Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 4/2013

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti. Nechtěl bych zde omílat nadmíru zdraví prospěšné účinky saunování, ale spíše se podělit o to, jak si saunu ještě lépe vychutnat. I když je napsána spousta pravidel a saunovacích desater, mnoho lidí se stále saunuje špatně, a tím se připravují o to příjemné a prospěšné, co sauna může nabídnout. Onu drzost nabízet Vám své rady bych rád odůvodnil svým více jak dvacetiletým navštěvováním sauny. Také naše dvě děti (staršímu už pomalu táhne na osmnáct) se s námi do sauny hodně nachodily (a stále chodí). A v neposlední řadě má profese maséra a člověka pečujícího o tělo (a nejen o něj) mi dává na tu drzost právo.

Předem musím zdůraznit, že v saunách s provozem pro veřejnost toho příliš mnoho neovlivníte. Ale můžete si všímat různých detailů a případně se poohlédnout po jiné provozovně. Ti šťastní, kteří mají saunu doma, nebo ti, kteří si saunu pronajímají, mají vše (skoro) ve svých rukou.

 

Dle mých zkušeností se v sauně nejčastěji vyskytují tyto chyby:

• Vysoká vlhkost. V sauně si hlídáme vzdušnou vlhkost - velkou chybou je, pokud je v potírně na začátku vysoká (relativní vlhkost by měla být okolo 15 %!). Důvody bývají ve špatném větrání, nedostatečném utírání pokožky před vstupem do potírny nebo používání mokrých ručníků jako podložky pod sebe. Pobyt v takové potírně není příjemný - špatně se dýchá a "štípe" to. Máme-li rádi parní náraz v průběhu pocení (polevy saunových kamen vodou), je zapotřebí po každém kole saunu řádně vyvětrat.

• Vysoká teplota. Já osobně nejsem příznivcem teplot přes 100 °C. Účelem pobytu v potírně je "rovnoměrně" prohřát a vypotit tělo v průběhu nějakých 10 až 15 minut. Při vysokých teplotách dochází v místech s malou vrstvou podkožního tuku k přehřátí pokožky, a tím k újmě cévního aparátu, zatímco ostatní části těla jsou ještě studené. Dle mého názoru není pobyt v přehřáté sauně příjemný. Pokud jdeme do sauny s dětmi, nechávám teplotu termostatu okolo 86 - 89 °C a děti na dolní lavici. Osobně se přikláním k teplotám v rozmezí 85 - 95 °C.

 

V návaznosti na předchozí odstavec bych rád zmínil, že saunování by mělo být záležitostí individuální a vždy by se mělo řídit Vašimi pocity. Určitě bude záležet na tom zdali si dáváte saunu s rodinou (dětmi), nebo jdete do sauny pouze pánové či samotné dámy. Také máte-li potíže s krevním tlakem nebo je-li Vám 70 let a více. Zdali jste příliš vyčerpáni, nebo naopak ve výborné kondici, atd. Tomu všemu bychom měli přizpůsobit teplotu, dobu pobytu v potírně, ochlazování, dobu odpočinku v odpočívárně a případné použití éterických olejů. Dle mých zkušeností dostává sauna v kombinaci s éterickými oleji „novou dimenzi“. Z nabídky směsí é. o. SAUNA Karel Hadek si vybere každý. Určitě mohu zaručit, že každá z nich velmi výrazně podpoří pocení. Při použití éterických olejů doporučuji vyvarovat se následujících chyb. Nikdy nekapeme éterické oleje přímo na saunová kamna. Také kapání do vody, určené k polevům kamen (vzhledem k nerozpustnosti olejů ve vodě), nemusí být úplně to pravé (případně je zapotřebí řádně vodu s éteráčky promíchat). Ideální je mít v potírně kousek dřeva (např. někde kolem kamen, kde proudí vzduch), na který éterické oleje kapeme. Pokud není, vystačíme si s buničinou nebo ubrouskem. Pojďme si tedy popsat, jak na to. Před vstupem do potírny doporučuji potírnu vyvětrat a poté nechat vyrovnat teplotu. Pak si připravíme vodou navlhčený ubrousek nebo buničitou vatu, na něž nakapeme zvolený éterický olej. Množství záleží na Vašem okolí, použité směsi a velikosti sauny. Já používám v sauně pro 4 osoby okolo 10 až 15 kapek é. o.  

