Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“. Z obrovského množství pomerančové kůry vznikající při průmyslovém zpracování pomerančů na různé chutné nápoje.

Již v samých začátcích, to se psal rok 1983, jsme v Německu s mým tiskařem, který pro mě tisknul etikety, za pomoci pomerančového oleje zjišťovali stabilitu barev potištěných etiket určených pro aromaterapeutické olejové preparáty. Pomerančový olej byl velice aktivní, všechny použité barvy rozpouštěl, takže vytištěné etikety musely být dodatečně chráněny aplikací rezistentní plastové folie na potisk. Díky těmto zkušenostem použil tiskař pomerančový olej na odstraňování různých skvrn od tiskařských barev. Pomerančový olej tiskaři excelentně posloužil i tam, kde selhávaly průmyslové čističe. A tak se tiskárna Schafranek v Taufkirchenu stala mým prvním a pravidelným velkoodběratelem pomerančového oleje.

Pomerančový olej zlepšuje náladu, napomáhá odbourávat stres a působí i antidepresivně. Nutno zmínit i jeho antimikrobiální účinky. Vzpomínám si, že v průběhu let mnohokráte pomohl odstranit žvýkačku z kalhot či pryskyřici stromů donesenou z lesa na ošacení, zbytky lepidel po různých etiketách, mastnoty a připálený tuk po pečení a grilování a mnohé další. Nelze se divit, že pomerančový olej, coby původní surovina na výrobu kosmetiky, pomáhal rozpouštět i nějaké ty „tvrdohlavé“ nečistoty u firmy.

ORANGE‑SANITOL měl ale ve svém osudu napsáno, že na svůj vznik si musí ještě zhruba čtvrt století počkat. V průběhu let byly náhodně sbírány další cenné zkušenosti, co vše voňavý pomerančový olej umí. Naprosto běžné bylo, i jako u jiných éterických olejů, použití k aromatizaci obývaných prostorů.

Jedna ze zaměstnankyň si posteskla, že se nemůže zbavit nečistot z kanystrů. Dostala nejen radu, jak se nečistot lehce a rychle zbavit, ale i potřebný pomerančový olej. Další její postesknutí spočívalo v nerozpustnosti pomerančového oleje ve vodě. I zde byla pomoc celkem jednoduchá. Emulgátor to zařídil. Vznikl zajímavý výrobek, který si díky téměř univerzálním čistícím schopnostem, krásnou, pro čistící chemii netypickou vůni, okamžitě vyzkoušeli snad všichni zaměstnanci. A tak do nabídky byl zařazen a za hranice firmy odcházel univerzální čistič ORANGE‑SANITOL vyrobený z éterických olejů, lihu a emulgátorů. To vše jsou suroviny, které se běžné používají i při výrobě kosmetiky. Všechny použité suroviny vykazují vynikající biologickou odbouratelnost, čímž z ORANGE‑SANITOLU dělají i jedinečný ekologický přípravek. V průběhu let se stal nezbytnou, voňavou součástí mnoha domácností, kde nahradil běžně používanou chemii.

Byly objeveny i další možnosti využití ORANGE‑SANITOLU, jako jsou mytí nádobí, praní prádla. Mě osobně potěšila sdělení klientů, že přechod z chemických čistících prostředků na Orange‑Sanitol pomohl v mnoha případech i s vylepšením zdravotního stavu u alergií, atopického ekzému a dalších kožních neduhů. Málokoho při úklidu chemickými výrobky napadne, že část těchto čistících prostředků zůstane ve vzduchu (stejně jako vůně Orange‑Sanitolu) a následně je inhalována.

Nelze se divit, že jedinečné a univerzální čistící schopnosti udělaly z ORANGE‑SANITOLU nepostradatelnou součást domácnosti. Na závěr snad již jen nutno zdůraznit výše uvedené. Pomerančový olej v ORANGE‑SANITOLU obsažený působí jako rozpouštědlo a „nemá rád“ některé plasty (např. akrylové sklo, polystyren atd.) a také různé laky. Proto není vhodný např. na lakovaný nábytek. V případě pochybností doporučuji účinek ORANGE‑SANITOLU vyzkoušet na nějakém „neviditelném“ místě.

Karel Hadek

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.