Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

V úvodu jen malé představení. Jmenuji se Jaroslava Vomáčková a po cestě přírodní léčby se snažím kráčet dvacet let. A měla jsem to veliké štěstí, že už na samém počátku bádání si mě našla aromaterapie a to hned přímo pod vedením pana Hadka. Více snad nemá cenu rozepisovat. A když pro rady začali přicházet noví a noví lidé a z mého koníčku se stal „kůň“, je nasnadě, proč první prostor praxe dal název i mému dalšímu snažení – Aroma studio.

Do současné doby přibylo v mé „stáji“ ještě mnoho dalších koníčků: různé typy masáží, baňkování, moxování, tělové svíce i zásady výživy. Dovolím si vám nyní předložit své nejoblíbenější a nejužívanější aromaterapeutické recepisy.

Od samého začátku často a ráda používám eukalyptový olej – KOALA. Při problémech s kašlem je dobré dát do asi dvou lžic včelího medu 5 - 8 kapek olejíčku, řádně promíchat, několikrát za den nechat rozpustit v ústech na špičku lžičky obohaceného medu (dle chuti a potřeby je možné množství eukalyptu navýšit). Použití do aromalampy nebo odpařovače je samozřejmostí. Dalším zajímavým postupem je technika „kousání oleje“. Tato metoda se používá při problémech v dutině ústní i hrdle. Vezme se lžíce  slunečnicového oleje, nejlépe za studena lisovaného, přidají se asi tři kapky EUKALYPTU KOALA, olej se „srká“ skrz zuby do vytvoření pěny (asi 10 min). Pak se olej vyplivne a ústa se vypláchnou. Velmi vhodné při problémech s nosohltanem nebo začínající viróze, pak kousání opakujeme i 3x denně.

Dalším mým favoritem je éterický olej z levandule LEVANDULE EXTRA a to zejména při streptokokových infekcích. Při bolestech v krku je vhodné použít kloktání. Do sklenky se dá lžíce mléka (jako emulgátor) a 3 - 6 kapek LEVANDULE, doplnit chladnou vodou, kloktat 2 - 4x denně. Levandulový olej LEVANDULE EXTRA používám spolu s dalšími olejíčky i do mastí např. při gynekologických problémech nebo do nosních kapek.

V řadě oblíbenců nechybí ani KAJEPUTOVÝ OLEJ. Nejen, že ho měl rád taťka do aromalampy, ale v oleji do nosu nebo na vytírání oušek se mi osvědčil i u miminek. Bez krému z DERMISOFTU s mátovým éterickým olejem si neumí svůj život představit desítky ekzematiků. Nejen že se pokožka výrazně zklidní a přestane být horká, ale hlavně je velmi výrazně omezeno svědění. Proto lze použít takto připravenou mast i na hemeroidy, při svědivých výtocích nebo jako podporu při problémech s lupénkou.

V kufříku mi nesmí chybět ani olejíček z hřebíčku - HŘEBÍČEK. Pomohl už svým účinkem při bolesti zubů spoustě těhotných žen, kdy není možno použít protibolestivé léky. V této situaci lze použít „kousání oleje“ obohaceného 2–3 kapkami oleje z hřebíčku. Také ho využívám spolu s esencí ze zázvoru a máty na zábaly při bolesti zad či kloubů.

Již zmíněný ZÁZVOR olej se mi osvěd čil i při problémech s průduškami. Do 50 ml masťového základu DERMISOFT stačí přidat po 4 kapkách ZÁZVOR, MÁTY a FENYKLU. Potírat 1 - 2x denně oblast hrudníku.

A tak bych mohla pokračovat éterickým olejem ze skořice - OLEJ Z KŮRY SKOŘICEBOROVICE-JEHLIČÍTYMIÁNU,  YLANG-YLANGU, … A to jsem ještě nezabrousila do světa hotových aromaterapeutických preparátů. Zkrátka a dobře jedním slovem – nádhera!

Chtěla bych vám všem popřát spoustu krásných a prospěšných zážitků při aromaterapeutickém bádání.

S láskou Jarka.

Jaroslava Vomáčková, Aroma studio, Fügnerova 859, Tábor
jaroslava.aroma@seznam.cz

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.