Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2013

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk. Přiznávám, až do dnešních dnů je mi procházka lesem daleko příjemnější, než objevování „krás“ velkoměst. Nutno však dodat, že se jedná o sezónní záležitost. Častý pobyt v lese je pak záležitostí nejen příjemnou, ale i zdraví prospěšnou. V letních měsících jehličnaté stromy prosycují vzduch svými éterickými oleji. V zimě pak sice s tvorbou éterických olejů ustávají, nabízí se však možnost přinést si borovicový les v jeho „tekuté formě“ domů. Samozřejmě včetně jeho terapeutických účinků.

Borovice je siličnatý strom, a nabízí nám spolubydlení ve formě éterického oleje z borovicového jehličí. Co se jeho složení týká, lze ho označit za výborného domácího přítele a zelenou lékárnu současně. V mnohých knihách jsem četl varování, že se smí používat jen v mimořádně nízkých koncentracích, neboť dráždí pokožku. Autoři takovýchto aromaterapeutických pohádek nejspíše s olejem z borovicového jehličí nikdy nepracovali a vede je k tomu úvaha, že hlavní složkou tohoto oleje jsou terpeny. To je sice pravda pravdoucí, ale borovicový olej nejsou jen terpeny (stejně jako benzín v nádrži auta není auto samo), ale vysoce komplexní mix mnoha dalších substancí, které pak vykazují zcela odlišné terapeutické vlastnosti. Kromě monoterpenů to jsou i sesquiterpeny, monoterpenické alkoholy, aldehydy, estery. Olej z jehličí borovice lze označit za excelentní protiinfekční sestavu účinných látek na problémy dýchacích cest. Lze jej použít jako přírodní antiseptikum, které nám obývané prostory nejen příjemně provoní, ale i mikrobiálně vyčistí. Terapeuticky účinné je i inhalování při problémech s dýchacími cestami, včetně zánětu průdušek či zápalu plic. Zde se pak nabízí i neomezená možnost kombinací s jinými, v této oblasti účinnými olejíčky. Pro malé děti lze doporučit např. kombinaci borovice - mateřídouška v poměru 3:1. Jistě jej ocení i astmatici, zde je např. vynikající kombinací směs borovice - máta peprná v poměru 2:1. Kombinace borovice -  saturejka - tymián - dobromysl se osvědčila jako inhalační terapeutikum jak při zánětlivých onemocněních dýchacích cest, tak při tuberkulóze. Při inhalacích vždy doporučuji nízké koncentrace (tak, jak to „provozuje“ příroda), čemuž odpovídá 1 kapka éterického oleje, případně směsi éterických olejů, na cca 5 m3 vzduchu. Oleje z jehličí borovice si cením natolik, že pokud nezapomenu, pak „borový les v kapkách“ je pravidelnou součástí mé ložnice. Borovicový olej nachází i uplatnění i v různých zdraví prospěšných preparátech. Např. v koupelových olejích při nastydnutí. V naší nabídce se nachází nejen BOROVICOVÝ koupelový olej.

Borovicový éteráček je i neodmyslitelnou součástí speciality EUKALYPTO-TYMIÁNOVÉHO koupeláčku. Borovicový olej je také jednou z hlavních terapeuticky účinných součástí balzámu BORO-BORO. Tento preparát lze doporučit nejen jako vynikající osvěžující masážní balzám pro relaxační masáž u zdravého jedince, ale je s to řešit různé svalové bolesti, přináší úlevu při revmatizmu, dně či artritidě.

Borovicový olej jako součást preparátů (masážní, koupelové, sprchovací oleje), zlepšuje tok lymfatických tekutin a podobně jako jalovec efektivně napomáhá detoxikaci těla. Tím jeho podobnost jalovcovému oleji nekončí. I borovicový olej má velice pozitivní vliv na slinivku břišní, a tak preparáty s tímto olejem nutno označit i jako speciality pro diabetiky. Mohu je taktéž doporučit manažerům, působí i jako neurotonikum, neboť napomáhá odbourat nahromaděný stres. Na závěr pak přijdou na „borovicový dortík“ nikoli jedna, ale hned dvě třešničky. V úvodu (nesmyslně) zmíněné dráždění pokožky díky vysokému obsahu terpenických složek jistě ocení všichni, kdož trpí na zánětlivé či alergické onemocnění.

