Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí. I když už je polovina zimy za námi, není dobré polevovat v posilování naší imunity. Rad a receptů existuje spousta, ale v posledních letech se velké oblibě těší zázvor na mnoho způsobů. Věděli jste, že si tenhle kořen s pikantní štiplavou chutí můžete vypěstovat doma? Nyní je na to ideální čas!

Zázvor v sobě kromě své pikantnosti skrývá obrovské množství antioxidantů, díky kterým pomáhá z těla odvádět nežádoucí volné radikály. Léčivé účinky se zázvoru připisují již stovky let, ale teprve novodobé výzkumy prokazují, že působí proti bakteriím a virům, má také protizánětlivé a antiparazitární účinky. Navíc žvýkání kořene před jídlem zvyšuje produkci žaludečních kyselin, pomáhá předcházet plynatosti a bolestem žaludku.

Pro pěstování domácího zázvoru si vyberte nejlépe čerstvý a nepoškozený oddenek, který nenese známky napadení plísněmi. Pokud je zázvor trochu seschlý, ponořte ho přes noc do vody. Oddenek můžete zasadit celý nebo ho rozdělit na více částí, záleží na jeho velikosti. Každý díl by měl mít alespoň dva vegetační pupeny (očka). Oddenky pak vložte do květináče se substrátem a přihrňte tenkou vrstvou zeminy. Pamatujte, že očka musí směřovat vzhůru. Pro začátek bude stačit květináč o průměru 20 cm, nemusí být ani příliš hluboký. Později můžete rostlinu přesadit do větší nádoby. Zázvor bude pro svůj růst potřebovat dostatek vláhy a také velké množství živin. Ideální volbou je dobře propustný substrát nebo směs písku a zralého kompostu. Nemáte‑li přístup ke kvalitnímu kompostu, můžete substrát obohatit přidáním sypkého přípravku PLANT‑PROTECTOR, který dodá rostlině potřebné živiny a díky jeho složení navíc pomůže ochránit oddenky proti vzniku plísní a chorob.

A co dál? Zázvor je tropická rostlina, proto není vhodné ho pěstovat pouze v zahradních podmínkách. Jeho růst ohrožují teploty již kolem 10 stupňů. Proto zázvoru vyberte teplé a světlé místo v bytě. Prvního výhonku se můžete dočkat přibližně po třech týdnech od zasazení. Pokud se vám zdá, že zasazený kousek zázvoru klíčí příliš dlouho, je možné, že byl kořen ošetřený látkami zpomalujícími klíčení. Postupem času dosáhne výhonek výšky kolem 70 cm. Během léta je možné přestěhovat zázvor ven, ale chraňte ho před přímými slunečními paprsky a také dávejte pozor na vítr, který by mohl rostlinu polámat.

Pozornost věnujte zázvoru po celou dobu růstu. Mohlo by se stát, že se stane terčem žravých či savých škůdců. Zelené listy rostliny mohou napadnout například mšice. V takovém případě doporučujeme použít přípravek INSECT‑STOP, který obsahuje olej ze zaderachu indického a éterické oleje z tymiánu, saturejky a pelargonie. Díky účinkům zaderachu dojde během několika hodin k utlumení požerové či savé aktivity škůdců. I tak je ale nezbytné postřik opakovat dle návodu, aby byla zasažena všechna vývojová stádia škůdců.

Přibližně po 9 měsících od zasazení budou jindy zelené listy rostliny postupně žloutnout a zasychat. Není to známka toho, že by zázvoru něco sházelo. Naopak… Dostal od vás vše, co potřeboval, a takto vám dává najevo, že vaše píle je u konce a vy můžete začít sklízet oddenky schované pod zemí.

Iva Šimonková

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.