Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Lymfa je nažloutlá tekutina proudící v lymfatickém systému, který je nedílnou součástí imunitního a oběhového systému. Stará se o odvod škodlivin ven ze tkání a rozhoduje o řadě nemocí. Ne nadarmo se lymfě říká míza našeho těla.

Lymfatický neboli mízní systém tvoří lymfatické cévy s lymfatickými uzlinami, které mají důležitou funkci – jako filtry pohlcují cizí částice a mikroorganismy. A v případě potřeby aktivují imunitní odpověď. Dále sem patří specializované lymfoidní tkáně a kromě uzlin tu jsou i další orgány (mandle, slezina, brzlík a kostní dřeň). Jestliže tento systém nefunguje správně, dochází k selhání transportních a filtračních funkcí lymfy a organismus je zatěžován škodlivými látkami, které tak nemohou být vyloučeny z těla. V důsledku špatného fungování se v podkoží hromadí tuky, voda, sůl a odpadní látky.

Jak se projevuje špatná funkce lymfatického systému?

 

Pokud lymfa špatně odtéká, objeví se otoky (mandlí, mízních uzlin, svalů a kloubů, očních víček, otoky v krajině břišní), celulitidou, akné a kožními problémy, nenápadnou únavou nohou (později únavou celého těla), poruchami imunitního systému (časté infekční nemoci), problémy s dýchacím systémem bez zjevné příčiny.

Základem péče o lymfatický systém je zdravý životní styl. Jídelníček by měl obsahovat lehkou vyváženou a pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny, kvalitními sacharidy a bílkovinami. Pro správnou funkci lymfatického systému a vylučování toxinů z organismu, je zapotřebí dostatečný pitný režim. Vhodná je především kohoutková voda, případně bylinkové čaje.

Ke správnému proudění lymfy je nezbytný i pohyb. Upřímně, bez něj to nepůjde. Nemusíte se však děsit a hned kupovat vstupenku do fitka. Stačí půlhodinová rychlá procházka kolem vaší čtvrti nebo vyměnit cestu na nákup místo autem pěšky.

Lépe prokrvit tělo a zaktivovat tok lymfy, to je, oč tu běží. Jak na to? S podporou lymfy nám dokáže pomoci i aromaterapie. Kromě vysoce kvalitních rostlinných olejů účinně působí zejména éterické oleje – jalovec, rozmarýn, skořice, vavřín a grapefruit. Tyto éterické oleje mají jedinečnou schopnost prohřívat, výrazně prokrvovat, napomáhají odstraňovat otoky a podporují detoxikaci. Jejich jangová “polarita” zároveň povzbuzuje energii v těle, zejména v ledvinách.

 

Výše zmíněné éterické oleje jsou i součástí řady přípravků CELLU THERAP. Řada obsahuje 4 produkty vhodné pro domácí, ale i profesionální použití. Sprchovací, koupelový, masážní olej a masážní krém CELLU THERAP.

Při sprchování s olejem CELLU THERAP výborně působí také střídání studené a teplé vody. Teplá voda cévy rozšiřuje, studená je zase stahuje. Je to tedy skvělé pasivní cvičení na zvýšení elasticity cév. Pozor ale na extrémní teploty, střídáme mírně chladnou vodu s vodu tělesné teploty. Povzbuzuje to ochablé vazivo a působí jako prevence rozšířených žilek. Další možností je také sprchovací olej borovicový, grapefruitový, rozmarýnový nebo z citronové růže.

TIP! Ještě lepší výsledek získáme, pokud před začátkem sprchování připojíme masáž lufou nebo dřevěným kartáčkem a krouživými pohyby promasírujeme pokožku. Začínáme od nohou a postupujeme směrem k hrudníku. Kartáčování stimuluje pohyb mezibuněčných tekutin v oblastech, kde se průtok lymfy zpomalil a hromadí se toxiny. Tato technika pomáhá výrazně urychlit jejich vylučování.

Výborné jsou také očistné a detoxikační koupele. Od samotné koupele se nedají očekávat zázraky, ale v komplexní péči má své místo. Koupelový olej CELLU THERAP je účinný nejen při celulitidě a podpoře lymfy, ale blahodárně působí i při únavě a psychickém vyčerpání. Do voňavé koupele můžete použít nejen KOUPELOVÝ OLEJ CELLU THERAP, ale hodí se i jalovcový, MANDARINKOVÝ nebo Z BOROVICOVÉHO JEHLIČÍ.

 

TIP! Ještě lepšího účinku dosáhnete koupelí v období mezi 17.–19. hodinou, kdy nejvíce detoxikují ledviny.

Nejosvědčenější a nejpříjemnější metodou rozproudění lymfy je (lymfatická) masáž. Jedná se o velmi účinnou proceduru, která pomáhá tělu se zbavit škodlivých látek. A to prostřednictvím přirozených detoxikačních účinků éterických olejů a tlaku vyvíjenému na akupresurní body. Étérické oleje z masážního oleje CELLU THERAP mají schopnost pronikat i do hlouběji uložených tkání a společně s působením maséra, který pracuje s kůží, podkožím a svaly, dochází k rozpohybování lymfy a následnému postupnému vyplavování škodlivin přirozenou cestou (potem a močí) z těla.

Kdo už na lymfatické masáži někdy byl, může potvrdit, že se po ní cítíte jako znovuzrození nebo alespoň o pár kilo lehčí.

V domácích podmínkách doporučuji masáž provádět prsty tzv. rolováním a pošupováním.

TIP! Můžete‑li, naplánujte si masáž v období od úplňku do novoluní. Novoluní symbolizuje obnovování, čas na změnu, nabírání nové síly a organismus se lépe zbavuje škodlivých látek a detox je účinnější.

A nejlepší na konec. Věděli jste, že díky správně fungujícímu lymfatickému systému můžete být i krásnější? Přípravky s obsahem jalovcového nebo rozmarýnového éterického oleje pomáhají rozproudit tok lymfy v obličeji, zbaví ho otoků a pleť vypadá jasněnější a zdravější. Doporučujeme vyzkoušet LIPIO SÉRUM LMP nebo jeho variantu s ochranným faktorem SPF6. Další skvělou volbou je pleťová maska AKTIDERMA LY.

 


Konec zimy a začátek jara je ideální čas začít s detoxikaci těla. Tak jako míza vstupuje to stromů, rozpohybujte i vy lymfu ve svém těle a přivítejte jaro plni života.

Uspokojivých výsledků však nelze dosáhnout bez pravidelné domácí péče a změny životního stylu.

Lenka Rigová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.