Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře. Nikoli proto, že bych ještě vyčkával na Ježíška, který po odvedené práci nejspíše hibernuje někde v závěji, tak trochu rozjímám nad „Voňavým vánočním kalendářem“, který, soudě dle ohlasů, udělal čtenářům radost. Konec konců, proč ne. Dárky tradičně k Vánocům patří, a pokud jsou navíc voňavé…

Jaro, jak všeobecně známo, je spojováno s táním sněhu, květy bledulí, sněženek a petrklíčů. A také se sílícím sluníčkem, které je schopné i mladé generaci prohřát staré kosti. Různé civilizace po celém světě tradičně a bez rozdílu kultur slaví jarní slunovrat. Tyto oslavy mají svůj původ v dávné minulosti. Jarní slunovrat s sebou přináší rovnodennost, tedy vítání delšího dne, začátek nové vegetační sezóny s růstem zemědělských plodin, která znamenala více úrody, a tedy i jídla. Jak ale přísloví praví: „Nejen jídlem živ je člověk“. Úrodné lány u firmy AKH, zvané laboratoř, plodí po celý rok „stravu“ (nikoli skleníkovou), která se až na malé výjimky nestrká do hlavy otvorem pod nosními dírkami, ale maže se na kůžičku. Jako jasnotušec (nižší stupeň jasnovidce) tuším, že i kůžičky široké obce našich klientů

jsou značně žádostivé jarní voňavé stravy. Pohled do stále doplňovaných regálů expedice mi vnukl myšlenku podělit se s bližními. A tak kromě jarní slevy k našim klientům poputují preparáty a olejíčky, které se i na jaře mohou nejen hodit, ale snad i tentokráte potěší.

 

21. únor

V neděli dne 21. února doporučujeme odpočívat. Hlavně pak těm, které dodnes bolí ruce od úklidu sněhu. Pokud ale nebolí tak, že byste nebyli schopni napsat objednávku, myslím, že se to vyplatí. O jalovcovém oleji již toho bylo napsáno opravdu hodně. To konec konců dokazuje zájem o něj. A tak celá stovka lahviček, každá s 10 ml oleje z jalovcových bobulí, je k tomuto dni připravena připojit se k objednávkám, jejichž hodnota překročí částku 700,- Kč.
 

28. únor

Dalším dnem klidu je pak 28. únor. Práce je hotova a v expedici čeká připraveno pro příští týden 10 lahviček s vetiverovým olejem. Každá z nich obsahuje 10 ml. Nejsem si jist, ale něco mi napovídá, že bude patřit nejspíše k těm dámským. Ptáte se na důvod? Přiznávám, mně vůně tohoto olejíčku nic neříká, prostě mě neoslovuje. Už to ale před ženami neříkám nahlas. Jim na rozdíl ode mě půvabně voní. A tak, pokud dnešního dne neodešlete svoji objednávku, je možné, že budete patřit k těm, jež je při rozbalování balíčku objeví.
 

8. březen

Nějaký ten dáreček by měl být nejen o nedělích, ale i v týdnu. Co takhle pondělí…, tedy 8. 3.? Byly krásné ty staré, dávné časy. Vzpomínám si, jak jsem s Janem Žižkou dělal výpady po zemích Českých a sháněl nějaký ten dáreček pro husitské ženy a dívky k mezinárodnímu dni žen. Většinou ještě bylo vše pod sněhem, kytičky nebyly k sehnání ani pod pultem, a tak jsme na Tábor z nouze přivezli trochu medoviny. Když jsme ji zkonzumovali, chuť na ní zůstala a tak jsem s Janem přepadl i firemní laborku. Ale obsluha nás hnala, striktně odmítla medovidu vyrobit, byť jsme ji chtěli jen a jen pro boží bojovníky a snad i bojovnice. Prý se máme namazat něčím jiným. Znárodnili jsme jim tedy bedýnku s krémem SANTALIA. Po jejich přepočítání jsme zjistili, že je jich 50 kusů, po 50 ml. Chcete-li se namazat právě SANTALIÍ, pak Vaše objednávka musí být odeslána 8. března.
 

10. března

Kalendář prozrazuje, že 10. březen je středa. Je úplně jedno, zda tento den bude sluníčko schováno za mraky, či zda bude modrá obloha. 20 olejíčků z borovice kleče po 10 ml je připraveno se připojit k objednávkám dnešního dne. Éterický olej z kleče je vynikající na dýchací cesty. A tak i kdyby se snad něco nepovedlo tak, jak jste si představovali, právě tento olejíček vám to pomůže rozdýchat.
 

13. března

I v březnu lze narazit na datum s třináctkou. Je to sobota, jeden si může déle pospat, netřeba nikam pospíchat. I tento den ale lze odeslat objednávku. Důvodem může být i skutečnost, že přijde více, než jste objednali. Tento den má expedice přikázáno chybovat… Tedy pozitivně chybovat. Zda i na vás jedna chybička zbyla, poznáte podle toho, zda se vám v balíčku objeví 50 ml krému ARADEA. Všem 40 pozitivně poškozeným se omlouvám, že se za toto (ne)dopatření nebudeme omlouvat.
 

17. března

Jakýpak asi bude tento den? Jaro na dosah ruky, a dle dlouhodobé předpovědi počasí specialistů radia Stříbro, nikoli radia Jerevan, by přes Českou republiku měla táhnout španělská fronta. Nebude sice tak silná, aby s sebou ze Španělska přinesla pomeranče, ale 60 objednávajících jistě pomeranče ucítí. I kdyby tento den „trakaře padaly“ obsah 20 ml lahviček jistě napomůže spravit náladu.
 

21. března

Konečně je jaro zde. Sluníčko překračuje rovník (to mu to ale trvalo)a to je přece důvod k oslavám. Kdo se chce namazat, důvod si vždy najde. I bezdomovec… Bohužel těm tato nabídka neplatí. Důvod je prostý. Chybí jim číslo popisné. Jen na adresu včetně č.p. lze totiž potřebné mazání doručit. Pokud i vy se jarního mazání chcete zúčastnit, pak vězte, že rovných 200 kusů krémů GELEE ROYALE po 50 ml, tedy krému s mateří kašičkou, zde touží být přidruženo k nějaké té objednávce. Možná vás první jarní den vytáhne na první jarní toulky. Pokud by nějaké preparáty z tohoto dne zbyly… 22. března je přece taky jarní den!
 

25. března

Ve čtvrtek ještě nic v tomto kalendáři nevonělo. Říká vám něco exotické jméno Litsea Cubeba? Krásná vůně jakési blíže neurčitelné směsi citrusových plodů. A tak 20 objednávek z dnešního dne obdrží lahvičky po 20 ml s tímto voňavým skvostem. Stačí je jen vyndat z balíčku.
 

28. března

A zase máme neděli. Tento den mám rád. Lidé, tím míním zaměstnance, odpočívají a mně se dobře pracuje. Dokonce ani telefony, až na výjimky, nezvoní. Tato neděle bude trošku jiná. Já budu na kurzu v Ostravě, ale to nemá vliv na náš jarní kalendář. Objednávky se totiž neposílají do Ostravy, ale… To už stejně každý ví! A tak, pokud ji nejen sepíšete, ale i odešlete dnes, a budete patřit mezi dvacet prvních objednávajících, obdržíte po 50 ml krému MONTANA.

1. dubna

Je tady apríl. Den, kdy je neoficiálně povoleno dělat si z lidí šoufky. Mezi námi, již dnes přemýšlím, co komu vyvedu. Žádný strach, nikdo se nemusí obávat, že si objedná krém proti vráskám a my mu z recese pošleme olejíček na hemeroidy. To se přece nedělá, a proto se to našich klientů vůbec netýká. Aromaterapie je naprosto solidní časopis a nevtipkuje na úkor klientů. Ba právě naopak. Pokud vám někdo nějakou tu jedovatost provede, budeme stát při vás. 160 JALOVCOVÝCH koupelových olejů po 100 ml bude připraveno napomoci rozhýbat lymfu, detoxikovat tělíčka těch, jejichž objednávka se „vejde“ do první stošedesátky.
 

7. duben

Je pro vás sedmička šťastné číslo? Abych pravdu řekl, ať odpovíte ano či nikoli, nemá to naprosto žádný vliv na skutečnost, že právě v tento den zde bude připraveno 50 lahviček po 20 ml. Abych nezapomněl. Taky 50 uzávěrů a 50 etiket. I nejotrlejšího pesimistu by ani ve snu nemělo napadnout, že v nich bude to, co ve státní pokladně. Na rozdíl od ministra financí bych se hanbou propadl. A protože se propadnout nechci, budou lahvičky naplněny životabudičem, který vyrostl v sluníčkem zalitém Tunisu. Pokud se domníváte, že by mohlo jít o rozmarýnový olej, pak je váš odhad naprosto správný.
 

12. dubna

Ne to není omyl. Těch nedělí, kdy bylo možné objednávat preparáty s nějakým tím jarním bonusem, již proběhlo hodně. Pondělí však působilo zanedbaným dojmem. A tak nedělní klid byl zachován, a dnes je pro objednávající připraven dáreček, který bych označil za celkem málo známý. V regále expedice stojí 30 lahviček s 10 ml levandulového oleje. Ne, ani nyní jsem to nepopletl. Vím, že naopak levandule je asi ten nejznámější a nejpoužívanější olej, ale ten pochází z rostlinky, jež se nazývá levandule úzkolistá. Dnešní dáreček je česky označován jako spajkový olej. Ten pak pochází z rostliny, jež se latinsky nazývá Lavandula latifolia. Účinky oleje spajkové levandule se od levandule úzkolisté podstatně liší. Hlavně pak tím, že „dárkový olejíček“ nemá uklidňující, ale díky obsahu kafru a dalších složek účinky podobající se spíše „slabému“ rozmarýnu.
 

16. dubna

Pomalu se již zase blíží víkend. Je čtvrtek. Čím asi potěší jarní kalendář dnes? Bude hezky, nebo bude vládnout ono typické dubnové počasí? Abych se přiznal, nemám nejmenšího tušení. Jediné, co mohu prozradit, je, že se nám již blíží měsíc květen a s ním i další, tentokráte „předletní“ vydání časopisu Aromaterapie. A nejen to. V expedici je na čekané 40 krémů ALTHEA po 50 ml. Nene, nebudu se rozepisovat, k čemu tento preparát slouží. To je přece napsáno v katalogu. A tak čtyřicítka dnešních objednavatelů ať s tím počítají či nikoli, se svojí zásilkou obdrží i tento preparát.

 

Na závěr již jen pár slov k jarní nadílce. I tentokráte, pokud by některý den nebyly spotřebovány všechny bonusové preparáty, pak se zbylé množství přesouvá na den příští. I tetokráte budou vedeny záznamy těch, na které se jarní štěstíčko usadilo. Pokud ano, na našem webu: www.karelhadek.eu, v rubrice soutěže bude uvedeno jméno, příjmení a místo kam preparáty odcestovaly. Tuto informaci budeme pravidelně aktualizovat.

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.