Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

Eukalypty jsou silné stromy původem z Austrálie. Náleží do čeledi myrtovitých, která zahrnuje řadu dalších léčivých rostlin. Jmenujme alespoň kajeput (včetně známého tea tree), hřebíček, manuku a kanuku či pimentovník.

Eukalyptů je známo přes 700 druhů. Jsou významné pro získávání éterického oleje, který je vyráběn parní destilací z jejich listů a větviček. Má široké spektrum využití – potravinářství, farmaceutický a kosmetický průmysl, parfémářství, jako aroma v drogistickém zboží. Má silné antimikrobiální účinky, působí jako insekticid, akaricid a repelent, byly zjištěny i účinky proti vnitřním parazitům. Působí intenzivně také proti plísním.

Ročně je vyprodukováno několik tisíc tun eukalyptového oleje, přes 2/3 výroby nyní pokrývá Čína. Eukalypty se pro tento účel pěstují již po celém světě – v Jižní Americe, Africe i jižní Evropě. Největší část produkce tvoří druhy E. glubulus a E. citriodora, které naleznete i v naší nabídce.

E. globulus obsahuje přes 80 % eukalyptolu – i proto je v rámci aromaterapie nevhodný pro děti. Pro ty je mnohem vhodnější (a i pro řadu dospělých osob přijatelnější) jemnější E. citriodora nebo ještě lépe E. radiata. E. radiata obsahuje eukalyptolu obvykle něco přes 60 %.

Repelentní a pesticidní účinky má na svědomí zejména 1,8-cineol (zvaný také eukalyptol), citronellal, citronellol, citronellyl‑acetát, p‑cymen, eukamalol, limonen, linalool, a‑pinen, g‑terpinen, a‑terpineol, alloocimen a aromadendren. Eukalyptový olej je důležitou součástí směsí éterických olejů zaměřených právě proti nepříjemnému hmyzu – REPELIN a INSEKTIN. Naleznete jej i v lihovém spreji INSI SPRAY určeném pro zvířata.

Kdy eukalyptový olej pomáhá?

• Nachlazení a kašel, chřipka, rýma: Pro inhalaci nakapeme cca 12 kapek do horké vody a inhalujeme. Při rýmě působí jako dekongescens, proto je obsažen v NOSNÍM OLEJI. Eukalyptový olej podporuje vykašlávání. Kromě vnitřního podání jej lze použít formou masáže hrudníku prsním balzámem PROATEM. Účinná je také koupel, pro kterou zvolte EUKALYPTOVO‑TYMIÁNOVÝ KOUPELOVÝ OLEJ.

• Astma: působí jako bronchodilatátor, tzn. rozšiřuje průdušky a usnadňuje tak dýchání

• Kožní plísně a plíseň nehtů

• Úleva při pásovém oparu

• Bolestivost kloubů při revmatu, artróze: Působí jako rubefaciens – lehkým drážděním zvyšuje prokrvení. V masážních přípravcích používáme v koncentraci do 5 %, lokálně do 25 %.

• Svalová bolest: masáže a koupele

• Lupy: součást přípravků pro péči o vlasy

• Mastná a problematický pleť

• Ústní hygiena

Upozornění: Evropská léková agentura udává ve své monografii nevhodnost orálního podání eukalyptového oleje dětem a adolescentům do 12 let. Na kůži je nevhodná aplikace do 4 let. Důvodem je právě vysoký obsah eukalyptolu, který u dětí může negativně ovlivňovat CNS a dýchání (laryngospasmus). Nepoužívejte u dětí, které mají v anamnéze záchvaty, febrilní křeče apod.

MVDr. Alena Vaníčková, Ph.D.

EUKALYPTUS GLOBULUS
Země původu: Španělsko
INCI: Eucalyptus globulus Leaf Oil
CHEMISMUS: 1,8-cineol, terpineol, kamfen, fenchen, pinen, limonen, globulol, p‑cymen

EUKALYPTUS KOALA
Země původu: Čína
INCI: Eucalyptus globulus Leaf Oil
VÝROBA: Destilace vodní parou
CHEMISMUS: 1,8-cineol, terpineol, kamfen, fenchen, pinen, limonen, globulol, p‑cymen Na rozdíl od Eukalyptového oleje má EUKALYPTUS KOALA ve složení asi o 5 % méně účinné složky cineolu.

EUKALYPTOVO‑CITRONOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ
Země původu: Brazílie
INCI: Eucalyptus citriodora Oil
CHEMISMUS: Citronelol, geraniol, eugenol, citronelal, karvon, cineol

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.