Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně. Dotazy povětšinou zní: 

Již delší dobu trpím plísní na nehtech nohou. Ráda bych s tím něco udělala. Vzhledem k tomu, že jsem těhotná, měla bych dotaz, zda je možné preparát MYKOSAN N používat i během těhotenství a kojení. Jindy se jedná o „koupelové dotazy“, vynechány nejsou ani dotazy na  nosní oleje. 

Odpověď na podobné dotazy bývá stereotypní. Tedy ano. Jedno slůvko by pak moc nevysvětlilo a tak vždy dodávám, že obsažené éterické oleje v preparátu  MYKOSAN N nemají, při doporučovaném použití, žádný negativní vliv ani na průběh těhotenství, ani následné kojení. Stejná bývá většina odpovědí i na jiné preparáty. Předpokládám, že zdrojem takovýchto dotazů jsou ať již nepřesné informace, které světem kolují, stejně tak jako neznalost a neinformovanost. Mnozí autoři ať již knih či různých článků prostě nějaký ten éterický olej definují jako „rizikový“, či přímo toxický a varují před jeho používáním, aniž by ke svým údajům poskytli i věcnou argumentaci. A tak mívám občas pocit, že používání éterických olejů je nebezpečné, zatímco rýma, či plesnivé nehty jsou nejspíše vrcholem zdraví. Abych čtenáře trošku poškádlil, prohlašuji jedním dechem, že všechny éterické oleje jsou jedovaté a současně i to že žádný není jedovatý. Toto prohlášení pak nutno chápat nikoli na úrovni jména, a tedy i biochemického složení jakéhokoli éterického oleje, ale s ohledem na jeho použité množství s přihlédnutím na formu použití. Všimněme si tedy první části mého prohlášení o jedovatosti éterických olejů. Zde se pak vracíme na samý začátek článku ke slovu „letální“. Význam tohoto slůvka je „smrtelný“, či mající za následek smrt. V tomto kontextu bych rád zmínil známá letální množství některých známých a běžně používaných éterických olejů. Následně uvedená množství platí pro dospělého člověka vážícího zhruba 80 kg. Pokud by někoho, ať již ze zvědavosti, či zvídavosti zajímala letální dávka u dětí, pak stačí níže uvedený údaj v gramech vydělit 80 a vynásobit vahou děcka.


LEVANDULE  Lavandula angustifolia  420 g
ČAJOVNÍK  Melaleuca alernifolia  170 g
EUKALYPTUS  Eukalyptus globulus  390 g
OLEJ EUKALYPTU CITR.  Eukalyptus citriodora  440 g
FENYKL   Foeniculum vulgare  340 g
RŮŽE   Rosa Damascena   440 g
MÁTA PEPRNÁ  Mentha piperita  400 g
JALOVCOVÝ OLEJ EXTRA     Juniperus Communis  710 g
BOROVICE-JEHLIČÍ   Pinus sylvestris  610 g
TYMIÁN     Thymus vulgaris  420 g
ŠALVĚJ  Salvia officinalis  220 g
ROZMARÝNOVÝ OLEJ    Rosmarinus officinalis  440 g
HEŘMÁNEK MODRÝ   Chamomilla reticulata  440 g
SATUREJKA HORSKÁ  Satuteia hortensis  120 g
OLEJ Z KŮRY SKOŘICE   Cinnamomum ceylanicum  300 g
 MANDARINKA ZELENÁ  Citrus reticulata  430 g
 TÚJE  Thuja occidentalis  115 g

                                                                                            

Z uvedených údajů je pak zřejmé že se jedná o relativně velmi vysoká množství. Přitom jsem zapomněl uvést, že tyto údaje platí při orální aplikaci. Neumím si představit, že by někdo, aby ho třeba nebolela hlava, vypil pomalu půl litru levandulového oleje. Jen jako doplňující údaj – svoji letální dávku má i kuchyňská sůl a je udávána množstvím kolem 260 g. Tedy chemikálie jisté jedovatosti…. Ale asi to nebude tak zlé, když v obchodech je volně dispozici, sypeme ji do polévky, a jídlo by bez ní nemělo chuť.

