Časopis
Časopis Aromaterapie - 1/2007
Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!
INGREDIENTS (PRO KRÁSU A ZDRAVÍ?): ... benzoin acid, kyselina salicylová, formaldehyd, hydroxydiphenil, zink-pyrithion, natriumiodat, chlorobutanol, dibromhexamidin, thiomersalum, |
Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu. Věnoval jsem tomuto problému nemálo času, setkával se s různými názory. Žádný nebyl hloupý, byť některé se jako věcné tvářily jen na první pohled.
Vždy jsem se snažil dívat na problém, nikoli, řekl bych, objektivně, ale očima spotřebitele! Asi proto, že přehled o tom, co lze jako objektivní chápat a co nikoli. Lze rychle ztratit. Neztrácím však přehled o tom, pro koho by měla být kosmetika vyráběna a jakému účelu by měla sloužit. Nehledě na to, že i já chci být a budu i nadále spotřebitel.
Konstatování, že v důsledku vůbec nejde o kosmetiku, ale o pokožku tedy není od věci!
Kosmetika je nejspíše stejně stará jako lidstvo, byť zde jsem ochoten připustit, že se mýlím. Člověk zde mohl být o čtvrt hodiny dříve než potřeba věciček, které se dnes honosí názvem kosmetika. Ale konec žertů! Byť pohled do historie kosmetiky si však v žádném případě nelze odpustit. Už jenom proto, že mě provokuje otázka, jak naši prapředkové vůbec mohli vyrábět kosmetiku nemajíce nejen ministerstva zdravotnictví, ale ani chemický průmysl konzervanty produkující.
Jímá mě hrozná předtucha, že to, co máme dnes, jim vůbec nechybělo. A kdyby tušili, co nás čeká, jistě by nám nezáviděli.
V paměti se mi často zjevuje jméno jisté krásky Kleopatry. Asi to nebude jenom tím, že jsem normální chlap. Spíše to bude spojeno s kosmetikou, tedy mlékem, medem, vonnými oleji a mastmi. Něco mi našeptává, že dnešním předpisům ministerstva zdravotnictví tenkráte předcházel zdravý selský rozum. Stejně jako formaldehyd uvolňující složky, parabely či mnohé další a to nejen konzervační lahůdky dnešní kosmetiky nejenže vůbec nebyly, ale i kdyby byly, byly zbytečné díky používání nikoli komerční, ale čerstvě připravované kosmetiky.
Konzervanty a podobné vymoženosti nacházejí v kosmetice široké použití jako důsledek její komercializace.
Konstatuji, že shora jmenované látky nepotřebuje v kosmetických preparátech spotřebitel pro zkrášlení či ozdravění své pokožky. Ač se to může zdát nepochopitelné, je tomu naopak. Potřebuje je tam výrobce, aby zabránil mikrobiální kontaminaci či eventuelnímu žluknutí výrobků. V tomto smyslu jsem ochoten souhlasit s názorem, že chemická konzervace je menší zlo, než např. plesnivý krém. Menší zlo? Za těchto okolností se mnou však jistě bude souhlasit i každý jedinec (ortodoxní masochisté nejspíše nikoli), že menším zlem je nechat se zastřelit, než pomalu rozjezdit parním válcem. Ať nikoho za těchto okolností ani ve snu nenapadne konstatování: „Hadku co blbneš, já chci přece žít…“
Jak už jsem shora uvedl, opravdu nejde o kosmetiku, ale pokožku. Proti přítomnosti konzervantů v kosmetice bych vůbec nic nenamítal kdyby…. Kdyby ve chvíli, kdy kosmetický výrobek odebereme a naneseme jej na pokožku, jejich poslání a tím i účinnost skončili. To je však nejen proklatě naivní, ale i nebezpečná představa. Tyto chemikálie jsou natolik chemicky stabilní a též účinné látky, že na pokožce působí i nadále. Ironicky by se dalo říci, zatímco krém (ne)likviduje vrásky, konzervace v kosmetice obsažená likviduje symbiotickou mikroflóru pokožky. Některé složky mohou pokožku senzibilizovat a je otázkou času, kdy se objeví nějaká ta alergie. Jen tak mimochodem, slyšel jsem, že kosmetika by se občas měla střídat, aby si na ni pokožka nezvykla. Jako vtip dobré, ale popravdě je to však proto, aby pomaloučku, polehoučku, došlo ke změně značky dříve, než dojde k projevům nesnášenlivosti, či alergizaci!
Nikdo však nemusí mít obavy, nic se nestane přes noc. Vše jde opravdu pomalu, pokožka se brání, symbiotická mikroflóra je oslabována a oslabována. Jednoho krásného dne již nemá dost sil na to, aby pokožku jako svůj životní prostor ubránila. Dojde k nasídlení a přemnožení patogenních organismů. Plísňová a podobná onemocnění jsou, dle mého názoru, ve značné míře právě důsledek používání hlavně konzervantů. Navštívený lékař, či terapeut pak slyší velice zajímavou úvahu najednou jsem a nikdy předtím jsem to neměl (a).
Z uvedeného je evidentní, že kosmetika bez konzervace by měla být, pro každého komu zdraví není lhostejné, standard.
Jednoduché konstatování je však spojeno se zásadním problémem. Dlouhá léta, místo aby producenti kosmetiky informovali, zvolili cestu, řekl bych jednodušší - reklamu. A v ní více či méně dezinformace.
Z hlediska technologie výroby dnes opravdu není problém vyrobit kosmetiku ve sterilním prostředí a tedy i mikrobiálně nekontaminovanou.
Vzhledem k tomu, že při dnešním standardním systému distribuce je cesta výrobku od výrobce ke spotřebiteli časově příliš dlouhá, za předpokladu, že byly použity rostlinné oleje, je nezbytně nutné takovéto výrobky „chránit" před žluknutím...
Tvrdá chemie má příležitost!
Reklama dlouho učila spotřebitele, slastně si prstíčkem hrábnout do kelímku s krémem. Že se tím z prstů přenáší do výrobku všudypřítomné mikroorganismy? Od čeho proboha máme konzervaci, že ano? Mezi námi, výrobci konzervantů také chtějí z něčeho žít...
Kosmetiku bez konzervace bych v současné době bez nadsázky označil jako cosi naprosto nového. Vůbec ne z hlediska historického, ale z hlediska současného. Hlavně pak proto, že takováto kosmetika potřebuje i nového spotřebitele. Spotřebitele, který tuto kosmetiku chápe nikoli jako sluhu, ale jako partnera. U emulzních systémů, hlavně pak krémů, je nutné skladování v chladu, odebírání preparátu špachtličkou, a po odebrání preparátu před uzavřením dózy je vhodné stříknout na víčko např. THYMICON jako aromaterapeutickou ochranu, která zabrání množení a růstu aerobních mikroorganizmů, které se v průběhu otevření dózy do preparátu dostaly.
Jak už jsem o něco výše napsal, problémem není vyrobit mikrobiálně čistý preparát. Problémem je mikrobiálně čistým jej udržet. Éterické oleje v preparátech obsažené jsou výborným pomocníkem, ale „nový" spotřebitel je podmínkou.
Karel Hadek
Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek
Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…
ROZHOVOR S KARLEM HADKEM
Vážení a milí, v těchto dnech dostáváte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek
Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!
Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.
Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ
Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.
Novinky: ALIPIA
Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.
Novinky: CANDIÖL
Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.
Novinky: PREVENTY
Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.
Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS
A ještě jeden typ pro zahřátí...
Voňavé novinky
Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.
Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC
Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.
Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"
Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.
Dary přírody: NOVÝ OLEJ?
Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.
Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY
O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.
Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů
Masáže v historických dobách a v současnosti.
Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ
S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.
Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ
Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.
Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?
Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům nervových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.
Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU
Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.
Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA
Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.
Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO
Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.
Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM
Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.
Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM
Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.
Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU
Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.
Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO
CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA