Facebook Twitter YouTube E-shop Karel Hadek Aromafauna Aromaflora

Časopis

Celé číslo ke stažení

Časopis Aromaterapie - 1/2007

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých. Jeho nejbližšími příbuznými jsou arálie a také slavný ženšen. Keř eleutherococcu tvoří poměrně malé množství tenkých, bočních větví, které jsou proti okusu chráněny četnými bodlinatými, zdřevěnělými ostny. Tyto ostny jsou zahnuty lehce směrem dolů a pokrývají celou kůru eleutherococcu, která má světlešedé až hnědé zbarvení. Pouze staré větve trny ztrácejí. Díky těmto ostnům má eleutherococc v anglicky mluvících zemích poměrně přiléhavou přezdívku „pichlavý ženšen". V Německu se používají přezdívky „kořen z tajgy" a „čertův keř".

V období květu je eleutherococc pokryt množstvím jednotlivých drobných květů, která tvoří kulovitá květenství. Protože se jedná o rostlinu dvoudomou, jednotlivé keře nesou vždy pouze samčí nebo samicí květy. Jedná-li se o rostlinu samčí, je zabarvení květů fialové. V případě samičí rostliny je zabarvení žluté. Po opylení se vytvářejí malé, kulaté, peckovité plody, které mají po dozrání, ke kterému dochází v průběhu září, černou barvu a tvar připomínající plod jahodníku. Keř se rozmnožuje ponejvíce vegetativ­ně, je možné jej množit i pomocí odnoží. Pro léčebné účely je nejdůležitější částí eleutherococcu kořen. Látky v něm obsažené se ve farmakologii označují jako eleutherosidy a jsou chemicky velmi příbuzné cukerným látkám, obsaženým v ženšenu, tzv. lignaglykosidům.

Největší biostimulační účinky má eleutherococc v říjnu, v období před opadáváním listů, po ukončení růstu.

Eleutherococc se vyskytuje v severo­východním Rusku, u řeky Amur, v jižní Koreji a v čínských provinciích Šansi a Chebej. Výskyt eleutherococcu je zaznamenán i na Sachalinu a v Japonsku. Roste v rozložitých lesích cedrových, smrkových a jedlových v nadmořské výšce vyšší než 800 m.

 

ELEUTHEROCOCC A VÝZKUM

Nejrozsáhlejší výzkum eleu­therococcu probíhal a stále probíhá na území Ruska. Zabývají se jím různé instituce zdravotnické oficiální i alternativní. Ruští badatelé zjistili výrazné působení na posílení imunity při nachlazení, v extrémních klimatických podmínkách, při rekonvalescenci po těžkých operacích apod. Výzkumy účinků eleutherococcu se týkají také oblasti onkologie. Bylo prokázáno příznivé působení na játra. Ta jsou jakožto chemická továrna lidského organismu, odpovědná za odstraňování jedovatých látek z těla. Onkologičtí pacienti, užívající eleutherococc, se daleko lépe vyrovnávají s vedlejšími účinky cytostatik a lépe snášejí i samotné ozařování.

Bylo pozorováno preventivní působení eleutherococcu na virová respirační onemocnění v dětských kolektivech. Nejlepší účinek byl zaznamenán u 5 až 7 letých dětí. Věříme proto, že přítomnost eleutherococcu na našem trhu přivítají i maminky. A to i proto, že se podávání eleutherococcu osvědčilo při léčbě nočního pomočování dětí. V tomto případě si odborníci vysokou účinnost eleutherococcu vysvětlují jeho blahodárným působením na psychiku. Eleutherococc zvyšuje reaktibilitu buněk i mozkové kůry, zajišťuje zdravý průběh spánku a takto ovlivňuje mechanismus choroby.

Éterické oleje, třísloviny, fytohormony, vitamíny a další látky obsažené v rostlinách, mají příznivý vliv na pokožku. Dermatologové na základě tohoto poznatku zkoumali vliv eleutherococcu na průběh chronických kožních onemocnění. Byla zjištěna vysoká účinnost při léčbě mazotoku, dermatitid, neurodermatitid i akné.

Eleutherococc je přínosem i pro osoby s psychózami a neurózami vzniklými jako důsledek celkového vyčerpání organismu po dlouhodobých tělesných chorobách. Již během prvního cyklu užívání se normalizuje srdeční činnost a teplota, ustupují deprese, bolesti, halucinace, pocity strachu a úzkosti, vrací se nálada a chuť k jídlu.

Použití eleutherococcu optimalizuje biochemické ukazatele krve, je vhodné jej používat v součinnosti s jinými léky při léčbě poruch výměny cholesterolu, bilirubinu a dalších látek. Vědci zjistili, že eleutherococc normalizuje ukazatele v periferní krvi, zvyšuje se hladina hemoglobinu, v krevním séru se snižuje hladina cholesterolu. Charakteristický je vliv eleutherococcu na uhlovodanovou výměnu při trávení. Bylo zjištěno, že normální hladinu cukru v krvi ponechává beze změn, kdežto zvýšenou hladinu spolehlivě snižuje. Eleutherococc nejenže působí na částečnou normalizaci uhlovodanové výměny, ale současně způsobuje výrazný pokles acetonu vylučovaného močí. Má vliv na celkovou intenzitu oxidačních procesů. U dárců krve jeho vlivem podstatně rychleji dochází k regeneraci krve - rychleji se obnovuje množství bílkovin i hemoglobinu.

Široce provedené výzkumy účinku výtažků z kořene eleutherococcu dále prokázaly, že tyto preparáty pomáhají k rychlejším adaptivním schopnostem organismu v tvrdých klimatických podmínkách, při extrémních teplotách či při nedostatku kyslíku. Eleutherococc je stimulátorem, který velmi výrazně zvyšuje pracovní výkonnost organismu a to jak duševní, tak fyzickou, zlepšuje zrak a sluch a tepelnou stabilitu organismu. Již jednorázové podání extraktu snižuje patologické účinky chladu na minimum, je znám jeho antinarkotický účinek vůči éteru, antitoxické účinky proti alkoholu a v neposlední řade i účinky afrodiziakální.


ELEUTHEROCOCC Extrakt a DRCENÝ KOŘEN NA NAŠEM TRHU

Na rozdíl od kořene ženšenu, chutná eleutherococc nepříjemně hořce a trpce, proto se čerstvý kořen eleutherococcu příliš nepoužívá.

Z drceného eleutherococcového kořene lze připravit čaj, větší zájem je však o tekutý extrakt ve 40% alkoholu. Tento extrakt je hotovým preparátem, který se užívá ve formě kapek. Používání je samozřejmě individuální záležitost, avšak na základě dlouhodobých zkušeností můžeme všeobecně doporučit používání extraktu po jídle, 3x denně 15 - 30 kapek. Doporučujeme zapít čajem nebo mine­rální vodou. Důvodem je jeho bylinná, mírně nahořklá chuť, kterou však nelze označit za nepříjemnou.

Preventivní kůra by měla trvat asi 30 dní, poté by se měla přerušit na cca 10 dní. Kúru lze podle potřeby vícekrát opakovat. I při vyšším dávkování nejsou známy žádné vedlejší účinky, při silném předávkování lze očekávat z titulu silného povzbuzení, že se dostaví nespavost.

 

KONTRAINDIKACE

Nebyly prokázány žádné škodlivé vedlejší účinky. Každopádně se extrakt nehodí používat při horečnatých stavech, při akutním infarktu myokardu, při hypertonii a srdečních arytmiích. Opatrněji by k používání extraktu měli přistupovat lidé s vyšším tlakem. Samozřejmě není vhodné tinkturu aplikovat u nejmenších dětí vzhledem k obsahu alkoholu, byť se jedná o minimální množství.

