapek směsi éterických olejů AROMISAN nakapu na čtvereček papírové utěrky, který vložím do čistého vysavačového pytlíku. Množství odhaduji od oka, přibližně stejné, jako v případě použití do aromalampy, tedy na 5 m3 vzduchu se počítá 1 kapka AROMISANU . V případě, že jste majiteli např. bezsáčkového, či jiného luxujícího přístroje, doporučuji nakapat olejovou směs rovněž na papírový kapesník, papírovou utěrku či kousíček bavlněné látky, stočit do válečku, klubíčka, šnečku, svitku, a to za pomoci nitě, vlny, špagátku, či tenkého drátku, aby olej nechtěně neolízl, a tím nenarušil umělohmotnou součást vysavače, do které budete aromaterapeutickou náplň vkládat. Takto připravený vysavač stačí již jen zapojit do zásuvky, zmáčknout vypínač, předat partnerovi a od kouřícího se kafíčka pozorovat a užívat si s nadšením voňavé luxování. Přidejte svému vysavači formou aromaterapeutické směsi éterických olejů AROMISAN o jeden voňavý filtr navíc. Je připraven k objednání pro Vašeho partnera jako vánoční dárek ve skleněné lahvičce s pipetou o objemu 50 ml nebo i 100 ml. Věřím, že ho potěší, a výrazně zpříjemní úklid Vaší domácnosti. Přeji Vám příjemné „luxování“ informací z vánočního časopisu Aromaterapie.

Iveta S.

Úvodní slovo Karla Hadka

V minulé Aromce jsem se chtě nechtě pomalu loučil s létem. Podzim a zimu zrovna nemusím, nejspíše proto, že slunečné dny pro mě představují životabudič a rád se nechávám hladit slunečními paprsky.

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje.

Novinky: AROMA-BABY

Jedním z častých dotazů, se kterým se klienti obrací na poradnu, je i otázka, jaké éterické oleje či jejich směsi použít jako prevenci problémů, které jsou typické pro dětské kolektivy. Tedy převážně mateřské školky či školy.

Novinky: Dárkové poukazy

Ne nadarmo se říká, že darovat dělá radost. Povětšinou však oné radosti předchází i starost. Jeden si vždy musí lámat hlavu, co darovat, aby obdarovaného potěšil, a radost byla oboustranná. Jednou z možností, jak zcela jistě potěšit, je dárkový poukaz.

Slovo odborníka: Voňavé políbení

Víte, co dělá ženu krásnou, krásnější, nejkrásnější? Věřím, že co člověk, ať už ženského, či mužského rodu, každý na tuto otázku dokáže odpovědět zcela originálním způsobem.

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk.

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou.

Slovo odborníka: Lecitoly a speciální směsi jako jedinečný vánoční dárek

Nadchází vánoční čas a my chceme něco speciálního pro své nejbližší. Něco originálního, něco, co bude osobité, jedinečné. Tuto možnost nám dává mnoho výrobků AKH ale specialitou jsou především směsi éterických olejů nesoucí název Čakrální směsi a Pentagramové směsi.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

v časopise Aromaterapie 3/2013 píšete o léčbě kožních bradavic pomocí vlaštovičníku. Dovolte, abych se s Vámi podělila o mou vlastní zkušenost. Skoro 2 roky mě trápila nevzhledná bradavice na plosce nohy, přímo na nášlapném místě pod prsty.

Zkušenosti a rady: Dopis pro Máňu

Milá Máňo, děkuji Ti za dopis, který mi udělal radost. Pokud mě letos čerti odnesou, což nepředpokládám, protože nevím, kdo by se s tou tíhou takovou dálku tahal, rozhodla jsem se, že upeču jen vanilkové rohlíčky a linecké.

Zkušenosti a rady: Koupelové pozdravení

V době, kdy píši tyto vánoční řádky, nejsem zcela fit – unavené a skelné oči, rýma, bez nálady, trošku se mými vyvinutými plicními sklípky prohání kašel.

Zkušenosti a rady: Letní ohlédnutí s Aromaterapií

Letos v červenci jsem měla možnost ve firmě u Hadků ve Kšicích prožít dva úžasné dny spolu s kosmetičkami z Jekatěrinburgu, které se chtěly naučit ošetření celého těla pomocí aromaterapeutických zábalů, jimiž se uvolní a povzbudí lymfa.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

nejprve velké poděkování za nosní olej DONOSOL. Mám dceru 12 let a je tomu dva roky zpět, co byla během podzimního a zimního období 5× na antibiotikách kvůli zánětu vedlejších nosních dutin a s tím spojeným zánětem průdušek.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku

Před Vánocemi jsem Vám na doporučení naší masérky telefonovala, poradil jste mi s výběrem přípravků. Nyní tedy píši, jak jsme na tom, a ještě se chci dále na něco zeptat. Prvně však, co nám bylo.

Zkušenosti a rady: Pro Ježíška

V příštím životě bych chtěla být obyvatelkou Havaje. Prosím, zeptejte se, proč. Budete koulet očima, neboť z rukávu vytahuji hned dvě odpovědi. Já jsem ještěrka. Pane Láďo, tolik zase koulet očima nemusíte.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie od srdce k srdci

Letos v červnu jsem doprovázela pana Hadka na jeho cestách po pěti ruských městech a překládala semináře ruským posluchačům.

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti.

Zkušenosti a rady: Dutiny zlobit nemusí

Chladné roční období s mnoha svými typickými průvodci je zde. Jedním z těchto nezvaných návštěvníků bývají u mnohých každoročně i záněty dutin. O tom zcela jednoznačně svědčí i narůstající počet dotazů zasílaných na poradnu.

Koutek pro maminky: Koupelové oleje o Vánocích pro dospělé, ale i dětičky

Milí čtenáři Aromaterapie, rok 2013 je skoro za námi a už se nám blíží předvánoční čas, příroda se pomalu ukládá ke spánku, vše kolem nás se jakoby zpomaluje a připravuje na zimu, dny se krátí. Tento čas má být pro nás znamením, že bychom měli zpomalit i my.

Poradna

AromaFlora: Pečujeme o pokojové rostliny šetrně a bez chemie

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí.

AromaFlora: Ošetření skladovaných jablek přípravkem FUNGI-STOP

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

AromaFauna: HY-FLEA

Co to zase vymysleli? Co je to zase za název? Mnoho dalších otázek se vám nyní honí hlavou. A zde máte odpovědi.

AromaFauna: Moje cesta k aromce

Ráda bych se podělila o stále se rozrůstající zkušenosti s produkty AromaFauna od paní Michaely Švorcové.

AromaFauna: Mycí olej proti blechám

Úžasné účinky mycích olejů jsou již známé, neodmašťují pokožku ani srst, a ta je díky tomu přirozeně lesklá. V oleji je i jednoduché koupání, následně rychlé fénování a příjemné česání, to my, kdo mycí oleje používáme, již známe.