Tyto údaje berme jen jako nutné technické termíny. Používání éterických olejů v praxi je o úplně jiných množstvích. Vzhledem k tomu, že máme k dispozici údaje o letálním množství různých éterických olejů, rád bych na příkladu konkrétního preparátu, poukázal na množství receptovaná, která přichází v úvahu v praxi.

Jako vhodný se mi jeví již zmíněný preparát MYKOSAN N. Z tohoto pohledu jej lze označit za „drsňáka“, který již několik desítek let likviduje plísně.

Statisticky vztaženo k receptuře MYKOSAN N, zde by byla letální dávka daného preparátu kolem 180 g. 20 ml MYKOSAN N obsahuje celkem 4 g éterických olejů. Z toho však jsou jen 0,4 g oněch „nebezpečných“. 20 ml odpovídá zhruba 600 kapkám. Pokud ony 0,4 g vydělíme 600, pak nám vyjde číslo 0,00067. Tedy 6,7 desetitisícin gramu „nebezpečných“ olejů na jednu kapku  MYKOSAN N. No a pokud množství jedné kapky, která je doporučována k aplikaci, tedy zakápnutí nehtu, přepočteme na procentuální údaj ve vztahu k letální dávce pak je to 0,0004 %. Tedy 4 desetitisíciny. I kdyby se v tomto případě za nehet vešlo kapek 10, nebo všechny oleje byly nebezpečné, pak se jen a jen posune desetinná čárka o jednu pozici, ale na věci samé to nic nemění. Toto je věcný argument, který zcela jednoznačně dokazuje, že zde ani těhulce nehrozí nejmenší riziko. Asi nebudu daleko od pravdy, když napíši, že mnohé autory pojednáních o aromaterapii nutno spíše označit za odborníky na strašení, zatímco aromaterapie je pro ně hodně vzdálená planetka. Konec konců, po přečtení řady různých knih na téma aromaterapie nemohu než konstatovat, že je to jak ve škole. Někdo napíše nějaký nesmysl, a ten se opisováním množí a množí.

Snad jen jako hloupý vtip (byť na stejné úrovni) lze konstatovat, že kuchyňská sůl je nebezpečná. Takže by bylo dobré nesolit. Stejně tak vtipné by bylo doporučit odvážení 6,7 desetitisícin gramu soli, tímto množstvím si osolit polévku a zabývat se její toxicitou.

Dalším preparátem, který je středem pozornosti dámské části populace, je preparát FEMISHEA. I jeho posláním je znepříjemnit život plísním, pro změnu v oblasti pohlavních orgánů. Vzhledem k jemnosti a vnímavosti sliznic všeobecně, u tohoto preparátu nebylo možné použít na plísně munici stejného kalibru jako u MYKOSANU. Zde musela aromaterapie nabídnout své nejjemnější a přesto vysoce účinné olejíčky. Směs éterických olejů receptovaná v tomto preparátu vykazuje letální množství kolem 420 g. V jedné dóze preparátu FEMISHEA o obsahu 50 ml se nachází přesně 2,78 g éterických olejů. Jediným lumpíkem v tomto preparátu je pak thymiánový olej. Toho je v 50 ml FEMISHEI 0,084 ml. Kolik že to asi je? Bez nároku na absolutní přesnost lze říci 2,5 kapky. Pokud budeme vycházet z předpokladu, že oněch 50 ml vystačí na 20 aplikací, pak v jedné dávce se nachází něco přes 4 kapky směsi éterických olejů, z toho tymiánu 1/8 kapky. A takto bych až na malé výjimky mohl pokračovat v propočítávání dalších preparátů a docházet téměř vždy ke stejným závěrům.

Často se mi stává, že se mě lidé různých zaměření a profesí ptají, co je to ta aromaterapie. Odpověď vždy obsahovala slova příroda, éterické oleje, životní nastavení, předcházení nemocem a jejich léčení. Díky dotazům vás zákazníků jsem si uvědomil, že jsem opomínal dodat, že je to také počítání a argumentování. Ty, kteří svoji rádobyaromaterapii pouštějí do světa jako strašáka, bych snad jen upozornil, že opravdu nestačí někde něco opsat, možná i očuchat lahvičku s éteráčkem, a vydávat se za aromaterapeuta.

Konec konců siličnaté rostliny jsou na této planetě mnohonásobně déle než člověk sám. Vývoj člověka je provázen používáním éterických olejů. Ať již to byla inhalace lesního vzduchu, či jako součást potravinového řetězce. Strašit aromaterapií a mít z ní strach je pošetilé. Stejně pošetilé by bylo tvrdit, že jako přírodní záležitost nemůže mít i nežádoucí účinky. Daleko věcnější je poznávat ji, mít z ní respekt a používat ji adekvátně.

Když už jsme u těch rešerší a z toho vyplývajících praktických doporučení. U několika preparátů v katalogu se objevuje doporučení nepoužívat v těhotenství bez konzultace s odborníkem. Jako příklad lze zmínit ROZMARÝNOVÝ koupelový olej. U zdravé těhulky bych naprosto žádný problém neviděl, spíše bych doporučil opak, právě díky jeho povzbuzujícím účinkům. Ale jedná se o prokrvující preparát. Sama o sobě teplá koupel nemusí být vhodná, pokud by dotyčná měla nějaké ty zdravotní problémy. A tak jistota je jistota a opatrnost v tomto případě na místě.

Mnohokráte jsem již četl či slyšel doporučení nepoužívat v těhotenství šalvějový olej. S tím sice plně souhlasím, nikoli však s uváděným důvodem. Šalvějový olej obsahuje značné množství ketonu thujonu. Tuto látku nutno označit za nervový jed, a argumentací bylo, že by mohl poškodit plod. Výzkumné práce provedené v kyjevském gynekologicko-pediatrickém institutu v devadesátých letech minulého století ale prokázaly, že thujon přes placentu neprostupuje. Šalvějový olej má ale i silně prokrvující účinky, proto není vhodné jeho používání z tohoto důvodu hlavně v prvním trimestru těhotenství. Při problémech s udržením plodu by mohl vyvolat potrat. Jen tak mezi námi, on se k tomuto účelu v minulosti i používal. Nikoli však jako koupelový či  sprchovací olej, ale v dávkách které bych označil jako „koňské“. Ale ani v dalším průběhu těhotenství jej nelze doporučovat. Právě tento olej zabraňuje tvorbě mateřského mléka, dokonce je schopen laktaci úplně zastavit. Že by takto příroda bránila tomu, aby se nedostal s mateřským mlékem do těla kojence? O šalvějovém oleji je též nutno říci, že je vysoce účinný vůči salmonele. S účinky šalvějového oleje jsem dobře obeznámen a tak si dovoluji konstatovat, že i navzdory všemu co jsem zde uvedl, mohu prohlásit, že v případě nouze je šalvějový olej pro toulku daleko menší zlo, než samo onemocnění salmonelou a její standardní léčení.

A tak údaje o jedovatosti by vždy měly být uváděny spolu s konkrétními údaji o množství, aby je bylo možné považovat za korektní. Nehledě na to, že i zde se občas objevují zásadní chyby při porovnávání a hodnocení. Thujon je účinná látka, šalvějový olej pak přírodní komplex. Toxicitu thujonu nelze volně přepočítávat na toxicitu šalvějového oleje jen dle obsahu thujonu. Tújový olej obsahuje thujonu přibližně stejně jako šalvějový olej, ale vykazuje podstatně vyšší toxicitu. A takto by se dalo „cestovat“ od jednoho oleje k druhému.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.