Vybráno z publikace Eleutherococc - kořen z tajgy, autoři: Nešetřil a Hadek

 

Slovo úvodem: NENÍ "hadek" JAKO Hadek

Když se podíváme do prvního vydání časopisu Aromaterapie, jež spadá do roku 1993, začíná „Vážený čtenáři". Nemůžeme si odpustit, abychom Vás neoslovovali tradičně, tedy stejně. Tedy…

ROZHOVOR S KARLEM HADKEM

Vážení a milí, v těchto dnech dostá­váte do rukou oblíbené aromaterapeutické přípravky s novým logem Karel Hadek. Následující řádky vám objasní příčinu vzniku této nové, ucelené řady. Věřím, že odstraní lehký pocit nedůvěry, který zákonitě provází každou novinku. Váš Karel Hadek

Aktuální téma: BEZ! KONZERVACE!

Již od chvíle, kdy jsem se kosmetikou začal zabývat jsem byl konfrontován s problémem, který se nazývá konzervace. Nutno dodat, že se jedná o problém, který by si díky své šíři zasloužil nejen jeden článek v Aromaterapii, ale spíše celou knihu.

Novinky a speciality: Koupelové a sprchovací oleje - ŠALVĚJOVÝ, GRAPEFRUITOVÝ

Aromatická koupel je skvělým zážitkem ve vaně plné příjemně teplé voňavé vody hlavně v ročních obdobích, která vnímáme jako chladná. Účinné látky ze zvoleného koupelového oleje se vstřebávají do organizmu jak přes pokožku, tak i inhalací dýchacím systémem. Koupelové oleje pokožku nejen čistí, zároveň ji i ošetřují.

Novinky: ALIPIA

Je to už hodně, hodně dlouho, co jsem vyvinul receptury prvních regeneračních olejů.

Novinky: CANDIÖL

Při počtu éterických olejů, které máme k dispozici, lze říci, že snad na každý problém se nějaký ten olejíček najde. Výzkum jejich účinků potvrzuje jejich antimikrobiální, protiplísňové i antivirální účinky. U jednotlivých olejů někde silnější, někde slabší.

Novinky: PREVENTY

Křečové žíly trápí v dnešní době stále více lidí - nejen ženy, ale i muže. Už i velice mladí lidé znají tento problém. Nebudu popisovat proč, a jak křečové žíly vznikají, ale chci oslovit ty, kterých se tento problém týká.

Novinky: TERMOPODLOŽKA TERMAS

A ještě jeden typ pro zahřátí...

Voňavé novinky

Nevím, kolikrát už jsem slyšel dotaz: „Pane Hadku, kolik éterických olejů máte v nabídce?" Přiznám se, vím jen, že jich je něco kolem stovky, ale kolik doopravdy. Lze to spočítat, ale kdo má takováto čísla nosit v hlavě. Nehledě na to, že to konečné číslo vůbec nepovažuji za důležité.

Novinky a speciality: ELEUTHEROCOCC

Plným botanickým názvem Eleutherococcus senticosus Maxim je přibližně dva a půl metru vysoký keř, patřící do čeledi rostlin břečťanovitých.

Novinky a speciality: INTIMA "POVYROSTLA"

Když jsem začínal psát tento článek, první, co mě napadlo, byla otázka, jak je to dlouho, co jsem se začal zabývat problematikou intimní hygieny žen, co jsem začal utvářet první pokusné receptury. Jak je to dlouho, co tento oblíbený preparát přišel na trh a od této doby slouží k plné spokojenosti širokému spektru v převážné míře uživatelkám i uživatelům.

Dary přírody: NOVÝ OLEJ?

Jednou z novinek, se kterou se na stránkách katalogu můžeme setkat, je olej nejen s exotickým, ale i libozvučným názvem Shea. Považuji za zvláštní, že i v dnešní „rychlé" době je nejen stále co objevovat, ale některé pro Evropu nové věci, mají jinde - tentokráte v Africe - dávnou a osvědčenou tradici.

Škola aromaterapie: AROMATERAPIE NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY

O aromaterapii je stále větší zájem a tak jsem se, vzhledem k nové prezentaci firmy Aromaterapie Karel Hadek, chtěla podělit o své poznatky a zkušenosti a tím možná i objasnit a přiblížit tento pojem všem nadšeným „aromaterapeutům - začátečníkům" či těm, kterým byla aromaterapie doposud tajemstvím, a její půvab teprve objevují.

Aromaterapeutické masáže: RELAXAČNÍ MASÁŽE s použitím éterických olejů

Masáže v historických dobách a v současnosti.

Aromaterapeutické masáže: BOLESTI ZAD TRÁPÍ 70 % LIDÍ

S bolestmi zad se v některém období života setká téměř každý z nás. Chronické bolesti zad mohou signalizovat i nemoci řady orgánů. Pokud trvají déle než tři měsíce a jsou nepřetržité, mohou být příznakem nejen změn na páteři, ale i obtíže pohybového aparátu či nemoci srdce, plic a orgánů břišní dutiny. Je potřeba vyšetření lékaře nebo chiropraktika, který může posoudit, co je příčinou nemoci zad.

Koutek pro maminky: USÍNÁNÍ DĚTÍ

Každý člověk potřebuje odpočinek a spánek. Kojenci a batolata, jejichž organismus se v prvních letech vyvíjí rychleji než v kterékoli pozdější etapě života, potřebují spánek o to víc.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: OBALOVÁ TECHNIKA?

Jako první nás může napadnout, že kůže je jen vnější pokrytí obalující naše tělo, ale všichni víme, že je něčím daleko více. Je to největší tělesný orgán dosahující 1,5 - 2 čtverečního metru s tloušťkou 0,5 - 5 mm, jenž mimo jiné chrání hlouběji uložené orgány před mechanickými úrazy. Dále chrání organismus před ztrátou vody, či vniknutím choroboplodných mikroorganismů. Díky miliónům ner­vových zakončení reaguje na teplo, chlad, dotyk, tlak a bolest a udržuje tělesnou teplotu.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: V DOMÁCÍM SALÓNU

Ne každý může nebo chce navštěvovat kosmetický salón, ale přesto by rád své pokožce dopřál to nejlepší. A proto chci přispět do rubriky domácí péče o tělo a pleť - se svými zkušenostmi s kosmetikou Karla Hadka.

Zajímavosti, zkušenosti a rady: JÁ A NEURODERMATITIDA

Není to tak dlouho, co mé problémy s pokožkou byly nazvány neurodermatitidou, do té doby jsem měla atopický ekzém nebo nějaký jiný druh ekzému, podle toho jak který lékař to nazval. Začala jsem se touto věcí zabývat tedy sama, abych přišla na rozdíl mezi těmito pojmy. Jediné, čím se vše lišilo, byla skladba slov ve větách. U neurodermatitidy bylo vždy napsáno mnohem méně.

Z vašich dopisů: FENYKL NA BŘÍŠKO

Vážený pane Hadku. Dovolte mi, abych vám touto cestou vyjádřila upřímný dík a přidala také poděkování od mé známé. Má doma tříměsíční miminko, které často trápí nadýmání, pláče i v noci.

Z vašich dopisů: V POHODĚ S ELEUTHEROCOCCEM

Vážení, jsem jedním z vašich spokojených zákazníků. Jako profesionální masér jsem se před lety po kurzu aromaterapie u pana Hadka rozhodl používat olejové preparáty ve své praxi i doma. Dodnes jsem stálým odběratelem.

Z vašich dopisů: PŘEVALOVÁNÍ S OLEJEM

Vážení a milí, chci se s vámi podělit o své zkušenosti s používáním olejové léčebné kosmetiky. Vlastně jsem s ní začala již dávno, jako samozásobitelka a samospotřebitelka. Znáte to: chodila jsem s dětmi do přírody a nasbírala třezalku, naložila do nejlevnějšího konzumního oleje.

Z vašich dopisů: INTIMA PRO CELOU RODINU

Milý pane Hadku, již si přesně nevzpomínám, zda se psal rok 1992, či 93 kdy jsem si na základě Vašeho telefonického doporučení poprvé zakoupila INTIMU, o které jste nejen hezky, ale i odborně hovořil.

Poradna

Poradna: NEMUSÍME MÍT VŠECHNO

CO DĚLAT, POKUD NÁS ZASTIHNE CHŘIPKA