Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití. Jejich čich a pokožka jsou velmi citlivé. Pokud éterické oleje aplikujete s ohledem na bezpečnost, je aromaterapie jednoduchým a jemným způsobem, jak podpořit zdravý vývoj dítěte. Může také pomoci při řešení různých dětských obtíží, jako je např. nadýmání, špatné usínání, neklid, potíže s dýcháním při respiračních obtíží či při ekzematických onemocnění kůže.

Novorozené miminko se seznamuje s okolním světem tím nejpřirozenějším způsobem, čichem. Ten má velmi citlivý a dá se říci, že je pro něj tím nejvyvinutějším smyslem. Svou maminku nevidí, ale bezpečně ji rozpozná. Její vůně a vůně jejího mléka jsou tak silně spojeny s emocemi, že právě ony hrají klíčovou roli, aby se miminko cítilo v bezpečí. V tomto období by se tedy neměly používat parfémy a silné vůně, které by maskovaly vůni maminky. Nedoporučuje se ani používání éterických olejů. V prvních měsících života si totiž miminko zvyká na různé pachy a silné vůně pro něj bývají nepříjemné a nesnesitelné. Dokonce mohou ovlivňovat jeho chuť, což může souviset i s odmítáním kojení. Mezi třetím a šestým měsícem se miminko učí rozpoznávat podle vůně své okolí. Známé pachy na něj působí uklidňujícím dojmem, neznámé ho naopak mohou rozplakat. To je ten pravý čas, kdy můžeme začít podporovat rozvoj jeho smyslů pomocí aromaterapie.

Je mnoho možností, jak s aromaterapií začít. Od koupelí, přes masírování, mazání až po inhalaci. Velmi důležité je si pohlídat bezpečnost užívání a dávkování. Zásadou je používání kvalitních éterických olejů vyráběných z rostlinných surovin, nepoužívejte syntetické náhražky. Sledujte, jak miminko reaguje a zda se mu to líbí. Jedině tak poznáte, zda mu je vybraná vůně a technika příjemná.

Mnohdy maminky začínají s aromaterapií již v těhotenství, a tak se dá říci, že je miminko s danou vůní seznámeno již z období, kdy bylo ještě v bříšku. U těch úplně nejmenších se doporučuje začínat s éterickými oleji jako je MANDARINKA, HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ, HEŘMÁNEK MODRÝ, KOPAIVA, MEDUŇKA A LEVANDULE. Tyto éterické oleje zklidňují a podporují dobrý spánek, navíc mají zklidňující účinky na pokožku. Aromaterapii můžete miminku dopřát jako voňavou koupel nebo masáž. Ruku v ruce se pak mohou tyto činnosti stát příjemným večerním rituálem, který miminko zklidní a připraví na spánek.

Éterické oleje lze také miminku nabídnout formou inhalace, kdy lze použít jak aromalampy, tak difuzér. Pro inhalaci však postačí vždy jen pár minut a mnohdy postačí jedna malá kapička. Od 3 měsíců můžeme při dýchacích potížích použít éterické oleje z borovice či jedle, při neklidu či nespavosti lze použít levanduli, meduňku, mandarinku, heřmánek pravý a římský, růžovou palmu či pelargonii.

DOPORUČENÍ: Dávkování éterického oleje závisí na druhu éterického oleje, zdravotním stavu dítěte a jeho věku. Inhalace u dětí do 1 roku obvykle postačí na 5–10 minut.

Přehled éterických olejů a produktů, které lze použít u těch nejmenších:

Obecně dětem voní citrusy, jsou pro ně přátelské, radostné a usměvavé. Nejvhodnější je pro ně MANDARINKA, CITRON A POMERANČ. Jsou to svěží vůně, které rozjasňují náladu a miminko naladí do pohody. Tyto éterické oleje jsou také prospěšné při potížích s dýchacími cestami a jsou ideální pro péči o pokožku. Najdete je v dětské řadě MARINKA a CITRONEK. Mandarinku a pomeranč spolu najdete v MANDARINKOVÉM KOUPELOVÉM OLEJI, který můžete v malém množství přidat do vaničky při koupání.

Jedničkou při velkém zahlenění jsou jehličnany jako BOROVICE, SMRK nebo JEDLE. Mají mukolytické účinky, rozpouštějí hleny a dobře pomáhají také při zadní rýmě. Pročišťují nejen dýchací cesty, ale i vzduch.

Z bylin jsou pak pro nejmenší bezpečné LEVANDULE LÉKAŘSKÁ, HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ a HEŘMÁNEK MODRÝ. Jsou to éterické oleje, které pomáhají při potížích s usínáním a neklidem. Zklidňují také podrážděnou pokožku a pomáhají hojit drobná poranění.

PharmDr. Vendula Víchová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.