Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Často se na nás obracejí zákazníci, kteří již vyčerpali všechny běžně dostupné možnosti boje s akné. Zmiňují, že vyzkoušeli snad již všechno z lékárny či drogérie a výsledkem je jen vysušená pleť a akné vesele bují dál.

Jaké jsou příčiny akné? Hormony – bakterie – geny.
Za vším hledej hormony. Dospívání je období velkých změn. Nejen tělesných, ale i psychických. Chlapci a dívky prožívají změny s měnícím se tělem a hormonální bouře se odráží nejen na stavu jejich nálad, ale i na stavu jejich pleti. Problematická a aknózní pleť je v dospívání sice běžným jevem, přesto dokáže potrápit a někdy může být i důvodem ke sníženému sebevědomí. Primární příčinou akné v dospívání jsou tedy hormony. Hormonální látky, (označované jako androgeny), stimulují mazové žlázy k větší tvorbě kožního mazu a následnému ucpávání pórů.

Další příčinou vzniku akné bývá bakteriální infekce.
V důsledku nadměrného vylučování mazu je aknózní pokožka poměrně mastná. Díky tomu je více náchylná k přemnožení obvykle neškodných bakterií, které na kůži přežívají. Ty způsobí podráždění a zánět zvětšených mazových žláz.

Akné se nejčastěji vyskytuje na obličeji, ramenou, hrudníku a zádech, neboť tyto oblasti produkují nejvíce mazu.
Při vzniku akné hraje svoji roli také genetika. Pokud rodiče během svého dospívání trpěli akné, je velmi pravděpodobné, že se bude akné vyskytovat i u jejich dětí.

Přestože se problematická a aknózní pleť objevuje nejčastěji u dospívajících, není nic výjimečného zaznamenat ji i u dospělých, zejména žen, které procházejí hormonálními změnami během těhotenství, menstruace nebo v důsledku onemocnění spojeného s hormonálními změnami.

Pokožka s aknózními projevy a záněty si zaslouží stejnou péči jako neproblematická pokožka. Rozhodně neplatí, že čím více je pokožka mastná, tím více je nutné ji odmašťovat. Budeme‑li ji trápit a ještě více odmašťovat a vysušovat, zareaguje větší tvorbou mazu a dalšími záněty. Péče o aknózní pokožku by proto měla být jemná a šetrná.

Jak mohou být v boji s akné prospěšné kosmetické přípravky s obsahem éterických olejů?
Při péči o aknózní a zánětlivou pokožku se spoléháme zejména na antiseptické a protizánětlivé účinky esenciálních olejů. Nejsilnějšími účinky se pyšní trojice éterických olejů HŘEBÍČEK, VRATIČ a ČAJOVNÍK. Velký vliv má také základ přípravků tvořený rostlinnými oleji. U těch je při návrhu receptury důsledně dbáno na správný poměr olejů dle jejich komedogenity.

HŘEBÍČKOVEC KOŘENNÝ obsahuje eugenol – specifickou složku hřebíčkové silice. Je to látka patřící k protizánětlivým mediátorům. Přispívá k sedativnímu a tlumícímu účinku hřebíčkového oleje, který se využívá zejména v přípravcích ústní hygieny. Hřebíčková silice má velké využití i při ošetření aknózní pleti. Propionibacterium acnes, jedna z druhu bakterií, které se na vzniku akné podílejí, hřebíčkovou silici skutečně „nesnáší“. Osvědčuje se také proti kožním parazitům, hlavně svrabu, a také při ošetření hnisavých ran a vředů. Hřebíčkový éterický olej je hlavní účinnou složkou regeneračního bylinného krému AKNETTE, který je oblíbenou stálicí a první volbou při péči o aknózní pleť. Milujete teplé, lehce vánoční hřebíčkové aroma? Kombinace hřebíčkové pleťové vody a regeneračního krému AKNETTE je ta pravá volba pro všechny, kteří boj s akné nehodlají vzdát.

VRATIČ OBECNÝ
Vratič se dříve užíval zejména proti střevním parazitům. Účinná dávka je bohužel příliš blízká dávce toxické, takže se od jeho vnitřního užívání ustoupilo a dnes se vůbec nedoporučuje (vnitřně se užívá jen v homeopatických přípravcích). Naopak byly objeveny jeho silné antiseptické účinky při vnější aplikaci, obzvlášť v případech špatně se hojících ran. V literatuře se doporučují i horké koupele rukou a nohou postižených revmatickými bolestmi.

Pozitivní a protizánětlivé účinky vratiče oceníte zejména při silném akné a různých projevech dermatitid v obličeji. Ideální je znásobit účinek vratiče ošetřováním pleti kombinací VRATIČOVÉ PLEŤOVÉ VODY a regeneračního krému TANADERM.

 

KAJEPUT STŘÍVADOLISTÝ neboli čajovník či TEA TREE. Jeden z nejoblíbenějších éterických olejů a stálice v péči o aknózní a zánětlivou pokožku. Jeho antiseptické, protiplísňové a protizánětlivé účinky jsou známé snad po celém světě. Nesčetněkrát byly také potvrzeny vědeckými studiemi.

Čajovník je známý svým čistícím a omlazujícím účinkem na pokožku. Toho rádi využíváme v ČAJOVNÍKOVÉ PLEŤOVÉ VODĚ a lehkém REGENERAČNÍM KRÉMU TEA TREE, který nabízíme i ve variantě s ochranným faktorem SPF 6.

Speciálně pro požadavky pleti dospívajících dívek a chlapců byla vyvinuta řada přípravků GIRL a BOY. Dívky si oblíbí svěží kombinaci limetky, ylang ylangu a levandule v pleťovém toniku a LECITINOVÉM KRÉMU GIRL. Ke zklidnění a regeneraci pleti mladých mužů přispěje cedr, amyris, mandarinka a borovice v toniku a LECITINOVÉM KRÉMU BOY.

Při ošetřování aknózní pleti nesmím nezmínit ELEUTHEROCOCC‑PROPOLISOVÉ TONIKUM. Kvůli vysokému obsahu alkoholu se používá pouze lokálně k ošetřování zanícených vřídků a pupínků.

Protizánětlivé procesy na kůži umí zkrotit i další rostliny a éterické oleje či výtažky z nich, např. měsíček lékařský, heřmánek, mateřídouška, třezalka tečkovaná, aloe vera, tymián či šalvěj. Každý pupínek, skvrnka nebo mílie nás okrádá o kousek sebevědomí. Letité zkušenosti našich zákazníků potvrzují, že při pravidelném každodenním čištění, tonizaci a péči o pleť se během pár týdnů až měsíců používání dostává pokožka znovu do rovnováhy a dlouholeté problémy mizí. Buďte trpěliví a vytrvejte. Výsledek stojí na to.

Lenka Rigová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.