Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

PORADNA:

DOTAZ:

Dobrý den,
právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.
Jsou drobné, největší jsou cca 5 mm. Zpočátku byly ojedinělé, teď je jich čím dál více a jsou, bohužel, hodně viditelné při opálení. Mám je hlavně na předloktí, holeních, ve výstřihu a na zádech. Je to plíseň? Zafungoval by váš přípravek na plísně? Medicína na to nic „neškodného“ nemá.
Děkuji za brzkou odpověď, budu se těšit na radu, co s tím… S pozdravem Alena

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, paní Aleno,

Bílé skvrny na pokožce mohou opravdu svědčit o přítomnosti plísně. Mohla by to být Pityriasis versicolor, kterou způsobují kvasinky rodu Malassezia, jež se běžně vyskytují na pokožce. Bílé flíčky vznikají potlačováním pigmentu. Na místech, kde je kvasinka aktivní, se pokožka neopálí. K onemocnění přispívá snížená imunita, dlouhodobý stres, teplo a vlhko, nadměrné pocení a nošení nevhodného oblečení.

Co se týká ošetření pokožky, doporučila bych Vám produkty s obsahem éterických olejů s protiplísňovými účinky. Na omývání pokožky používejte ŠALVĚJOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ. Aplikujte ho každý den na pokožku před sprchou, nechte 5 minut působit a poté opláchněte. Dále doporučuji vyzkoušet pozitivní účinky březového dehtu, který najdete v mycím oleji SEBOÖL. Ošetřit s ním můžete pokožku celého těla. Jeho nevýhodou je jeho intenzivní „uzená“ vůně ohně.

Na ošetření pokožky těla lze doporučit intimní balzám FEMISHEA nebo si můžete vytvořit vlastní směs: TŘEZALKOVÝ OLEJ s CANDISANEM (10% koncentrace, tj. 10 ml Candisanu do 90 ml třezalkového oleje).

Ošetřujte nejen postiženou pokožku, ale i širší okolí, abyste zamezila dalšímu případnému rozvoji onemocnění.

Plísně jsou záležitostí střev. Pokud je v nerovnováze naše přirozená mikroflóra, nasedají na střevo patogenní mikroorganismy, proto je vhodné stravu obohatit o fermentované potraviny, které jsou zdrojem probiotických kultur anebo zakoupit v lékárně probiotické kapsle.

Protože je kvasinka Malassezia součástí kožní mikroflóry, nelze ji trvale vyhubit, proto je potřeba předcházet dalšímu rozvoji a návratu onemocnění. Doporučuje se pokožku ošetřovat ještě 2–3 týdny po vymizení příznaků, nosit bavlněné a prodyšné oblečení, které lze prát na 50 °C. Oblečení je dobré také ze strany, kde je v kontaktu s kůží, přežehlit. Prádlo můžete také ošetřovat dezinfekčním přípravkem THYMICON. Stejně tak jím můžete ošetřit i lůžko. 2–3× týdně přestříkat prostěradlo a nechat přikryté peřinou.

Možná se Vám to přes zimní měsíce bude zdát lepší. Tím i jak ztratíte opálení, kůže bude bledší a skvrnky se budou pomalu vytrácet. To však ještě neznamená, že se v letním období nevrátí zpět. Proto by bylo dobré pokožku preventivně ošetřovat antimykotickými produkty i preventivně před létem. Skvrny hůře mizí, a tak se těžko pozná, zda jste se kvasinky zbavila. Protože kvasinka způsobuje poruchu tvorby pigmentu, působí při opalování jako filtr, takže se o vyléčení přesvědčíte zase, až se opálíte. Pokud jsou kvasinky stále aktivní, ta místa se neopálí a zůstanou bílá.

PharmDr. Vendula Víchová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.