Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Směs olejů, kterou zařazujeme do nabídky pod označením  CHINA, jsem tedy úmyslně neoznačil jako „čínský olej“ aby zde nedocházelo k omylům vycházejícím z běžného označování. Receptura svým složením v zásadě odpovídá tradičním východoasijským poznatkům o účincích éterických olejů.

Co se použitých éterických olejů ve směsi CHINA KH týče, jedná se o synergickou směs s vysokou účinností. Použití je pak velmi široké. Obsažené éterické oleje – např. eukalyptusmáta peprnákafr mateřídouškaborovicejalovecbadyán a další – vykazují silné antimikrobiální účinky.  Směs CHINA KH lze doporučit k aromatizaci prostorů při nachlazení, nebo ještě lépe k přímé inhalaci. Vykazuje pozitivní vliv na dýchací cesty tím, že zlepšuje a ulehčuje dýchání, uvolňuje zahlenění a působí i proti kašli. Inhalace této směsi je velice účinná při nevolnosti a nucení na zvracení. Zapomenout nelze ani na její uklidňující účinky při štípnutí komárem či jiným hmyzem.

Tím samozřejmě možnosti využití této směsi zdaleka nekončí, spíše bych řekl, že začínají.  Směs CHINA lze označit i jako vhodnou součást domácí lékárničky „pro všechny případy“. Přidáním pár kapek směsi CHINA lze v případě potřeby doma vyrobit masážní olejíček, či mazání. Výhodou pak je možnost nastavení vhodné koncentrace éterických olejů v konečném preparátu dle zamýšleného použití. Od nízkých koncentrací pro ošetření nosu až po vysoké koncentrace na ošetření šíje či čela při bolestech hlavy. V případě dýchacích problémů je vhodné takovýto olejíček či balzám vmasírovat do hrudníku a zad. „Čína“ pomáhá i při nadýmání, či „žaludku na vodě“, zde se pak vtírá do břišní krajiny.

Na přípravu takovéto domácí speciality lze použít jakýkoli neutrální masážní olej. Pokud není při ruce, lze použít i jakýkoli „kuchyňský“ (sojový, olivový atd.) olej. Na přípravu mastí lze použít vynikající BAMBUCKÉ MÁSLO. Pokud však není k dispozici, lze jej nahradit i běžným vepřovým sádlem. Jako „měrnou jednotku“, použít polévkovou lžíci. Do ní se vejde s malou nepřesností, něco kolem 10 ml oleje nebo tuku. Při rýmě, na uvolnění nosu, pak na toto množství přidáme 3 - 6 kapek (individuálně i více)  CHINA směsi. V případě nastydnutí, kašle, bolestí hlavy pak na polévkovou lžíci oleje nebo tuku přidáme mezi 30 až 60 kapkami. Vzhledem k velmi vysoké koncentraci éterických olejů v takto připraveném mazání jej nepoužíváme na celé tělo, ale pouze na specifická místa. U dětí pak pochopitelně vždy volíme nižší koncentrace. Toto ošetření je pak velmi účinné při ucpaném nose, suchém kašli, bolestech hlavy.

Již krátkou dobu po aplikaci přichází úleva a díky účinnosti směsi se lépe dýchá.

Uvedené procedury lze pak dle potřeby opakovat 2 - 4x denně. Co se délky terapeutického používání týče, za adekvátní lze považovat dobu 10 až 14 dnů. Na závěr snad již jen obligátní upozornění, že někdy méně bývá více. Nehledě na to, že přidat se dá vždy… Z tohoto důvodu bych neradil, hlavně u jedinců s citlivou pokožkou, překračovat doporučené dávkování. Pokud by se přece jen nějaká ta dermální nesnášenlivost projevila, pak nedoporučuji žádné omývání mýdlem či tenzidy, ale několikanásobně potřít místo kde byl preparát aplikován, čistým olejem či tukem a následně otřít. Po použití preparátu vždy řádně omýt ruce. Prst neomyté ruky náhodně spočinuvší v oku by způsobil silné dráždění a s ním i „slzavé údolí“.

Do vytouženého příchodu jara ještě nějaký ten čas zbývá. Pranostika nám říká, že „únor bílý pole sílí“, a „březen, za kamna vlezem“. A tak nejen únorový sníh, ale i nemožnost strávit celý březen někde na peci mě nechávají tušit, že  směs CHINA se bude ještě nejednomu hodit.

Karel Hadek

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.