Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

ČASOPIS AROMATERAPIE 1/2023

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest. Čaj z něj nám vařili při každé bolesti bříška a heřmánkový odvar se připravoval při opruzeninách a kožních projevech snad všech typů. Jistě si vybavíte jeho typickou a velmi silnou bylinkovou vůni.

HEŘMÁNEK PRAVÝ se dříve v přírodě vyskytoval velmi hojně. Daří se mu na slunných stanovištích, na loukách a rumištích, ale dnes je pomalu vytlačován rmenem, kterému se lidově říká HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ. Jak je vlastně od sebe rozlišíte? Velice snadno. HEŘMÁNEK PRAVÝ má typickou „heřmánkovou“ vůni a poznáte ho podle dutého středu květu. HEŘMÁNEK ŘÍMSKÝ má naopak velmi jemné aroma a střed květu má plný.

Éterické oleje HEŘMÁNKU PRAVÉHO i ŘÍMSKÉHO mají dobrý vliv na celý nervový systém a působí uklidňujícím dojmem. Ke zklidnění miminka může pomoci koupel a jemná masáž před spaním. Ta napomáhá snížit svalové napětí a přispívá k celkové relaxaci, což může napomoci urychlit usínaní miminka. Do koupele doporučuji přidat pár kapek HEŘMÁNKOVÉHO KOUPELOVÉHO OLEJE. Pro relaxační spánek lze vyzkoušet účinky samotného éterického oleje HEŘMÁNKU ŘÍMSKÉHO nebo jeho kombinaci s dalšími, dětmi milovanými éterickými oleji. Ve směsi éterických olejů SWEET DREAMS naleznete mimo jiné mandarinku s pomerančem v kombinaci s růžovou palmou a pelargonií.

Náš tip: Místnost, kde miminko bude spát, před spaním vyvětrejte. Jednu kapku éterického oleje nebo směsi kápněte na malý polštářek. Použít můžete také aromalampu či difuzér. Není nutné nechávat je působit dlouho, postačí jen několik minut, poté difuzér vypněte nebo polštářek vyndejte z postýlky. Jednoduchou a jemnou formou tak pomůžete miminku zklidnit se před spaním.

Své místo má HEŘMÁNEK PRAVÝ i v rámci řady přípravků pro děti. Zklidňující účinky na nosní sliznici má díky heřmánku NOSNÍ OLEJ BABY. Použít ho můžete u miminek při první rýmě. Vatovou tyčinkou s kapkou nosního oleje jemně vytřete nosík. Tento olej působí téměř zázračným účinkem a rýmu dokáže vyřešit během pár dnů. Používám ho u svých dětí už od malička a troufám si říci, že díky němu jsme se nikdy nesetkali s bakteriální komplikací, která velmi často dětem léčbu rýmy prodlužuje.

Oba dva heřmánky jsou šetrné, jemné a zklidňující k dětské pokožce a od nepaměti se pro své hojivé a antiseptické účinky používají ke koupelím, výplachům a obkladům. Masti s heřmánkem urychlují hojení, heřmánkovou silici proto naleznete i v hojivém balzámu INTIMISS. Díky heřmánku má nejen svou charakteristickou vůni, ale i jeho barva je nádherně zelenomodrá. Balzám lze použít téměř na všechny kožní potíže, se kterými se děti potkávají. Nebojte se ho použít při opruzeninách, na ekzematická ložiska, na dohojení pupínků po neštovicích, ale i jakýchkoliv drobných poranění, na vyrážku i odřený nos od rýmy, na intimní místa, ale i zadeček, který je podrážděný při infekci roupem dětským.

O citlivou dětskou pokožku se postará jemný heřmánkový krém BABY K, který lze použít při výskytu atopického ekzému a při opruzeninách. Jeho základ tvoří bambucké máslo a mandlový olej, a proto ho lze používat i u těch nejmenších.

Náš tip: Pozitivní účinky heřmánku vyzkoušejte na hojení svědivých stroupků planých neštovic. Když jsou pupínky zaschlé a vylupují se, pomůže HEŘMÁNKOVÁ DĚTSKÁ KOUPEL. S praskajícími puchýřky se koupel nedoporučuje.

PharmDr. Vendula Víchová

Úvodní slovo

Rozloučili jsme se s rokem 2022 a přivítali rok 2023. Přesto mi přijde, jakoby se vše odehrálo včera. Před jedenácti lety společnost Aromaterapie Karel Hadek, s. r. o. přestala existovat.