 

A jakou směs zvolit? Volba je na Vás. Na výběr máme z 8 variant. Přizpůsobte výběr vždy výše uvedenému (s kým, jak, proč...).
 

Čínská sauna Vám nabídne netradiční kombinaci osvěžujících citrusů a stimulačních olejů, z nichž nejvíce rozeznáme skořici. Tato směs je vhodná pro výraznou stimulaci a povzbuzení organismu.  
 

Finská sauna je velmi „hebkou” a vyváženou směsí. Její stimulující a dýchací cesty povzbuzující účinky zaručují éterické oleje jako např. jalovec, borovice, eukalyptus. Vřele doporučuji při nachlazení a na podporu látkové výměny.
 

Horská sauna je příjemnou „jehličnatou„ směsí éterických olejů jako borovice, smrkové jehličí, rozmarýna a dalších. Má výrazný pozitivní účinek na dýchací cesty a podporu látkové výměny.
 

Japonská sauna – exoticky laděná kompozice s kombinací stimulačních i uklidňujících účinků. Vhodná jak při dýchacích potížích, tak i ve stavech vyčerpání a předrážděnosti. Obsažené éterické oleje jsou máta, myrta, jalovec, levandule, citron.
 

Lesní sauna – druhá z „jehličnatých” saunovacích směsí. Díky éteráčkům jako např. borovice, smrk, kajeput, jedle… najdeme v této směsi blahodárné působení na dýchací cesty. Směs má výrazný sekretolytický a mikrobiální účinek. Úžasné nejen pro děti v době nachlazení.
 

Polární sauna – zdravotně vonící směs é. o. (hlavně máta, cypriš, šalvěj, cedr aj.) nabízí opět blahodárné působení nejen na dýchací cesty. Převládající účinek je antiseptický a sekretolytický.
 

Ruská sauna – větrové a současně teplé aroma této směsi působí posilujícím účinkem a silně antisepticky. Převládající é. o. jsou máta, smrk, badyán, tymián.
 

Sauna Relax – velmi příjemně vonící směs, vhodná snad pro každou příležitost i společnost. Éterické oleje jako např. levandule, litsea cubeba, badyán a další navodí v každé sauně velmi příjemnou atmosféru.

 

Osobně nevidím problém v kombinaci saunových směsí. Nic špatného, pokud použijete pro první kola např. lesní saunu a před posledním kolem nasadíte na závěrečné zklidnění relax saunu. Jen  připomenu již zmiňované - po každém kole saunu vyvětráme.

Ještě bych rád upozornil na možnost použití Oleosolu v sauně. Pro ty, kteří využívají zdravotních účinků sauny a chtějí ještě intenzivněji podpořit látkovou výměnu pokožky, doporučuji použít v průběhu druhého či třetího kola Oleosol. Je na Vás, kterému dáte přednost. Po cca 5 - 7 minutách strávených v potírně, doporučuji přejít do sprchy a tam na sebe „rozetřít” přípravek Oleosol. Postačí přibližně menší polévková lžíce. Vynecháme obličej (nebo alespoň čelo – sůl, která stéká do očí, štípe) a samozřejmě oblast genitálií. Jinak si dáme záležet na protírání vnější strany stehen a také šlapek a meziprstních prostor. Vrátíme se zpět do potírny a kolo dokončíme. Oleosol nedoporučuji používat u dětí z důvodu jemné pokožky.

Na závěr nezbývá než popřát mnoho příjemných a prospěšných okamžiků strávených s rodinou či přáteli v sauně.

S úctou, láskou a pokorou

Radim Horenský, www.masernabazen.cz

Úvodní slovo Karla Hadka

V minulé Aromce jsem se chtě nechtě pomalu loučil s létem. Podzim a zimu zrovna nemusím, nejspíše proto, že slunečné dny pro mě představují životabudič a rád se nechávám hladit slunečními paprsky.

Novinky: Ne vždy zrovna voní

Jedním z vynikajících pomocníků, snad v každé domácnosti, je vysavač. Mašinka, která nás zbavuje nejen různých viditelných nečistot, jako jsou vlasy, drobky a podobně. Hadice vysavače samozřejmě nasaje i roztoče, různé mikroby, plísně nevyjímaje.

Novinky: AROMA-BABY

Jedním z častých dotazů, se kterým se klienti obrací na poradnu, je i otázka, jaké éterické oleje či jejich směsi použít jako prevenci problémů, které jsou typické pro dětské kolektivy. Tedy převážně mateřské školky či školy.

Novinky: Dárkové poukazy

Ne nadarmo se říká, že darovat dělá radost. Povětšinou však oné radosti předchází i starost. Jeden si vždy musí lámat hlavu, co darovat, aby obdarovaného potěšil, a radost byla oboustranná. Jednou z možností, jak zcela jistě potěšit, je dárkový poukaz.

Slovo odborníka: Voňavé políbení

Víte, co dělá ženu krásnou, krásnější, nejkrásnější? Věřím, že co člověk, ať už ženského, či mužského rodu, každý na tuto otázku dokáže odpovědět zcela originálním způsobem.

Slovo odborníka: Borovice a její olej

Již jako malé děcko jsem se těšíval na letní prázdniny, kdy jsem s rodiči jezdíval někdy do Doks a jindy na Hamr. A nebylo to jen kvůli tamním krásným jezerům. Často jsme se procházeli v borových lesích. Učarovaly mi asi i proto, že u nás v Podkrkonoší to byl samý smrk.

Slovo odborníka: Dovolená s andělem (Abdulem)

V pracovním zápřahu mi tak nějak uteklo, že po Vánocích přijdou Velikonoce, a hned po nich již doba dovolených. Pomalu jsem se vyděsil, kalendář mi dával najevo, že je již půlka září a za chvíli začínají kurzy Aromaterapie, které lze vnímat sice jako dny sváteční, ale v žádném případě jako dovolenou.

Slovo odborníka: Lecitoly a speciální směsi jako jedinečný vánoční dárek

Nadchází vánoční čas a my chceme něco speciálního pro své nejbližší. Něco originálního, něco, co bude osobité, jedinečné. Tuto možnost nám dává mnoho výrobků AKH ale specialitou jsou především směsi éterických olejů nesoucí název Čakrální směsi a Pentagramové směsi.

Zkušenosti a rady: Vážený pane Hadku,

v časopise Aromaterapie 3/2013 píšete o léčbě kožních bradavic pomocí vlaštovičníku. Dovolte, abych se s Vámi podělila o mou vlastní zkušenost. Skoro 2 roky mě trápila nevzhledná bradavice na plosce nohy, přímo na nášlapném místě pod prsty.

Zkušenosti a rady: Dopis pro Máňu

Milá Máňo, děkuji Ti za dopis, který mi udělal radost. Pokud mě letos čerti odnesou, což nepředpokládám, protože nevím, kdo by se s tou tíhou takovou dálku tahal, rozhodla jsem se, že upeču jen vanilkové rohlíčky a linecké.

Zkušenosti a rady: Koupelové pozdravení

V době, kdy píši tyto vánoční řádky, nejsem zcela fit – unavené a skelné oči, rýma, bez nálady, trošku se mými vyvinutými plicními sklípky prohání kašel.

