Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak. Působení proti škodlivému hmyzu a roztočům je jedním z hlavních úkolů těchto složek. Pomáhají rostlinám chránit jejich stonky, listy, kořeny, hlízy či květy a semena před škůdci. Působí většinou na jejich nervový systém, který má jinou stavbu než u obratlovců. V koncentrované formě však ničí i jejich vajíčka a jiná stádia. Zajímavé ale je, že opylovače, tedy organismy prospěšné, éterické oleje k rostlinám naopak vábí. To, že éterické oleje (rostlinné silice) voní, je bonus i pro nás.

Jedná se o přírodní látky, které jsou dobře snášeny i zvířaty, pokud je používáme správně. Zkuste to tuto sezónu s přípravky založenými na repelentních účincích rostlin. Nabízíme přípravky pro zvířata malá, jako jsou kočky a psy, ale i pro větší zvířecí miláčky, třeba pro koně.

Pro malá zvířata do hmotnosti 5 kg:

KANUSPOT
Deodorační přípravek při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a hmyzu pro kočky, malé psy, drobná domácí zvířata – morčata, králíky

Za hlavní účinnou složku byla zvolena KANUKA (lat. Kunzea ambigua), tasmánská keřovitá rostlina označovaná anglicky také jako „tick bush“. Její schopnosti jsou v přípravku spojeny s účinky éterických olejů z TYMIÁNU, ROZMARÝNU, HŘEBÍČKU, PELARGONIE, CITRONELY a zklidňujícího KOZLÍKU, FENYKLU a KOPAIVY. Základ tvoří nosné oleje RICINOVÝ a NEEMOVÝ, které mají pečující účinky na pokožku.

Pro psy nad 5 kg:

FAUNA SPOT
Veterinární přípravek s možným odpuzujícím účinkem při výskytu klíšťat, blech a hmyzu, založený na éterických olejích z CITRONOVÉ TRÁVY, PELARGONIE a HŘEBÍČKU. Má příjemnou citrónovou vůni s nádechem pačuli. Účinnost přípravku je zhruba 3 týdny. Pokud je zvíře koupáno – umýváno, je potřeba častější aplikace. Přípravek je plně bezpečný při kontaktu s pokožkou lidí (dětí i dospělých) i zvířat.

INSI SPRAY
Voňavý veterinární přípravek – sprej s deodoračním účinkem při zvýšeném výskytu klíšťat, blech a dalšího obtížného hmyzu.

Přípravek na bázi lihu s nádhernou vůní TYMIÁNU, CEDRU a LAVANDINU, který lze aplikovat do srsti obdobným způsobem jako repelenty. Hlavní předností přípravku je, že po aplikaci nehrozí zvířeti nebezpečí nežádoucích účinků.

Přípravek aplikujeme do srsti nebo i na své oblečení, nejlépe vždy před procházkou. INSI SPRAY můžete použít i na provonění navlhlé srsti zvířete.

MYCÍ OLEJ HY‑INSI NEBO HY‑FLEA
Šetrné veterinární mycí přípravky na srst s deodoračním účinkem a možností odpuzování parazitů díky obsaženým éterickým olejům. Mycí olej kvalitně umyje srst i kůži a zbaví ji nečistot, zároveň ale nepoškozuje kožní film. Srst a kůže tak není vysušená ani při častém mytí. Při používání mycích olejů srst lépe schne.

Pro koně:

FLYOFF
Tento deodorační a regenerační přípravek pomáhající maskovat pachy zvířat při zvýšeném výskytu obtížného hmyzu. Koně jsou vystaveni náletům nepříjemného hmyzu na pastvě i ve stáji. Na kůži se mohou vyskytnout svědivé štípance, srst dostává zabrat kvůli drbání a tření se o různé předměty.

Je založený na NEEMOVÉM a RICINOVÉM OLEJI, které jsou obohaceny o účinné éterické oleje z BAZALKY, TYMIÁNU, ROZMARÝNU, CITRONELY, MÁTY, ELEMI a KOPAIVY. Složky přípravku pomáhají ošetřovat drobné změny a ranky na kůži, zklidňovat a regenerovat pokožku.

Přípravek je ceněn při ošetření srsti koní trpících letní vyrážkou. Pomáhá zklidnit pokožku a omezit svědění.

Přiměřené množství přípravku nastříkejte aplikátorem na srst koně. Další možností je vetřít a vmasírovat přípravek do srsti pomocí rukou. Při zvýšeném výskytu obtížného hmyzu aplikujte 1× denně před vypuštěním na pastvu. Dle potřeby lze frekvenci ošetření snížit/zvýšit.

Ideální je kombinace s přípravkem FAUNA SPOT, který aplikujte do hřívy a ocasu.

ANTI‑IRIX
Aroma‑odpuzovač hmyzu se svěží vůní MÁTY pro použití ve stájích. Nastříkat jej lze na dřevěné části, deky, závěsy. Přípravek na lihovém základě obsahuje pouze éterické oleje, při kontaktu se srstí nebo kůží lidí ani zvířat tedy nehrozí nebezpečí, jako je poleptání apod.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.