Eukalyptové éterické oleje

Co se vám vybaví, když se řekne „eukalyptus“? Krmící se koaly? Zelené větrové bonbony Klokanky? Ústní voda? Nebo lahvička éterického oleje, po které sáhnete při kašli a nachlazení?

SVĚTLICOVÝ rostlinný olej

Světlice barvířská (latinsky Carthamus tinctorius) je krásně žlutá jednoletá bylina řazená do čeledi hvězdnicovitých. Její semena jsou zdrojem nutričně významného rostlinného oleje.

ORANGE SANITOL

Jedno staré přísloví praví: „Cesty Páně jsou nevyzpytatelné“. Myslím, že má plnou poplatnost i u výrobku, jehož označení je uvedeno jako titulek tohoto článku. Éterický pomerančový olej vzniká vlastně z „odpadu“.

HEŘMÁNEK - bylinka dětství

HEŘMÁNEK je pro svou všestrannost jedna z nejoblíbenějších bylinek, která má dlouholetou tradici v dětské kosmetice. Jeho využití je tak široké, že asi neexistuje oblast, kde by se heřmánek nedal použít. Je to bylinka našeho dětství a snad každý z nás měl s jeho ozdravujícími účinky tu čest.

JAK ZAČÍT s aromaterapií u dětí

S aromaterapií se u malých dětí doporučuje začínat s největší opatrností a dodržováním té hlavní zásady, že „méně je více“. U malých dětí musíme dbát na správné koncentrace a použití.

AKNÉ

Akné je evergreenem mezi dotazy v naší poradně. Nemá na něj vliv roční období, politická situaci ani délka slunečního svitu. Otázky na ošetřování aknózní pokožky jsou věčné.

Nymfa jménem LYMFA

Jak se teď ke konci zimy cítíte? Máte dostatek energie, pružné svaly a klouby bez bolesti? Nebo se cítíte oteklí, unavení a trochu leniví? Bez života? Zdá se vám, jako by vám ztuhla krev v žilách? Příčinou může být i nedostatečně fungující lymfatický systém.

Firma není jeden člověk, ale velký, dobře fungující tým

Jeden člověk nezvládne všechno, a proto bychom vám rádi představili kolegy, se kterými se setkáváte na naší telefonní a e‑mailové lince nebo na smartu – chatu.

NOVINKY PRO ŽENY

Denně se setkáváme s mnoha módními trendy. Přípravky anti‑aging péče mají specifické složení. Obsahují látky, které cíleně pronikají do různých vrstev kůže, a tak účinně odvracejí přirozený proces stárnutí.

Anti-aging - Víme, co děláme

Výroba kosmetických přípravků podléhá velké řadě legislativních nařízení. Přesto je však receptura a především její vývoj je zcela v našich rukách. Všechny složky, které jsou obsaženy ve výsledných kosmetických přípravcích, jsou voleny zodpovědně.

BARBAR – NOVINKY PRO MUŽE

Aromaterapeutické kosmetické olejové přípravky pro muže… Proč ne?

PORADNA:

DOTAZ: Dobrý den, právě dělám objednávku na některé vaše přípravky a potřebovala bych poradit ohledně bílých skvrnek na kůži.

TRPÍ VÁŠ KŮŇ PODLOMY?

Podlom je postižení kůže a rozvoj zánětu zejména v oblasti spěnky z různých příčin. Jedná se většinou a bakteriální infekci, která se projeví v případě poškození ochranné bariéry kůže. To se stává zejména v blátivém období, kdy jsou nohy neustále zanesené blátem a kůže je vystavena vysoké vlhkosti.

Odežeňte otravný hmyz a parazity pomocí éterických olejů!

Rostlinné éterické oleje nepůsobí proti otravnému hmyzu a parazitům jen tak náhodou. Rostliny by přeci neplýtvaly svou sílu výrobou takových složitých a drahocenných látek jen tak.

Repelent pro koně

Neznám žádného majitele koně, který by od jara do podzimu neřešil problém ve formě obtížného hmyzu. U koní jsem už vyzkoušela kdejaký repelent, od těch levných přípravků, až po ty opravdu drahé. Některé fungovaly víc, některé míň.

PĚSTOVÁNÍ ZÁZVORU V DOMÁCÍCH PODMÍNKÁCH NENÍ SCI- FI

Chřipka a nachlazení jsou už řadu let silnějším symbolem zimy než sníh a mráz. Sychravé počasí s teplotami okolo nuly pořádně zkouší náš imunitní systém, a když se k tomu sem tam přidá nějaký ten vir, tak je průšvih na spadnutí.