Borovicový olej prokazatelně stimuluje činnost nadledvinek. Tyto endokrinní párové žlázy, krom mnoha dalších funkcí, produkuji i kortizol, který pak posiluje protizánětlivé procesy v organismu. Nezbývá, než se zamyslet nad tím, zda nebude občas lepším řešením „návštěva borového lesa“ v jakékoli formě, než návštěva lékárny. Ta druhá třešnička je spíše určena pánům. Olej z borovicového jehličí lze označit za olej s fytohormonálními účinky. Na rozdíl od „dámských“ fytohormonálních olejů (např. fenykl či muškátová šalvěj) má borovicový olej účinky podobné testosteronu. Borovicový olej a preparáty s ním vyrobené se mi jeví tak zajímavé, že kopii tohoto článku zasílám i Ježíškovi. Konec konců, ať již sám olej z jehličí borovice, či preparáty s ním, jako KO, SO, BORO-BORO, lze vnímat jako ideální dárky jak pro potěšení, tak relaxaci, ale i vylepšení funkčnosti organismu, tedy zdraví. S takovýmto dárkem se prostě nelze netrefit. No a na závěr již jen prosba na milého čtenáře. Zachovejte tento článek v přísné tajnosti. Kdyby se dostal do rukou, podotýkám gramotnému, euroblbci, mohla by nám unijní eurovrchnost pobyt v borovém lese zdanit, či ještě hůře, když ta potvora bez svolení eurovrchnosti i léčí, co takhle povolit vstup do lesa jen na lékařský předpis. Samozřejmě, že jen a jen přes lékárnu!

Popisovaný olej právě díky obsahu monoterpenů vykazuje i antivirální účinky. V době chřipek zcela jistě vítaná pomoc. Inhlace lze provádět i za pomoci ochranné roušky, na níž se před nasazením nakape 3 - 5 kapek. V rámci testování dráždivosti jsem se nechal masírovat masážním olejem s obsahem 15 % oleje z borovicového jehličí. Žádné podráždění pokožky se nekonalo. I přesto doporučuji každému (a to nejen u tohoto oleje) vyzkoušet individuální snášenlivost aplikací preparátu v loketní jamce.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

V minulé Aromce jsem se chtě nechtě pomalu loučil s létem. Podzim a zimu zrovna nemusím, nejspíše proto, že slunečné dny pro mě představují životabudič a rád se nechávám hladit slunečními paprsky.

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje.

Novinky: AROMA-BABY

Jedním z častých dotazů, se kterým se klienti obrací na poradnu, je i otázka, jaké éterické oleje či jejich směsi použít jako prevenci problémů, které jsou typické pro dětské kolektivy. Tedy převážně mateřské školky či školy.

Novinky: Dárkové poukazy

Ne nadarmo se říká, že darovat dělá radost. Povětšinou však oné radosti předchází i starost. Jeden si vždy musí lámat hlavu, co darovat, aby obdarovaného potěšil, a radost byla oboustranná. Jednou z možností, jak zcela jistě potěšit, je dárkový poukaz.

Slovo odborníka: Voňavé políbení

Víte, co dělá ženu krásnou, krásnější, nejkrásnější? Věřím, že co člověk, ať už ženského, či mužského rodu, každý na tuto otázku dokáže odpovědět zcela originálním způsobem.

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk.

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou.

Slovo odborníka: Lecitoly a speciální směsi jako jedinečný vánoční dárek

Nadchází vánoční čas a my chceme něco speciálního pro své nejbližší. Něco originálního, něco, co bude osobité, jedinečné. Tuto možnost nám dává mnoho výrobků AKH ale specialitou jsou především směsi éterických olejů nesoucí název Čakrální směsi a Pentagramové směsi.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

v časopise Aromaterapie 3/2013 píšete o léčbě kožních bradavic pomocí vlaštovičníku. Dovolte, abych se s Vámi podělila o mou vlastní zkušenost. Skoro 2 roky mě trápila nevzhledná bradavice na plosce nohy, přímo na nášlapném místě pod prsty.

Zkušenosti a rady: Dopis pro Máňu

Milá Máňo, děkuji Ti za dopis, který mi udělal radost. Pokud mě letos čerti odnesou, což nepředpokládám, protože nevím, kdo by se s tou tíhou takovou dálku tahal, rozhodla jsem se, že upeču jen vanilkové rohlíčky a linecké.

Zkušenosti a rady: Koupelové pozdravení

V době, kdy píši tyto vánoční řádky, nejsem zcela fit – unavené a skelné oči, rýma, bez nálady, trošku se mými vyvinutými plicními sklípky prohání kašel.

Zkušenosti a rady: Letní ohlédnutí s Aromaterapií

Letos v červenci jsem měla možnost ve firmě u Hadků ve Kšicích prožít dva úžasné dny spolu s kosmetičkami z Jekatěrinburgu, které se chtěly naučit ošetření celého těla pomocí aromaterapeutických zábalů, jimiž se uvolní a povzbudí lymfa.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

nejprve velké poděkování za nosní olej DONOSOL. Mám dceru 12 let a je tomu dva roky zpět, co byla během podzimního a zimního období 5× na antibiotikách kvůli zánětu vedlejších nosních dutin a s tím spojeným zánětem průdušek.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku

Před Vánocemi jsem Vám na doporučení naší masérky telefonovala, poradil jste mi s výběrem přípravků. Nyní tedy píši, jak jsme na tom, a ještě se chci dále na něco zeptat. Prvně však, co nám bylo.

Zkušenosti a rady: Pro Ježíška

V příštím životě bych chtěla být obyvatelkou Havaje. Prosím, zeptejte se, proč. Budete koulet očima, neboť z rukávu vytahuji hned dvě odpovědi. Já jsem ještěrka. Pane Láďo, tolik zase koulet očima nemusíte.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie od srdce k srdci

Letos v červnu jsem doprovázela pana Hadka na jeho cestách po pěti ruských městech a překládala semináře ruským posluchačům.

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti.

Zkušenosti a rady: Dutiny zlobit nemusí

Chladné roční období s mnoha svými typickými průvodci je zde. Jedním z těchto nezvaných návštěvníků bývají u mnohých každoročně i záněty dutin. O tom zcela jednoznačně svědčí i narůstající počet dotazů zasílaných na poradnu.

Koutek pro maminky: Koupelové oleje o Vánocích pro dospělé, ale i dětičky

Milí čtenáři Aromaterapie, rok 2013 je skoro za námi a už se nám blíží předvánoční čas, příroda se pomalu ukládá ke spánku, vše kolem nás se jakoby zpomaluje a připravuje na zimu, dny se krátí. Tento čas má být pro nás znamením, že bychom měli zpomalit i my.

Poradna

AromaFlora: Pečujeme o pokojové rostliny šetrně a bez chemie

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí.

AromaFlora: Ošetření skladovaných jablek přípravkem FUNGI-STOP

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

AromaFauna: HY-FLEA

Co to zase vymysleli? Co je to zase za název? Mnoho dalších otázek se vám nyní honí hlavou. A zde máte odpovědi.

AromaFauna: Moje cesta k aromce

Ráda bych se podělila o stále se rozrůstající zkušenosti s produkty AromaFauna od paní Michaely Švorcové.

AromaFauna: Mycí olej proti blechám

Úžasné účinky mycích olejů jsou již známé, neodmašťují pokožku ani srst, a ta je díky tomu přirozeně lesklá. V oleji je i jednoduché koupání, následně rychlé fénování a příjemné česání, to my, kdo mycí oleje používáme, již známe.