Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují. Díky svému složení z rostlinných olejů a vosků, jsou velmi blízké složení kožních tuků. Koupelové oleje pokožku ošetřují fyziologicky a nenarušují ochrannou vrstvu (hydrolipidový, kyselý ochranný plášť) jejího povrchu. Neobsahují tenzidy, proto nepění, účinek je pak příjemně překvapující. 1 - 2 lžíce zvoleného koupelového oleje přidáme do proudu napouštěné vody. Doporučujeme dobu trvání koupele nejméně 20 minut. Dejme éterickým olejů v lázni obsaženým dostatek času, aby se nám dostaly v míře co největší „pod kůži". Po koupeli se nepokožka je sametově vláčná. Jen se osušíme a pokud možno aspoň hodinu v klidu odpočíváme.

Pokud chcete zvolit rychlejší způsob očisty těla (a to platí hlavně v letních měsících) sprchování, jsou zde k dispozici sprchovací oleje. Na rozdíl od gelů a pěn pokožku nevysušují, sprchovací oleje se umí chovat šetrně. Po krátkém osprchování si rozdělíme na celou plochu těla přibližně 30 kapek oleje, rozetřeme je, či vmasírováváme a následně vzniklou mléčnou emulzi osprchujeme. Pokožka zůstane, stejně tak jako po koupeli, heboučká a jemná, ošetřena přírodními oleji a nasycena příjemnou vůní. I přes bohatý výběr, jak koupelových, tak sprchovacích olejů, lze konsta­tovat, že i zde něco chybělo. Co jiného, než chybějící doplnit? Dnes vám tedy představuje­me dvě novinky z řady koupelových a sprchovacích olejů. Jsou nejen výbor­nými mycími pro­středky, ale mají i velice zají­mavé terapeutické vlastnosti.


ŠALVĚJOVÝ Koupelový olejŠALVĚJOVÝ Sprchovací olej

Šalvěj díky svým prokazatelným léčebným schopnostem je nejen uctívána, ale i používána od nepaměti. Hlavní obsahovou složkou šalvějového olejeje keton tujon, který je podle původu oleje obsažen ve velice kolísavém množství o cca 2 % až do 70 %. V obou výše jmenova­ných preparátech je hlavní účinnou složkou vynikající černohorský šalvějový olej obsahující minimálně 25 % tujonu. Jedním z hlavních účinků šalvějového oleje ve jmenovaných preparátech obsažených je schopnost regulovat velice nepříjemnou zvýšenou potivost. Proto je možno tyto preparáty označit jako excelentní přírodní deodoranty.

Celkově oba preparáty jsou příjemné a osvě­žující. Je zřejmé, že bude vhodné je používat po zvýšené tělesné námaze či sportu. Tím ale výčet pozitiv ŠALVĚJOVÉHO koupelového a sprchovacího oleje nekončí. Oba preparáty vykazují i antibakteriální účinky, vhodné jsou při astmatu či bronchitidě, kde jsou účinné proti zahlenění dýchacích cest. Vykazují též účinky antivirální. Šalvěj je dále účinná i proti plísním, hlavně pak proti Candidě albicans.

A snad ještě jedna zajímavost na konec. Stejně jako zvýšenou potivost snižuje šalvěj schopnost tvorby mateřského mléka. Proto by se těmto dvěma preparátům měly vyhnout kojící matky. Preparáty bych též nedoporučoval epileptikům.

 

GRAPEFRUITOVÝ Koupelový olejGRAPEFRUITOVÝ Sprchovací olej

GRAPEFRUITOVÝ sprchovací olej pro mnohé čtenáře asi žádnou novinkou nebude. Již před několika lety jsem vytvořil jeho recepturu, a GRAPEFRUITOVÝ sprchovací olej byl součástí věrnostních odměn pro zákaznice a zákazníky kosmetiček. Tehdy se jednalo o preparát, který byl exkluzivní svou „neprodejností". Již tehdy byl velice pozitivně hodnocen, ale musel si nějakou dobu počkat, než se dočkal chvíle přístupu ke každému, kdo si jej bude chtít pořídit. 

Velmi příjemná vůně grapefruitu má osvěžující a zároveň uklidňující účinky. Jak vůně, tak i účinky jsou dány obsahem terpenů, aldehydů a monoterpenalkoholu geraniolu v tomto oleji. Koupání i sprchování s tímto olejem podporuje tok lymfatických tekutin s následným urychlením vylučování produktů látkové výměny. Použití těchto preparátu přinese pocit očisty těla i duše, odplaví nežádoucí stres a navodí příjemnou náladu. Díky svým nedráždivým účinkům je vhodný i pro děti a jedince s citlivou pokožkou. V zimním období pomáhají svou svěží vůní překonávat depresivní nálady způsobené nedostatkem přirozeného světla a pohybu na čerstvém vzduchu. I zde by se dalo říci, že pro své účinky a krásnou vůni, lze tyto dva preparáty označit i jako dárek, který bude zcela jistě každému příjemně vonět.

Vlastimila Kolarčíková
kosmetička 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA