Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ. Vždy, když se mi dostane do rukou nějaká novinka, která mě ať již svou vůní, či svým složením zaujme, velice rád bych ji hned zařadil do nabídky, aby ani zákazníci nebyli ochuzeni o to, co mám k dispozici já. Bohužel ne vždy je vhodné rozšiřovat sortiment dle tohoto schématu. Nabídku je nutno podřizovat poptávce a z tohoto vycházet. Ne o každý éterický olej je takový zájem, že by se prodával v dostatečném množství. Důvodů může být hned několik. Málo známé použití, žádná mimořádná vůně, nebo i vysoká pořizovací cena. Pak by se mohlo stát, že lahev s olejíčkem stojí uskladněná v regále a pomalu stárne a stárne. Za takovýchto okolností by nebylo možné nabízet jen tu nejvyšší kvalitu a pak je, dle mého názoru, lepší jej na trh neuvádět. Kdysi jsem kdesi slyšel údajně židovské přísloví: „Někdy je nejlepší ten obchod, který se nikdy neuskuteční.“ A zde nezbývá než souhlasně pokývat hlavou. Nedělám si vůbec žádné iluze, že by se z BAZALKOVÉHO OLEJE mohl stát konkurent LEVANDULE, BOROVICE, ČAJOVNÍKU či některého z dalších široce používaných olejů, ale díky své velmi výhodné ceně i širokému spektru účinků zcela jistě nezůstane jen zpestřením nabídky.

A tak, byť se BAZALKOVÝ OLEJ objevuje v některých recepturách již delší dobu, zvažoval jsem, zda se vyplatí nechat i natisknout etikety a zařadit jej do prodeje. Bazalka je spíše známá jako jako kuchyňská bylina. Nejen její vůně, ale i chuť jsou silně aromatické. Mistry v používání bazalky jsou Italové.

V jejich těstovinách, polévkách, salátech i pizzách prostě nesmí chybět. Bazalka jako rostlina je rozšířena prakticky po celém světě. A zde právě začíná malý problém. Není olej jako olej. Dle země či místa původu, jakož i doby sklizně drogy se složení bazalkového oleje velice liší. Oleje evropského původu vykazují vysoký podíl linaloolu (terpenový alkohol) a estragolu. My jsme zařadili do nabídky BAZALKOVÝ OLEJ původem z Indie. Zde je obsah linaloolu kolem 10 %, estragolu pak kolem 50 %. Dále se v bazalkovém oleji nachází kafr a eugenol. Kdo bazalkový olej nezná a poprvé by si k němu přivoněl, rozpozná jistou příbuznost vůně s anýzem, BADYÁNEM či FENYKLEM. Přestože všechny tři jmenované oleje zařazuji mezi příjemně vonící,  BAZALKOVÝ OLEJ pak má zcela jednoznačně něco krásy navíc. Nazval bych to jako jakousi „okořeněnou, teplou jemnost“. Za těchto okolností je pro mě nepochopitelné, že právě  BAZALKOVÝ OLEJ (ve směsi s jinými oleji) odpuzuje hmyz. Své uplatnění pak zcela jistě najde i v kosmetice díky svým protizánětlivým účinkům. Byť obsah samotného eugenolu je relativně nízký, vykazuje bazalkový olej i jisté, lokálně anestetické účinky. BAZALKOVÝ OLEJ se osvědčil díky svému složení a tím i vůni jako pomocník při odbourávání stresu. Taktéž v případě bolestí hlavy způsobených stresovými situacemi lze  BAZALKOVÝ OLEJ použít jako účinného pomocníka. Stačí jen nakapat 1 - 2 kapky na kapesník a inhalovat.  BAZALKOVÝ OLEJ lze také označit jako zimní specialitu. V dobách chřipek nachlazení jej lze používat jako součást inhalačních směsí, při masážích, nebo v koupelích. Zde pak napomáhá uvolnění, navození klidného spánku. Obsažený estragol je „blízkým příbuzným“ anetolu, který je obsažen např. v anýzu a badyánu. Má i podobné účinky. Lze jej účinně použít na tišení kašle. Tím zdaleka výčet možných použití BAZALKOVÉHO OLEJE  nekončí. Osvědčil se i k hojení ran, u revmatických problémů či revmatických kloubů. V kombinaci s  JALOVCOVÝM OLEJEM je velice vhodný na záněty dolních močových cest. Jemné masáže BAZALKOVÝM OLEJEM jsou schopny zmírnit menstruační problémy a zažívací potíže. Jemnou masáž tímto olejem (1 - 2 %) provádíme nejlépe oběma rukama ve směru chodu hodinových ručiček. Masáží  BAZALKOVÝM OLEJEM docílíme zlepšeného prokrvení, zlepšené střevní činnosti a uvolnění.

Pokud bychom BAZALKOVÝ OLEJ používali na přípravu masážních olejů u osob s citlivou pletí, popřípadě u dětí, doporučuji nízké koncentrace vzhledem ke skutečnosti, že některé jeho složky by mohly při vysokém dávkování pokožku dráždit. Zde se pak nabízí i možnost použít do směsi i  LEVANDULOVÝ ÉTERICKÝ OLEJ, který v tomto případě rizikot dermálního dráždění podstatně snižuje. Vzhledem k vysokému obsahu estragolu bych pak tento olej nedoporučoval používat v těhotenství. Taktéž v době kojení je jeho použití velice diskutabilní. Přestože je  BAZALKOVÝ OLEJÍČEK znám tím, že podporuje tvorbu mateřského mléka, nelze jeho užití pro tento účel doporučovat. Tímto je dáno i omezení jeho použití u kojenců a malých dětí.

V oblasti dýchacích cest může pomáhat při rýmě, kašli a díky sekretolytickým účinkům i při zahlenění dýchacích cest. Lze jej použít jak samotný, ještě lépe však ve směsích s dalšími oleji (BOROVICE MATEŘÍDOUŠKAEUKALYPTUSKAJEPUT, apod.), k inhalacím, popřípadě i do mastí. 

BAZALKOVÝ OLEJ se jeví jako zajímavý i ve vlasové kosmetice. Zde je nejen schopen napomáhat při nadměrném maštění vlasů, ale celkem účinně zabraňuje i tvorbě lupů.

Velice často čítávám, že  BAZALKOVÝ OLEJ má erotizující a stimulující schopnosti na muže. To je samozřejmě velice zajímavá informace. Z praxe však musím přiznat, že ji považuji za značně přehnanou. S  BAZALKOVÝM OLEJEM občas pracuji, ale ještě nikdy se mi z toho neroztřásly ruce, ani netřeštilo v hlavě. Zůstaňme tedy oběma nohama na zemi, a díky jeho zajímavým vlastnostem jej označme jako zajímavý a doporučeníhodný olej do kompozic pro partnerské masáže. Zde pak bude působit jako nervové tonikum vhodné při nervozitě, či stresu. A pokud je jeden roztěkaný, stejně jako ROZMARÝN či VAVŘÍN i tento olejíček posiluje schopnost koncentrace.

Seznámení s BAZALKOVÝM OLEJEM končí. Věřím, že tento mírně exotický olejíček vzbudil zájem, byť stejně jako u každého jiného oleje by bylo potřeba daleko více místa na popsání všech, jeho, velice zajímavých, účinků.

Karel Hadek

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.