Zkušenosti a rady: Letní ohlédnutí s Aromaterapií

Letos v červenci jsem měla možnost ve firmě u Hadků ve Kšicích prožít dva úžasné dny spolu s kosmetičkami z Jekatěrinburgu, které se chtěly naučit ošetření celého těla pomocí aromaterapeutických zábalů, jimiž se uvolní a povzbudí lymfa.

Zkušenosti a rady: Dobrý den,

nejprve velké poděkování za nosní olej DONOSOL. Mám dceru 12 let a je tomu dva roky zpět, co byla během podzimního a zimního období 5× na antibiotikách kvůli zánětu vedlejších nosních dutin a s tím spojeným zánětem průdušek.

Zkušenosti a rady: Dobrý den, pane Hadku

Před Vánocemi jsem Vám na doporučení naší masérky telefonovala, poradil jste mi s výběrem přípravků. Nyní tedy píši, jak jsme na tom, a ještě se chci dále na něco zeptat. Prvně však, co nám bylo.

Zkušenosti a rady: Pro Ježíška

V příštím životě bych chtěla být obyvatelkou Havaje. Prosím, zeptejte se, proč. Budete koulet očima, neboť z rukávu vytahuji hned dvě odpovědi. Já jsem ještěrka. Pane Láďo, tolik zase koulet očima nemusíte.

Zkušenosti a rady: Aromaterapie od srdce k srdci

Letos v červnu jsem doprovázela pana Hadka na jeho cestách po pěti ruských městech a překládala semináře ruským posluchačům.

Zkušenosti a rady: Sauna, saunování, éteráky

Vážení čtenáři časopisu Aromaterapie, jelikož chladné období láká mnohé z nás k pravidelné návštěvě sauny, rád bych se s Vámi podělil o zkušenosti a znalosti v této oblasti.

Zkušenosti a rady: Dutiny zlobit nemusí

Chladné roční období s mnoha svými typickými průvodci je zde. Jedním z těchto nezvaných návštěvníků bývají u mnohých každoročně i záněty dutin. O tom zcela jednoznačně svědčí i narůstající počet dotazů zasílaných na poradnu.

Koutek pro maminky: Koupelové oleje o Vánocích pro dospělé, ale i dětičky

Milí čtenáři Aromaterapie, rok 2013 je skoro za námi a už se nám blíží předvánoční čas, příroda se pomalu ukládá ke spánku, vše kolem nás se jakoby zpomaluje a připravuje na zimu, dny se krátí. Tento čas má být pro nás znamením, že bychom měli zpomalit i my.

Poradna

AromaFlora: Pečujeme o pokojové rostliny šetrně a bez chemie

Většina z nás má v domácnosti rostlinné kamarády, které občas napadají hmyzí škůdci. V mnoha případech to znamená použít chemické přípravky na ochranu rostlin, které však naše rostliny učiní jedovatými pro nás a naše okolí.

AromaFlora: Ošetření skladovaných jablek přípravkem FUNGI-STOP

Je podzim, čas sklízení a uskladňování podzimních odrůd jablek vhodných k dlouhodobému skladování. Abychom si v průběhu zimy mohli doplňovat tolik potřebný vitamin C z naší domácí bioprodukce, a nemuseli si kupovat chemicky ošetřovaná jablka, je velmi důležité správné skladování.

AromaFauna: HY-FLEA

Co to zase vymysleli? Co je to zase za název? Mnoho dalších otázek se vám nyní honí hlavou. A zde máte odpovědi.

AromaFauna: Moje cesta k aromce

Ráda bych se podělila o stále se rozrůstající zkušenosti s produkty AromaFauna od paní Michaely Švorcové.

AromaFauna: Mycí olej proti blechám

Úžasné účinky mycích olejů jsou již známé, neodmašťují pokožku ani srst, a ta je díky tomu přirozeně lesklá. V oleji je i jednoduché koupání, následně rychlé fénování a příjemné česání, to my, kdo mycí oleje používáme, již známe.