Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Daleko důležitější je pro mě kvalita nabízených olejů a pochopitelně i jejich cena.

Nebylo by velkým problémem nabídku rozšířit až na 200 či 300 druhů, ale zde se plně ztotožňuji s příslovím, že méně bývá více.

Většina těchto éterických olejů je nejen méně známá v používání, ale taktéž spadá do kategorie drahých, až velmi drahých olejů. Dva ukazatelé, které lze též interpretovat jako prakticky neprodejné.

O to potěšitelnější je i konstatování, že mohu nejen jako terapeuticky, ale i cenově velmi zajímavé čtyři éterické oleje při této příležitosti prezentovat jako novinky.

 

OLEJ EUKALYPTU CITRONOVÉHO (dříve EUKALYPTOVO-CITRÓNOVÝ, či Eukalyptus citriodora)

Jedná se o cenově velice zajímavý olej (20 ml/ 124,- Kč), původem z Brazílie. Řekl bych, se svěží, velmi lehce květinovou vůní, s typickým náznakem citrónové kyselosti. Svou vůní mi trochu připomíná směs eukalyptu (globulus) a meduňky (indicum), s tím, že vůně eukalyptu je silně potlačená. Jak vůně, tak i účinky, jsou dány jeho velice zajímavými obsaho­vými složkami. Nejvíce zastoupeny jsou: citronellol, citronellal, geraniol, isopulegol. 

OLEJ EUKALYPTU CITRONOVÉHO se jistě stane díky kombinaci široké palety svých účinků, příznivé ceny a příjemné vůně zajímavým, pro mnohé příznivce aromaterapie. Díky vysokému obsahu aldehydů, hlavně pak citronellalu má jedinečné uklidňující, až analgetické účinky, je protizánětlivý a antivirální. Např. v kombinaci s LEVANDULÍ dostaneme velmi účinnou směs proti migréně. Bohatě obsažené fenolové složky, prezentované hlavně isopulegolem jsou zárukou výborných antiseptických a bakteriostatických vlastností. V tomto smyslu jej lze použít do aromalamp nejen pro běžné mikrobiální vyčištění vzduchu, ale i k inhalacím. Terapeuticky zajímavé budou právě inhalace pro astmatiky, při zánětu průdušek, kašli, plicních problémech, zánětech dutin, rýme či nastydnutí. A tím výčet jedinečných vlastností v žádném případě nekončí. Obsažené seskviterpeny mu propůjčují speci­fické protizánětlivé a protialergické vlast­nosti, kterých lze úspěšně využít např. při senné rýmě. Dále nutno zmínit terapeutickou účinnost při dalších problémech jako jsou revmatismus a artritida, či tak zvané dětské infekce. Za zmínku stojí i jeho excelentní účinek proti bakterii zlatému stafylokokovi, či viru herpes zoster, který způsobuje pásový opar. Taktéž nelze ponechat bez povšimnutí jeho protiplísňové účinky. Na závěr malou poznámku, už jen jako zajímavost. Léčebné schopnosti citrónového eukalyptu neunikly ani pozornosti farmaceutů. A tak jej ve svých laboratořích „rozebrali" na jednotlivé složky a zkoumali, co která dělá. Výsledek byl více než hubený. Samostatně izolované složky se ukázaly být téměř neúčinné. Jen jeden z dalších důkazů jak malým zůstává člověk při vší své velikosti a jak dokonalá je příroda při vší své „nedokonalosti".

 

MANDARINKA ZELENÁ

...byť v případě konzumace budeme bez výjimky preferovat mandarinky od sytě oranžových až po červené, tedy zralé, nemusí tomu tak být v aromaterapii. Již od samého začátku, tedy od roku 1984 byl v mé nabídce mandarínkovy olej. Krásná, vůně pro zralou mandarinku typická, jasně napovídala, že se jedná o tzv. červený olej. V průběhu zrání se ve slupce mandarinky vytváří karotenoidy, které se pak nejen stávají součástí mandarinkového oleje, ale propůjčují mu dokonce i onen název „červený" olej. Před několika lety jsem měl možnost se seznámit i s olejem „zeleným", který své jméno získal od suroviny, z níž se vyrábí, tedy nezralé a proto zelené mandarinky. A jistě právem, neboť rozdíl ve vůni je zřejmý. Je sice obtížné vůni popisovat, ale není tak sladký, více kořenitý, mám pocit, že lze říci, že má větší jiskru. Mnozí z těch, jež měli možnost si k této novince přičichnout, konstatovali, že vůně zelené mandarinky je příjemnější než červené. To ale není fakt, pouze názor. Terapeutické vlastnosti obou druhů mandarínkových olejů jsou téměř identické. Vzhledem k vysokému obsahu monoterpenů mají značnou schopnost dráždit pokožku, současně však působí i silně protizánětlivě. Mandarinkové oleje je nezbytně nutné používat v relativně nízké koncentraci a při tom brát ohled na individuální vnímavost vlastní pokožky. Tuto schopnost dráždit lze snížit kombinací s některými uklidňujícími oleji, např. s LEVANDULÍ. Při používání obou mandarínkových olejů nesmíme zapomenout, že jsou schopny fytotoxicky působit, a proto po použití preparátů s vyšší koncentrací, jak 1 % mandarinko­vého oleje, či všeobecně citrusových plodů, bychom, jsme několik hodin neměli vystavovat pokožku slunečnímu záření.

 

CEDROVÉ DŘEVO ALTAS (dříve CEDROVÝ OLEJ ATLAS)

Prostě jiný cedr. Když jsem si k němu poprvé přivoněl, vzpomněl jsem si na školní léta a typickou vůni „tužek", které byly vyrobeny ze stromu, jež nese latinský název Cedrus atlantica. I tento olej spadá do cenově příznivé kategorie (20 ml/125,- Kč) a jak jsem již řekl, jeho velmi příjemná, jemná, dřevitě balzamická, vůně a specifické terapeutické vlastnosti povedou k širokému používání. Hlavní obsahovou složkou je sesquiterpen cedren. O sesquiterpenech je známo, že mají dobré protizánětlivě a antialergické účinky. Dále pak obsahuje sesquiterpenalkoholy, např. atlantol, ketony alfa a gama atlanton. Tento olej se vyznačuje silnými antibakteriálními a antiseptickými vlastnostmi. Lze jej doporučit při drobných poraněních pokožky, kde podporuje hojení a zabraňuje tvorbě jizev. Lze v něm vidět i vynikající regenerační složku vlasové kosmetiky. Díky jeho lipolytickým a lymfotonickým schopnostem jsem ho použil jako neodmyslitelnou součást speciální série preparátů proti celulitidě Cellu-Therap (dříve Cellu-Prog). Tento olej je taktéž velice vhodný na ošetřování mastné a zánětlivé pleti. O důvod víc, proč jsem ho použil při formulování receptury další novinky, regeneračního oleje na mastnou pleť, který jsem pojmenoval ALIPIA. Dále pak nutno upozornit na jeho schopnost uvolňovat hleny, kterou lze využít při bronchiálních problémech. I u tohoto oleje platí, že méně je více. Vzhledem k obsahu ketonů by se při velmi silném předávkování, při vnitřním použití, mohl projevovat neurotoxicky. Používat bych ho nedoporučoval pouze těhotným ženám a malým dětem. Strach z jeho použití není na místě. Já sám jsem na sobě delší dobu zkoušel koupelové oleje, později i masážní preparáty s extrémně vysokou 10% koncentrací tohoto oleje. Mohu jen potvrdit, že nedošlo k žádné alergické reakci, či jen podráždění pokožky. Ba právě naopak! Nižší koncentrace, kolem 2 % „atlasového" oleje ve směsi s jinými oleji se staly součástí individuálních preparátů při některých ekzémech, neurodermatitidě a lupence. Problém vidím v tom, že pokud chceme vědět, jak na organizmus působí např. keton tujon, musíme ho nejprve izolovat. Takto izolovaná složka již není součástí původního přírodního komplexu a má zcela jiné vlastnosti. Ale o tom až v některé z příštích Aromaterapií. 

Na závěr ještě jeden „babský" tip od Hadka. Tři díly „Atlasu" ve směsi s jedním dílem LEVANDULE velice hezky provoní váš šatník a působí jako přirozená ochrana před moly.

 

LITSEA CUBEBA

Hned v úvodu bych chtěl pozna­menat, že tento olej má „dvě rodná čísla". Občas se totiž objevuje na trhu i pod názvem May Chang. Jedná se o pojmenování, které bylo převzato z Asie. Pokud jeho vůni neznáme a přičichneme si k němu, nejspíše budeme předpokládat, že se jedná o nějakou příjemnou směs pomerančového a citrónového oleje. Ani v tomto případě není jeho cena nijak vysoká, 20 ml/ 16,- Kč. Jako éterické oleje z citrusových plodů i tento olej má harmonizující vůni, uklidňující a protistresové účinky. A není se čemu divit, část produkce tohoto oleje slouží díky vysokému obsahu (70 i více %) k izolaci přírodního citralu, který se pak dále používá jako samostatná substance v kosmetice, či při výrobě parfémů. Z pohledu chemika je citral aldehyd a působí sedativně, protizánětlivě a antivirální. Jak už jsem uvedl, vzhledem k vysokému obsahu citralu budeme používat nízké koncentrace tohoto oleje. Stejně jako u předešlého oleje i zde bych rád zdůraznil, že tento olej lze považovat jako specialitu pro mastnou a zánětlivou pleť.

Lze ho označit i jako velmi dobrou volbu pro aromalampu, je schopen mikrobiálně vyčistit vzduch a navíc i uvolňovat zahlenění. Excelentní volbou se stává díky svým antivirálním účinkům, v dobách virových onemocnění jako je chřipka. Někteří autoři píšící o éterických olejích, kteří popisují tento olej, mu připisují i povzbuzující účinky. Myslím, že je to jen a jen nepochopení účinků olejů s podobným složením. Tyto oleje jsou schopny pouze osvěžit! Po jejich aplikaci se cítíme svěží, jsou schopny „spláchnout únavu všedního dne". Ale pokud se uložíme ke spánku, v žádném případě se nám nestane to, co by nás očekávalo např. po rozmarýnové koupeli, že i několik hodin neusneme, ba právě naopak. Taktéž doporučení některých autorů, že je to dobrý společník při dlouhých cestách autem, obsah 70 % aldehydu citralu prostě vylučuje, na tom nemůže nic změnit ani fakt, že olej LITSEA CUBEBA obsahuje i malé množství (dráždivých) monoteipenů, např. limonenu. U tohoto oleje jako komplexu lze při fyzikálních měřeních prokázat, že převážná část jednotlivých substancí na molekulární úrovni elektrony uvolňuje. U SKOŘICE, PEPŘE či ROZMARÝNU, tedy povzbuzujících éterických olejů je tomu však naopak. Takže pozor na některé, snad i dobře míněné rady... Auto není postel!

Karel Hadek

 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA