Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2010

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí.

Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii.

Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Osobně si myslím, že v tom je kus pravdy, ne-li celá. Podřizujeme se různým trendům, požadavkům partnerů, požadavkům společnosti a často zapomínáme na sebe.

„Co vlastně chci já?“ A co třeba: „Jsem to já? Kdo jsem já?“

Denní rozvrh má většina z nás stejný, ráno vstát a pracovat. Jak vypadám, obstojím dnes ve škole, zaměstnání? A náplň dne? Postarat se o děti, jít do práce či do školy, nakoupit, postarat se o domácnost a večer padnout do postele. Nebo varianta druhá. Děti jsou odrostlé a manžel přišel na to, že vás už nepotřebuje. A co teď? Není o koho se starat a jinak to neumíme. Jistě by se našla i další, podobná schémata.

Pocit strachu, ohrožení či ztráta jistoty a bezpečí, nedůvěra v sebe, pochyby, nedostatek sebevědomí, nedostatek lásky, radosti, štěstí. To zná jistě každý. Uzavíráme se do sebe a nosíme si svoje pochybnosti v sobě. Pokud vyhledáme lékaře, dostaneme tabletky, které mohou být jistým řešením akutních stavů. Neřešené deprese mohou způsobit mnoho nemocí. Vážných nemocí. Obezita, anorexie či bulimie mohou být některými z nich.

Naše tělo si ukládá tuk, pokud má pocit ohrožení, pokud není v harmonii. Předpokládám, že jediným přísunem potravin nejsou hranolky, hamburgery, brambůrky, coca-cola… Pokud ano, pak mě obezita nepřekvapuje, ale věřím, že tento trend je již jinde a vy jste zastánci zdravého, vyváženého stravování.

Řadit lidi do jedné skupiny a myslet si, že když tato dieta pomohla Marušce, pomůže i mně, je myšlenka velice zavádějící.

Každý jsme jiný, každého trápí něco jiného, každý máme v hlavě jiné pochyby a jiné zkušenosti. Každého ovládají jiné emoce, jiné strachy, na něž každý jinak reagujeme. Pokud jde o pocity, které si sami uvědomujete, můžete si pomoci sami prostřednictvím éteráčků, které si přidáte do masážního oleje (nejlépe Lecitol) a pohladíte se touto směsí ráno a večer. Někdy je však lepší vyhledat odbornou pomoc a směs si nechat připravit. Pohovor s aromaterapeutem vám pomůže odkrýt další závoje vašeho podvědomí. Doporučí vám i techniky, s jejichž pomocí se vaše potíže podaří vyřešit rychleji. Už slyším: „zase pomocná berlička“. Možná, ale mnohdy potřebujeme právě ji, abychom se mohli napřímit.

A taková chvilka klidu, k tomu ještě vím, že nikam nespěchám, a terapeut má čas jenom pro mne a přidává k tomu úsměv… Jistě takového maséra najdete, opravdu existují! Je ale pravda, že jsem se sama setkala i s takovými, kteří dělají svou práci, a sami jí nevěří.

Doporučení technik „formování postavy“ se objevují stále častěji. Často slýchám dotaz, zda to funguje. Funguje, pokud je prováděna dobře a s vaší aktivní účastí. Pokud se rozhodnete udělat něco také vy, dodržíte doporučení maséra, nebo aromaterateuta, výsledky se dostaví. Na ošetřování se používají preparáty Cellu-Therap Masážní olej a nebo masážní krém CELLU-THERAP, kde po jejich odborné aplikaci následuje zábal. Jde o kúru alespoň deseti ošetření doplněných masážemi lymfy. Vy jako ošetřovaní musíte dodržovat pitný režim a doporučené stravování. Je vhodné přidat cvičení. Je jedno, zda to bude aerobik, tenis, nebo jóga. Pomocí sprchovacího oleje či koupelového oleje CELLU-THERAP celý proces doplníte a podpoříte. Pokud je váš sport aktivní, nebo se hodně „hýbete“, třeba mytí oken, jarní generální úklid, použijte skořicový preparát THERMO-BALSAM. Trochu tukových buněk zase opustí vaše podkoží a ještě vás pěkně prohřeje. Pozornost věnujme hlavně oblasti „chladných partií“ (zadek, boky). To jsou místa, která „nemáme rády“.

Lidské tělo je zhruba z 80 % tvořeno vodou. Nikoli „chlorovanou“, ale „slanou“. Život vznikl z mořské vody, proto nám tak pomáhá pobyt u moře a plavání. Ale jak často můžeme vyrážet k moři a to ještě s celou rodinou? I v Čechách se pomalu začínají objevovat i bazény se slanou vodou. Že by někomu šlo o blaho lidí a jejich zdraví? Jistě nějaké najdete i ve svém okolí. Krém nebo maska SALTIA, jsou preparáty s vysokým obsahem soli z Mrtvého moře. Dají se použít i na potíže s látkovou výměnou a mají také blahodárný vliv na naši psychiku. Použít je samozřejmě můžeme na celé tělo. Zase psychika, zase jsme u hlavy. Odhoďte alespoň některé starosti, nebo je předejte také tomu druhému. „Vyčistěte“ si hlavu.

I kosmetické preparáty jsou někdy berličkou. Ale díky za ně. Ona totiž i potrava je berličkou, a mnohdy po ní zůstávají tučná kila v naší postavě. Udělejte svou berličkou něco příjemného, a navíc ještě voňavého...

Jedno vím však jistě. Snížením přísunu pečiva a cukru, zařazením zeleniny, jako je červená řepa, mrkev, celer, salát, podpořením funkce ledvin pitím Jančova ledvinového čaje a vody, zrychlením látkové výměny pomocí zázvoru, skořice, chilli papriček, mořských řas, pupalky a EO JALOVCOVÉHO se moje tělo během několika dní zbaví nadbytků z „úletů“ a mohu si klidně dopřát i čokoládu s vysokým obsahem kakaa. A tu já opravdu ráda. Tak a tohle je asi moje berlička.

A ještě jedna rada na konec. Nezapomínat na úsměv! Je důležitý. Vyvolává v nás pocity štěstí. Při starostech je mi dobrou oporou. Úsměv nestojí mnoho. Obohacuje toho, kdo ho přijímá, aniž by ochuzoval toho, kdo jej daruje.

Michaela Švorcová
laborantka, kosmetička, masérka a mnoho dalšího
tel.: 603 513 774, 
salonaura@seznam.cz
akce@karelhadek.eu

 

Úvodní slovo Karla Hadka

Každoročně to propuká před svátky Vánočními. Vzájemně si přejeme jen vše hezké, samá krásná nej. Souhlasím, je to hezký obyčej a navíc je příjemné poslouchat slova, která hladí po duši. A Vánocemi to vše rozhodně nekončí. Naopak.

Novinky: Bazalkový olej (Ocimum basilicum)

V oblasti éterických olejů je stále co objevovat. Ono slůvko „objevovat“ je v tomto smyslu nutno chápat samozřejmě s rezervou. Nejde o objev něčeho nového, spíše by tedy bylo na místě říci „všímat si“. V nabídce se nachází široká paleta éterických olejů od samého začátku. Pak zde lze nalézt i pár těch, které již „nastupovaly do rozjetého vlaku“. Dnes k nim přistoupí i BAZALKOVÝ OLEJ.

Novinky: Čínská směs

Pojednání o tomto preparátu je třeba začít vysvětlením. Na trhu se nachází oleje s názvy jako čínský, nebo japonský. Zde se téměř vždy jedná pouze o éterický olej z MÁTY PEPRNÉ . Asi proto, že jak v Číně, tak i Japonsku se mátě více než daří a mátové oleje tam jsou produkovány ve velkém. Jako zajímavost bych pak zmínil, že právě japonské oleje jsou známy svojí mimořádně vysokou kvalitou, zatímco čínské oleje se tímto hodnocením chlubit nemohou. Tím však v žádném případě nechci říci, že by měly kvalitu podřadnou.

Z vašich dopisů: Hubnutí, diety…?

…nejenom jako novoroční předsevzetí. Často slyšíme o hubnutí, dietách. Televize, rádio, knihy, časopisy. Letáky v ordinacích lékařů. Obezita je často zmíněným tématem a stále častěji slyšíme i o anorexii, bulimii. Někde není něco v pořádku. V moudrých knihách jsem četla, že: ,,Každá nemoc vzniká v naší hlavě, v našem mozku.“

Z vašich dopisů: Karel Hadek z Uherského Brodu nezmizel

V době, kdy se Karel Hadek rozhodl výrobu svých preparátů přestěhovat z Uh. Brodu do Stříbra, jsem kosmetiku KH v laboratoři vyráběla téměř dva roky. Rozhodla jsem se proto využít svých znalostí o jeho kosmetice i aromaterapii a předávat je dál.

Z vašich dopisů: Lucie mi napsala...

Kamarádka Lucie mi napsala o zkušenostech s pleťovou vodou YLANGOVOU, vzorky krémů ROSEANA a SANTALIA a ÉO HARMONIE. Neodolala jsem a úryvky z jejího bezprostředního a nadšeného e-mailu Vám přeposílám (s jejím svolením). Určitě máte podobných odezev spoustu, ale podle mě není chvály nikdy dost. Mějte se moc pěkně!

Z vašich dopisů: Aromaterapie na každém kroku

Obavu a strach, že dostaneme prasečí či jinou v tomto ročním období běžnou chřipku nemusíme mít, když pro sebe „něco“ děláme. Snažíme-li se dávat tělu to, co potřebuje, denně a nejen, když se objeví chřipkové nebezpečí. Jde nám hlavně o prevenci!

Z vašich dopisů: Masáže s Lecitoly

LECITOL WALO používám již od listopadu, kdy jsem si ho objednal s LECITOLEM ROYALE a LECITOLEM MCS-N. V prvním kole jsem ho aplikoval neředěný, ale časem jsem ho začal ředit olejem slunečnicovým v poměru 5:2. Mohu říci, že se mi osvědčil při problémech zažívacího traktu.

Zkušenosti a rady: Rozhovor

Z úspěšné fotomodelky se stala ještě úspěšnější kosmetička. Dobří holubi se vracejí, říká se v jednom českém rčení, a tak jsem se opět objevil v salónu kosmetičky Soni Zikmundové, abych si zase jednou nechal vylepšit obstarožní fasádu.

Zkušenosti a rady: Éterický olej z máty peprné

Olej z máty peprné je jedním z nejdůležitějších éterických olejů používaných v aromaterapii. Vzhledem k jeho širokému použití lze říci, že by neměl chybět v žádné domácí lékárničce, neboť se jedná o prostředek, který velmi rychle pomůže při bolestech hlavy, závratích, zažívacích a žlučníkových problémech, zvracení, migréně, rýmě, chřipce, senné rýmě, pálení žáhy, bolestech kloubů, atd.

Zkušenosti a rady: Neutrální krémy a oleje

Máte pocit, že si z katalogové nabídky krémů nebo olejů nevyberete? Nedivím se vám! Také mívám období, že chci něco jiného, netuctového, přímo pro mne. Něco mimořádného, co mne osloví, co potřebuji a v nabídce to chybí.

Zkušenosti a rady: Tak jak to vlastně je…?

Napadlo vás někdy, proč si obličej ošetřujeme jiným krémem než ruce? Proč je krém pro mámu a pro tátu jiný? Proč je maska maskou a krém krémem? Proč učíme děti, že zubní pasta patří na zoubky, ale ne do bříška? Přitom je tak dobrá, jahodová… Je toho asi hodně, co vás teď napadá. Někoho napadne i otázka: Co tím sleduje? Ona se zbláznila!

Zkušenosti a rady: Aromaterapie v Aroma studiu

Ráda bych se s příznivci „voňavého kouzlení“ a zvláště firmy Aromaterapie Karel Hadek s. r. o. podělila o své zkušenosti a zážitky při práci na zdraví svém, svých blízkých i fanoušků přírodní medicíny.

Poradna

Aktuální téma: Jde to i bez dobírek

Mám pocit, že jedním z fenoménů doby je (ne)přemýšlet, jak lidem vytahat z kapsy peníze.

Aktuální téma: 10 %, 20 %

letošní příchod nového roku byl již tradičním důvodem k oslavám změny letopočtu. Bohužel krom změny letopočtu nám přinesl i změny výše vybíraného DPH. A tak nejen devátý rok třetího tisíciletí se změnil v desátý, stejné postihlo i lidově zvané dépéháčko. A nejen to devítkové! I z 19 máme, chtě nechtě, 20. Míním tím procenta.

Aktuální téma: Pro zlepšení služeb

Tímto bych se chtěla vyjádřit k problémům, které občas nastávají při objednávání zboží, a pak následně i při fakturaci.

Aktuální téma: Mimořádná nabídka

V životě často stojíme před problémem volby. S blížící se změnou ročního období se nevyhnutelně blíží i velký jarní úklid. Stačí se porozhlédnout kolem sebe. Bordel a smrad, kam se člověk podívá. Jedinou výjimku samozřejmě tvoří státní kasa. Ta je nejen čistá, jak slovo boží, ale nejmodernější čistící technika ji až chorobně přečistila.

Předjarní zamyšlení: Těším se na jaro

Nechci říci, že zima je krásná, jen pokud se na ni díváme přes okno příjemně vytopené místnosti. Na bílé Vánoce se těší snad každý. Lednové příděly sněhu pak sice potěší ty, jež holdují zimním sportům, současně ale i aktivují touhy po jaru, po slunečním svitu a jeho hřejivých paprscích. Sníh pomalu mizí a objevuje se první zeleň.

Škola aromaterapie: Letální…? A kolik?

K zamyšlení se nad problematikou používání éterických olejů mě přivedly nejen dotazy čtenářů časopisu Aromaterapie, či jen na internetu informace hledajících, ale i informace pouštěné do světa různými autory. Dotazů na toto téma přichází poslední dobou přebohatě, je již pomalu nad mé síly každému tazateli odpovídat individuálně.

Předjarní kalendář

V době, kdy píši tyto řádky, je kolem plno sněhu, a místo toho, abychom pomýšleli na jaro, by bylo lepší se teple obléknout a jít stavět „huhuláky“. Živen však optimismem jsem se pro jistotu se zimou rozloučil dříve, než začala. Pokukuji do vánoční Aromky a jak jinak, než stejně jako tenkrát, když se psala, sedím v teple vytopené kanceláře.

Na poslední stránce: Naše soutěž

Nejprve bych rád poděkoval všem, kteří se s fotoaparátem v ruce, zúčastnili naší zimní fotosoutěže.