Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů


Masáže v historických dobách a v současnosti.

Již tisíce let využívají lidé masírování k uvolnění těla a zklidnění mysli. Pro lékaře ve starém Egyptě, Číně, Řecku, Římě, byla masáž hlavním prostředkem klečení a utišení bolesti. Během středověku léčba masážemi v Evropě téměř vymizela. Svého znovuobjevení se dočkala až v 19. stol, v současnosti jsou různé typy masáží velmi populární.

Vnímání prostřednictvím hmatu a čichu je člověku příjemné a přirozené. Masíro­vání s použitím vonných silicových olejů z aromatických rostlin se stále praktikuje ve všech kulturách celého světa.


POUŽITÍ MASÁŽÍ V DOMÁCÍM PROSTŘEDÍ

Každý známe pocit, kdy si po příchodu z práce sedneme do křesla a víme, že i když nás bolí celé tělo, den ještě nekončí. Stačilo by pohladit, prohřát, uvolnit ztuhlou šíji, bolavou nohu či ruku. Napadá nás, že by bylo výhodné mít vždy doma svého maséra. A právě relaxační masáží s použitím vonných olejů můžeme účinně pomoci sobě nebo blízké osobě. Základy výběru a používání aromatických olejů k masáži se lze naučit doma a navíc si můžeme vychutnat nenahraditelnou cenu dotyku blízkého člověka. Masáž provedená druhou osobou mívá větší efekt, ale namasírovat si unavenou nohu či ramena zvládne s trochou cviku a trpělivosti každý sám.
 

RELAXAČNÍ MASÁŽ DOLNÍCH KONČETIN

Předpokládejme tedy, že jsme si vyšetřili hodinu času pro sebe. Po osprchování nebo kratší koupeli se usadíme v příjemně teplé místnosti, můžeme si pustit tichou uklidňující hudbu, zapálit aromalampičku s vonným olejem. Pro začátek se budeme věnovat svým dolním končetinám. Pohodlně si opřeme záda, odhalené nohy položíme na stoličku a podložíme polštářem a ručníkem do mírně zvýšené polohy. Je velmi důležité beze spěchu několik minut posedět, počkat, až se zklidní dýchání, usadí obratle, uvolní klouby, zvláční a „ztěžknou" svaly.

Při ruce jíž máme připravený aromatický olejíček, nejčastěji se používá třezalkový olej případně s levandulovou, eukalyptovou či jinou silicí podle momentální nálady.

Chvíli třeme dlaně o sebe pro úvodní prohřátí a pocit soustředění. Naneseme olej na jednu končetinu a pomalu jemně roztíráme od špiček prstů přes chodidlo, kotníky, nárty, patu, lýtko, holeň, koleno až po horní část stehna. Stejným způsobem od prstů provádíme vlastní masáž. Ruce klouzají po kůži tak, aby dotyk byl dlouhý, hluboký s dostatečným přítlakem. Vyhneme se místům oteklým, poraněným, vystouplým mateřským znaménkům, křečovým žilám.

Promasírujeme jednotlivé prsty, chodidlo, obkroužíme vnitřní i vnější kotník, na nártu několikrát projedeme „drážky" v podélném směru až mezi prsty. Na lýtku můžeme více přitlačit, promačkat, proklepat, poválet, protřepat sval mezi prsty. Koleno obkroužíme velkými oblouky, pak kroužky zmenšíme, nebojme se přitlačit ke kosti. Opět zjemníme a pohladíme. Stehno se masíruje obdobně jako lýtko, na velké svaly použijeme nejprve razantnější promačkání, proklepání, hnětení, pak jemnější klouzavé tahy, protřepání mezi prsty a pohlazení. Postupujeme směrem k trupu, při přesunech dbáme na udržení jedné dlaně v kontaktu s kůží.

Na závěr nožku pohladíme oběma rukama od špičky až k pánvi, chvíli procítíme, porovnáme s druhou nohou, prodýcháme a potom naneseme olej na druhou a stejně namasírujeme i tu.

Když již obě dolní končetiny odpočívají po masáži na podložce, opět několik minut pohodlně posedíme, volně dýcháme. Od procítění vlastního těla přejdeme k vnímání hudby, vůně z okolního prostředí. Nezapomeneme poděkovat sami sobě, že jsme si věnovali hodinku času. Navoněné a příjemně uvolněné nohy se nám za to odmění....

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA