Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje. Byla pěstována již ve starověké Mezopotámii i Egyptě. Sušené květy byly od těchto dávných dob využívány i pro ochucování a dobarvení potravin a pokrmů na červeno nebo na žluto. Rostlina je známa i pod označením falešný šafrán.

Pěstováno je více typů. Některé varianty jsou zdrojem oleje s vysokým obsahem kyseliny olejové. V naší nabídce ale naleznete rostlinný olej vynikající vysokým obsahem kyseliny linolové – 70 až 80 %.

 

Čím je pro nás tato mastná kyselina tak zásadní?

Jedná se o omega-6 nenasycenou mastnou kyselinu s velkým významem pro organismus. V těle je enzymaticky přeměněna na kyselinu gama‑linolenovou. Je složkou buněčných membrán – podílí se tedy na správném fungování prakticky každé buňky v našem těle. Je důležitá při hojení ran a regeneraci organismu. Oceníme ji tak i při sportování, při podávání intenzivních fyzických výkonů nebo v rámci rehabilitace.

Dostatečný příjem se projeví na kvalitě vlasů a pokožky.

Najdeme ji také ve slunečnicovém a lněném oleji, ale i plnotučném mléce a hovězím mase. Světlicový olej je však jeden z jejich nejvýznamnějších zdrojů.

Působí jako antioxidant proti volným radikálům. Její příjem pomáhá bojovat se zvýšeným cholesterolem v krvi, snižuje riziko rozvoje aterosklerózy. Oceníte ji i v případě, že se rozhodnete nějaké to kilo zhubnout. Podporuje metabolismus tuků a jejich spalování při fyzické aktivitě… ano, pohybu se opravdu nevyhnete. Ale vyváženým jídelníčkem lze výsledky pohybových aktivit výborně podpořit. Napomáhá i tvorbě svalové tkáně.

Pro obohacení jídelníčku je ideální olej lisovaný za studena. Díky šetrnému způsobu výroby obsahuje řadu prospěšných složek a vitamínů, o které oleje lisované za tepla v průběhu výroby přicházejí. Využijete jej ve studené kuchyni, do salátů, pro zjemnění a dochucení sladkých i slaných pokrmů. Ke smažení a tepelné úpravě jídel však zvolte variantu oleje lisovaného za tepla.

Jak olej využijeme v rámci kosmetických přípravků?

Lze jej použít jako součást produktů pro péči o problematickou aknózní pokožku a pokožku trpící ucpanými póry. Velmi snadno se vstřebává, je využitelný pro všechny typy pokožky, zajišťuje hydrataci. Olej je velmi jemný, nedráždivý. Index komedogenity je 0, jedná se tedy o olej nekomedogenní.

Má dobrou skluznost při masáži. Pro masáže je používán samostatně nebo jako nosné médium pro éterické oleje. Pro výrobu kosmetických přípravků s delší dobou spotřeby je využívána spíše varianta oleje lisovaného za tepla.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.