Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně. Často je vysvětlována jako podráždění nebo zánět kůže neznámého původu. A pokud bylo něco uvedeno k původům, tak snad jen, že jde o skupinu problémů, pro které je typická svrbivá a zarudlá pokožka. Často se vyskytuje i pojem atopická dermatitida, stejně jako atopický ekzém. Podle toho, co jsem si od lékařů vyslechla, jsem došla k závěru, že neurodermatitida je jen spíše vědečtější pojmenování ekzému se zánětlivými projevy. Pro postiženého je pak daleko důležitější než odborné pojmenování tohoto problému jeho samotná léčba.

Já s tímto podrážděním pokožky neznámého původu zápasím již několik let. Okolo 12tého roku se mi začaly objevovat malé zarudlé flíčky, na které jsem od svého dětského lékaře dostala jakousi malou mastičku, a zdálo se, že pomohla. Ovšem ne na dlouho flíčky se začaly rozrůstat a množit a mastička už nestačila, takže jsem dostala další speciálně připravenou jen pro mě. Myslela jsem si, že ta mi už určitě pomůže, ale problém se opakoval znovu. A tak to pokračovalo několik let dál a dál pořád stejným směrem. Vystřídala jsem několik lékařů, ale téměř vždy se stejným anebo ještě horším výsledkem. Připadala jsem si jako bílá pokusná myš v laboratoři pro zkoušky - těch nesčetných kortikoidových mastí, vysušujících páchnoucích pudry a dokonce jsem se jednou i od jistého „vtipného" kožního lékaře dozvěděla, že mám svrab. Několikaletý svrab není přece jen tak k zahození… Nezlobím se však na ně. Proč volit zdlouhavější a obtížnější cestu, když je tady jedna jednoduchá, na první pohled rychle účinná, ale pro postiženého naprosto k ničemu. To už ale není podstatné...

Jediná výjimka mezi těmi všemi lékaři byl, s úplně odlišnými názory, pan MUDr. Luňáček z Frýdlantu n. O., kterého si dodnes moc vážím. Neboť ten, mi jako jediný, sdělil zajímavou informaci, a to, že jde o vnitřní záležitost a musí se tedy dostat z těla ven a ne zatlačovat pomocí kortikoidů zpět do těla. A jako jediný mi, v té době, byl schopen pomoci. Jenže bohužel pak přišlo přestěhování a tedy i nutná změna lékaře. Novému lékaři jsem sdělila, čím mi pan Doktor (s velkým D) pomohl a že jsem už nepotřebovala žádné „na míru" míchané masti. Bohužel, s názorem, že stačí užívat vitamíny, jako např. E, A, Zinek a Lactobacil a nějaké homeopatické, pod jazykem rozpustné kuličky, jsem neuspěla. To se totiž vymyká chápání některých, byť vysokoškolsky vzdělaných lidí. Ostatní lékaři byli naladění na stejnou vlnu. Takže se mi zase objevily zarudlé fleky a vše se opakovalo. Jenže v té době jsem si ještě nevěděla rady, protože jsem neznala jinou možnost.

Až už jsem byla smířená s tím, že to lepší nikdy nebude, poznala jsem hadkovu kosmetiku a později i pana Hadka. Jeho názory mi připomínaly vyjádření pana Doktora Luňáčka, na kterého jsem tak často vzpomínala. Takže přece se naskytla šance. Vysadila jsem ty lékárenský připravované masti, které mi už vlastně ani nezabíraly a začala jsem se mazat jen bezkortikoidovými, za to fyziologickými krémy. Na kurzech pana Hadka se dozvídáme, že takový krém musí mít kožní emulgaci, tedy V/O, že musí být vyroben z kvalitních rostlinných olejů a vosků, musí mít správně nastavené pH a samozřejmě, že i bez chemické konzervace. Nemyla jsem se mýdly, ale oleji a vnitřně jsem užívala JALOVCOVÝ éterický olej. Byla jsem také jedna z těch, které v rámci vývoje testovaly krém SHEADERM TH. Do té doby jsem musela preparáty střídat, neboť po delším užívání jen jednoho preparátu, přestával zhruba po týdnu působit na moji pokožku. Až právě krém SHEADERM TH působit nepřestal a působí dodnes. To se nedá popisovat, to se musí vyzkoušet. Jaká to byla po pár týdnech úleva. Přestávalo svědění, zarudlé fleky mizely a já jsem se zase cítila jako člověk a ne jako ona bílá laboratorní… Dnes kdy píšu tento článek, nemám na těle ani flíček a k lékařům chodím jen na povinné prohlídky.

Ale přiznávám, že tento stav není stálý. Jak vysvětlení pojmu neurodermatitida napovídá, jde o skupinu problémů, což můžu potvrdit. Za tu dobu jsem již na sobě mohla ledasco odpozorovat a tak vím, že ne nadarmo se říká, že všechno se vším souvisí. Ty první flíčky nevznikly od kortikoidů, nejdříve to byly varovné signály, že v tělíčku nefunguje všechno, jak by mělo. Kortikoidy jsou, dle mých osobních zkušeností, však bohužel více než špatná, byť uznávaná forma léčby. Je třeba si i vypozorovat, zda nám něco nepřihoršuje. V mém případě jsou to např. ve větší míře pomeranče, ořechy nebo alergie na peří. Stačí i nějaký malý stres a na pokožce se to začíná projevovat. Nedávno jsem se ještě dozvěděla, že i to je důsledek užívání kortikoidů. A tak asi ještě nějakou dobu potrvá, než následky léčení kortikoidy odezní. I díky tomu jsem se naučila zbytečně se nestresovat a brát život více v klidu. Někdy se bohužel můžeme dostat do situace, kdy nejsme spokojeni, a řešení je z nějakého důvodu nemožné. I když si myslíme, že jsme si na danou situaci zvykli, naše podvědomí s tím smířeno není a i to může vyvolávat různé kožní projevy. Zjistit pravou příčinu může být někdy složitější, než se zdá. Prvním nepochybně správným krokem je to, že se přestaneme omývat saponáty, jako jsou mýdla, tekutá mýdla, gely, pěny apod. a začneme používat kvalitní olejovou kosmetiku.

Používám jen hadkovu kosmetiku a můžu ji každému doporučit.Již po několikátém umytí sprchovým olejem nebo vykoupáním se v koupelovém oleji lze poznat rozdíl. Dříve jsem si nedokázala představit, že bych se po osprchování celá nenamazala, ale dnes - kdy své tělíčko rozmazluji hadkovými preparáty - krémy a oleje už používám jen k běžnému dennímu ošetření. Nezbývá mi nic jiného než aromaterapeutické preparáty doporučit každému, i těm, kterých se tento problém ZATÍM netýká. Netřeba čekat až se tělíčko už nebude umět bránit.

Lenka Kelnarová

 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA