Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně. Výsledný přípravek je zaměřený na zpomalení procesu stárnutí a udržení zdraví. Jednotlivé složky se doplňují navzájem, podporují své účinky a vytvářejí synergický produkt. Nejinak je tomu v přípravcích určených pro ženy při hormonální nerovnováze. Krásné však je, že pokud jej použije i žena s harmonickým hormonálním systémem, budou působit jako prevence a pokožka bude zářit.

 

Rostlinné oleje s anti‑age účinkem

AVOKÁDOVÝ OLEJ – intenzivní podpora pro suchou, zralou pokožku, zvláčňuje a hydratuje. Zesiluje slabou pokožku, udržuje správnou hormonální hladinu v kožním filmu.

SEZAMOVÝ OLEJ – přirozený „přírodní” UV faktor 4-6, působí jako stabilizátor UV faktorů v jiných olejích i těch uměle přidaných, podporuje hydrataci pokožky, má antioxidační účinky.

JOJOBOVÝ OLEJ – jedná se o rostlinný vosk s přirozeným UV faktorem 6, stabilizuje vlhkost v pokožce, udržuje ji hebkou, vláčnou, ochraňuje před škodlivými vlivy prostředí. Nepodléhá oxidaci.

KAŠTANOVÝ OLEJ – určený pro podporu krevního systému. Intenzivně působí na žilní stěnu, jíž zesiluje a ochraňuje před praskáním. Podporuje látkovou výměnu, zabraňuje městnání tělních tekutin a otokům.

ARNIKOVÝ OLEJ – intenzivní regenerační účinky na kožní buňky. Prokrvuje, zrychluje látkovou výměnu, mírní otoky a městnání tělních tekutin.

TŘEZALKOVÝ MACERÁT – TŘEZALKA A PŠENIČNÉ KLÍČKY – zklidňuje stresovanou pokožku, optimalizuje fyziologické funkce pokožky, aktivuje regenerační procesy, podporuje látkovou výměnu. Udržuje hydrataci, má antioxidační účinky, působí proti stárnutí pokožky. Přejímá účinky oleje, jež byl použit při maceraci – v tomto případě jde o olej z pšeničných klíčků.

Éterické oleje podporující zdraví

JALOVEC – podporuje tok tělních tekutin, působí proti otokům, dbá o kvalitu žilní stěny. Díky němu je pokožka rozjasněná.

BAZALKA – harmonizuje hormonální systém, působí jako nervové tonikum.

PELARGONIE – harmonizuje endokrinní žlázy, tvorbu hormonů. Dodává odvahu při úzkosti a frustraci.

MUŠKÁTOVÁ ŠALVĚJ tonizuje při duševním oslabení, duševní únavě. Zmírňuje svalovou ztuhlost a únavu. Podporuje hormonální rovnováhu.

FENYKL – uklidňuje, boří emoční bloky. Podporuje hormonální činnost, tvorbu hormonů. Je označován jako fytohormon.

YLANG YLANG – snižuje svalové napětí, uvolňuje při hormonální nerovnováze, podporuje regeneraci podkožního vaziva.

KOPAIVA – uvolňuje svalové a nervové napětí. Podporuje funkci imunitního, kardiovaskulárního a nervového systému. Je silným antioxidantem, intenzivně podporuje fyziologii pokožky. Mírní podrážděnost a podporuje lepší náladu.

PIMENTOVNÍK – podporuje funkci oběhového systému. Poskytuje úlevu při návalech. Regeneruje podkoží, podporuje kvalitu vlasového váčku.

ESTRAGON – stimuluje prokrvení, posiluje oběhový systém, pomáhá při hormonální nerovnováze. Je označován jako fytohormon.

POMERANČ – osvěžuje, probouzí radost, snižuje napětí. Podporuje tok lymfy.

Vitamíny – pro zdraví a mládí

LECITIN – dovoluje emulgovat tuky a vodu a je tedy důležitým přírodním emulgátorem pocházejícím z rostlin. Zároveň je fyziologickou účinnou látkou, která díky emulgačním schopnostem podporuje pronikání dalších účinných látek do pokožky. Obsažen je ve všech buňkách těla a sehrává zde úlohu při průběhu životně důležitých reakcí.

TOCOFERYL‑ACETÁT – VITAMÍN E – nejdůležitější antioxidant v těle, chrání buněčné membrány před poškozením volnými radikály, proto pomáhá zpomalovat stárnutí a prokazatelně působí i jako prevence proti nádorovému bujení. Stabilizuje řadu látek, zvyšuje dobu trvanlivosti kosmetického přípravku.

RETINYL‑PALMITÁT – VITAMÍN A - zvyšuje odolnost pokožky a sliznic proti nepříznivým vlivům okolního prostředí. Je důležitý pro metabolismus pokožky, podporuje proces obnovení buněk pokožky a její hojení, má přezdívku vitamín krásy.

PANTHENOL – provitamin B5 – vykazuje regenerační, protizánětlivé a zklidňující účinky. Je hygroskopický, účinně na sebe váže vodu a napomáhá optimalizaci funkcí pokožky. Používá se ve farmaceutických a kosmetických výrobcích jako zvlhčovač.

Michaela Švorcová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.